ՕՊԷՔ-ը կարտելի կազմ Է ընդունել Հասարակածային Գվինեային
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՕՊԷՔ-ը Վիեննայում կայացած նիստում կազմակերպության կազմ Է ընդունել տասնչորսերորդ անդամին՝ Հասարակածային Գվինեային, ինչպես եւ ավելի վաղ սպասվում Էր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ողջույնի խոսքում հայտնել Է Սաուդյան Արաբիայի նախարար Խալեդ ալ Ֆալեխը:
Փոքր-ինչ ավելի վաղ լրագրողների հետ կայացած զրույցի ժամանակ ալ Ֆալեխը հայտնել Է, որ կարտելի կազմում նոր անդամի ընդունումն «աննշան փոփոխություն» կմտցնի կրճատման բաժնեմասերի բաշխման մեջ: «Կրճատման բաժինը կտարածվի նաեւ նրանց վրա»,- ասել Է նա:
Մինչեւ մայիսի 25-ը ՕՊԷՔ-ի կազմում մտնում Էին 13 անդամներ, այդ թվում՝ Սաուդյան Արաբիան, Իրաքը, Իրանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Քուվեյթը, Ալժիրը, Քատարը, Վենեսուելան, Էկվադորը, Նիգերիան, Լիբիան, Անգոլան եւ Գաբոնը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ОПЕК приняла в состав картеля Экваториальную Гвинею
ОПЕК на заседании в Вене приняла в состав организации четырнадцатого члена - Экваториальную Гвинею, как и ожидалось ранее, сообщил в приветственной речи министр Саудовской Аравии Халед аль-Фалех.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, чуть ранее в разговоре с журналистами аль-Фалех сообщил, что включение в состав картеля нового члена внесет в распределение квот по сокращению "незначительное изменение". "Доля сокращения будет распространяться и на них", - сказал он.
До 25 мая в состав ОПЕК входило 13 членов, среди которых Саудовская Аравия, Ирак, Иран, ОАЭ, Кувейт, Алжир, Катар, Венесуэла, Эквадор, Нигерия, Ливия, Ангола и Габон.