Ծաղկաձորում տեղի կունենա շախմատի միջազգային կոնֆերանս
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծաղկաձորում մայիսի 7-8-ին տեղի է ունենալու «Շախմատային կրթության արդի վիճակը և զարգացման միտումները» խորագրով միջազգային գիտաժողով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` միջազգային գիտաժողովի կազմակերպիչներն են Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻԴԵ), ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը, Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը՝ «Շախմատ» գիտահետազոտական  ինստիտուտի և Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի հետ համատեղ:
Գիտաժողովին կմասնակցեն 20-ից ավելի երկրների ներկայացուցիչներ:
Մայիսի 7-ին  մեկնարկող գիտաժողովը  արդեն երրորդն է «Շախմատը դպրոցում» ծրագրի վերաբերյալ: Առաջին նմանատիպ միջազգային գիտաժողովը կազմակերպվել էր 2014 թվականին՝  Երևանում:
Մայիսի 7-ին ժամը 10։15-ից սկսած՝  Ծաղկաձորի Գրողների տանը կարելի է հետևել ՀՀ դպրոցականների շախմատի օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլի խաղերին, ապա 11։00-ին «Մուլտի Ռեստ Հաուս» հյուրանոցային համալիրում կմեկնարկի գիտաժողովի հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա կգտնվեն ՖԻԴԵ-ի փոխնախագահ Բաշար Քուաթլին, հունգարացի շախմատիստուհի, գրոսմայստեր Յուդիթ ՊոլգարըՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանը և Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ, ՖԻԴԵ-ի «Շախմատը կրթական համակարգում» հանձնաժողովի նախագահ և գիտաժողովի անցկացման նախաձեռնող Սմբատ Լպուտյանը:

High-profile int’l chess conference to be held at Armenian resort town Tsakhkadzor
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Chess experts from around the world will visit the Armenian resort town of Tsakhkadzor May 7-8 for an international conference organized by FIDE.
FIDE, Armenia’s Ministry of Education and Science, the Abovyan Armenian State Pedagogical University, jointly with the Chess Academic Research Institute and the Armenian Chess Academy are organizing the “Current State and Development Trends of Chess Education” conference with representatives from more than 20 countries expected to attend.
The upcoming seminar is already the third of its kind concerning the Chess in School project. The first conference was organized in 2014 in Yerevan.
On May 7, the School Chess Olympiad final round will take place in Tsakhkadzor’s Writers’ House hotel from 10:15.
At 11:00, the official opening ceremony of the conference will take place at the town’s Multi Rest House hotel.
Guests include FIDE Vice President Bachar Kouatly and Armenia’s Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan, among others.