Վրաստանում 12 հազար երեխա դպրոց չի հաճախում. ՅՈւՆԻՍԵՖ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի տեղեկատվության համաձայն, Վրաստանում 12 հազար երեխա դպրոց չի հաճախում: Երկրում գործարկվել Է երկամյա ծրագիր՝ նպատակ ունենալով ներգրավել դպրոցից դուրս մնացած երեխաներին եւ բարելավել նրանց ուսուցման արդյունքները: ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հետ միասին Վրաստանում նախագծի գործընկերն Է Բուլղարիան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
«Հանրապետության կրթության նախարարությունը հստակ պատասխան չունի, թե այդ խնդիրը հատկապես որ տարիքային խմբի երեխաներին Է վերաբերում: Գերատեսչությունում ասում են, որ ներկայում աշխատանք Է տարվում միջգերատեսչական ծրագրի վրա, որի շրջանակում տեղի կունենա այդ անձանց նույնականացումը: Երկամյա նախագիծը միտված Է դպրոց չհաճախող երեխաների համար աջակցման հատուկ ծրագրի մշակմանը, որն առաջին փուլում իրագործվելու Է 15 դպրոցում եւ վեց ցերեկային կենտրոնում:
Փորձնական նախագծի հաջողության դեպքում Վրաստանի բոլոր դպրոցներում կիրագործվեն «երկրորդ շանսի» կրթական ծրագրեր:

12000 children in Georgia do not go to school - UNICEF
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. 12 thousand children are not attending school in Georgia, according to United Nations Children’s Fund (UNICEF).
According to Georgia’s First Channel, the education ministry of the country is working to identify the age segment of these children as UNICEF launched a two-year project in partnership with the Bulgarian government to support the kids.
“It is important that these children receive education at school since education is one of the fundamental rights together with other rights, and children must use this right,”  First Channel Georgia quoted Representative of UNICEF in Georgia Ghassan Khalil as saying.
First Channel Georgia also reported that the pilot program will commence at 15 schools and 6 day centers.