Վրաստանում 12 հազար երեխա դպրոց չի հաճախում. ՅՈւՆԻՍԵՖ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի տեղեկատվության համաձայն, Վրաստանում 12 հազար երեխա դպրոց չի հաճախում: Երկրում գործարկվել Է երկամյա ծրագիր՝ նպատակ ունենալով ներգրավել դպրոցից դուրս մնացած երեխաներին եւ բարելավել նրանց ուսուցման արդյունքները: ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հետ միասին Վրաստանում նախագծի գործընկերն Է Բուլղարիան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
«Հանրապետության կրթության նախարարությունը հստակ պատասխան չունի, թե այդ խնդիրը հատկապես որ տարիքային խմբի երեխաներին Է վերաբերում: Գերատեսչությունում ասում են, որ ներկայում աշխատանք Է տարվում միջգերատեսչական ծրագրի վրա, որի շրջանակում տեղի կունենա այդ անձանց նույնականացումը: Երկամյա նախագիծը միտված Է դպրոց չհաճախող երեխաների համար աջակցման հատուկ ծրագրի մշակմանը, որն առաջին փուլում իրագործվելու Է 15 դպրոցում եւ վեց ցերեկային կենտրոնում:
Փորձնական նախագծի հաջողության դեպքում Վրաստանի բոլոր դպրոցներում կիրագործվեն «երկրորդ շանսի» կրթական ծրագրեր:

Детский фонд ООН: 12 000 детей в Грузии не посещают школу
По информации ЮНИСЕФ, 12 000 детей в Грузии не ходят в школу. В Грузии была запущена двухлетняя программа с целью вовлечения оставшихся вне школы детей и улучшения их результатов обучения. Вместе с Детским фондом ООН, партнером проекта в Грузии является Болгария, сообщает Арменпресс со ссылкой на Грузия Online.
У детей какого возрастного сегмента данная проблема выявлена больше всего, у Министерства образования нет конкретного ответа. В ведомстве говорят, что в настоящее время идет работа над межведомственной программой, в рамках которой произойдет идентификации этих людей. Двухлетний проект направлен на разработку специальной программы поддержки для детей, не посещающих школу, которая на первом этапе будет реализована в 15 школах и шести дневных центрах.
В случае успешного завершения пилотного проекта, во всех школах Грузии будут реализованы образовательные программы «второго шанса».