Ավստրալիայի խորհրդարանի որոշ անդամներ դատապարտել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի խորհրդարանի մի շարք պատգամավորներ դատապարտել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը՝ կոչ անելով Ադրբեջանին անմիջապես բացել միջանցքը:
Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Ավստրալիայի Հայ դատի գրասենյակին:
Ավստրալացի սենատոր Ջենեթ Ռայսը երկրի խորհրդարանի վերին պալատում հայտարարել է, որ բոլոր երկրներում պետք է հարգվեն մարդու իրավունքնեը:
«Լաչինի միջանցքի փակումը լուրջ հումանիտար հետևանքներ ունի Արցախի համայնքի համար և մեծ մտահոգություն է առաջացրել Ավստրալիայի հայ համայնքի մոտ», - նշել է սենատորը՝ կոչ անելով անհապաղ բացել Լաչինի միջանցքը:
Ավստրալիայի Հայ դատի գրասենյակը նաև տեղեկացնում է Ավստրալիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, Ավստրալիա-Հայաստան ներխորհրդարանական միության նախագահ Ջերոմ Լաքսալի ելույթի մասին: Միանալով սենատոր Ջենեթ Ռայսին՝ Լաքսալը նույնպես դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից արցախահայերի շրջափակումը:
«Բերձորի միջանցքը, որը սովորաբար կոչվում է կյանքի ճանապարհ, ինքնորոշված հայ բնակչության միակ ցամաքային կապն է Արցախի և արտաքին աշխարհի միջև… Կան բոլոր նշանները, որ այս արգելափակումը հերթական ողբերգական պահը կդառնա հայ ժողովրդի պատմության մեջ», - նշել է պատգամավորը:

Some members of the Australian Parliament condemn Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. A number of members of the Australian Parliament condemned Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor, calling on Azerbaijan to immediately open the corridor, ARMENPRESS reports, citing the Armenian National Committee of Australia.
Australian senator Janet Rice announced in the upper house of the country's parliament that human rights must be respected in all countries.
"Closing the Lachin Corridor has serious humanitarian consequences for the Artsakh community and has caused great concern among the Australian Armenian community," the senator said, calling for the immediate opening of the Lachin Corridor.
The Armenian National Committee of Australia also informs about the speech of Jerome Laxale, a member of the House of Representatives of the Australian Parliament, the president of the Australia-Armenia intra-parliamentary union. Joining Senator Janet Rice, Laxale also condemned Azerbaijan's blockade of Artsakh Armenians.
"The Berdzor Corridor, which is usually called the road of life, is the only land connection of the self-determined Armenian population of Artsakh and the outside world... There are all signs that this blockade will become another tragic moment in the history of the Armenian people," the MP noted.