Արարատ Միրզոյանը և Խերտ Յան Կուպմանը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի մի շարք հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ապրիլի 30-ին հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Խերտ Յան Կուպմանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի մի շարք հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել ինչպես ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացման ընթացքին, այնպես դրանից անդին՝ նոր ուղղություններով, փոխգործակցության հարցերի: Մտքեր են փոխանակվել համաձայնեցման փուլում գտնվող հարցերի և առկա հեռանկարների շուրջ։
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած բարձր մակարդակի եռակողմ հանդիպմանը և Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդման ու տնտեսական դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ գործընկերների հետ շարունակական համագործակցության հարցերի։
Նշվում է, որ Արարատ Միրզոյանը և Խերտ Յան Կուպմանն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային ծրագրերի: Հարավային Կովկասում տնտեսական զարգացման ապահովման համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակման կարևորությունը՝ ընդգծելով ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչմամբ այդ հարցում ընձեռնվող հնարավորությունները։
Տեղեկացվում է, որ ՀՀ ԱԳ նախարարը և Եվրոպական հանձնաժողովի գլխավոր տնօրենը քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգային հարցեր։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները։

Арарат Мирзоян и Герт Ян Купман обсудили ряд вопросов повестки партнерства Армения-ЕС
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 30 апреля встретился с генеральным директором Европейской комиссии по вопросам расширения и политике соседства Гертом Яном Купманом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили ряд вопросов повестки партнерства Армения-ЕС. Был затронут как процесс эффективной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, так и вопросы сотрудничества за пределами Соглашения, в новых направлениях. Состоялся обмен мнениями по обсуждаемым вопросам и существующим перспективам.
В ходе встречи были затронуты состоявшаяся 5 апреля в Брюсселе трехсторонняя встреча на высоком уровне и вопросы постоянного сотрудничества с партнерами в направлении укрепления устойчивости Армении и диверсификации экономики.
Арарат Мирзоян и Герт Ян Купман коснулись также региональных программ. В контексте обеспечения экономического развития на Южном Кавказе Арарат Мирзоян подчеркнул важность разблокирования транспортных коммуникаций, отметив возможности, предоставляемые реализацией разработанной правительством Республики Армения инициативы «Перекресток мира».
Министр иностранных дел Армении и генеральный директор Еврокомиссии обсудили также вопросы региональной безопасности. Арарат Мирзоян проинформировал о последних развитиях в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.