ԵՄ-ն կստեղծի 5000 հոգանոց արագ արձագանքման ուժեր. ընդունվել է ԵՄ-ի առաջիկա 10 տարվա պաշտպանության հայեցակարգը
ԵՄ-ն կստեղծի 5000 հոգանոց արագ արձագանքման ուժեր. ընդունվել է ԵՄ-ի առաջիկա
10 տարվա պաշտպանության հայեցակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միության առաջնորդների մարտի 24-ին Բրյուսելում մեկնարկած երկօրյա գագաթնաժողովի շրջանակներում սպասվում է, որ վերջնական կհաստատվի «ԵՄ ռազմավարական կողմնացույց» կոչվող պաշտպանության հայեցակարգը։ Այն ԵՄ-ին տրամադրում է գործողությունների բավականին հավակնոտ ծրագիր՝ ուժեղացնելու ԵՄ անվտանգության եւ պաշտպանական քաղաքականությունը մինչեւ 2030 թ., այդ թվում՝ ներառում է 5000 հոգանոց ԵՄ արագ արձագանքման ուժեր ստեղծելու որոշումը:
Փաստաթուղթն արդեն իսկ հավանության է արժանացել Եվրամիության խորհրդի կողմից, որի երկուշաբթի օրը տարածած հայտարարության մեջ նշված է, որ «պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերում ավելի ուժեղ ԵՄ-ն կնպաստի գլոբալ եւ անդրատլանտյան անվտանգությանը՝ լրացնելով ՆԱՏՕ-ի կարողությունները, եւ կլինի անդամ պետությունների անվտանգության հիմքը»։ ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը «Թվիթեր»-ում գրառում էր արել՝ նշելով, որ ԵՄ «Ռազմավարական կողմնացույցը» թույլ կտա համայնքին «քվանտային թռիչք» կատարել, այսինքն՝ հասնել իր անվտանգության ապահովման նոր մակարդակի, որը պահանջում է «ավելի թշնամական միջավայրը»։
Նշենք, որ հայեցակարգը մշակվել է ԵՄ արտաքին ծառայության կողմից դեռեւս 2020 թ. ամռանից։ Բորելի խոսքով՝ դրա ընդունումն այժմ ավելի արդիական է, քան երբեւէ. «Մենք երկու տարի աշխատել ենք այս ռազմավարության վրա եւ երբ սկսեցինք քննարկել այն, չէինք կարող պատկերացնել, որ ծրագրի ընդունման վերջին փուլում Եվրոպայում իրավիճակն այդքան վատ կլինի։ Սա այն պահն է, երբ մենք պետք է վերագնահատենք Եվրոպայի կարողությունը՝ դիմակայելու այնպիսի մարտահրավերների, ինչպիսին պատերազմն է: Դա անելու համար եվրոպական երկրները պետք է մտածեն, թե ինչպես մեծացնեն իրենց ռազմական հնարավորությունները եւ դա անեն միասին»։ Ըստ Բորելի՝ «Ռազմավարական կողմնացույցն» ուկրաինական պատերազմի պատասխանը չէ, բայց մասամբ կարող է օգնել նաեւ դրանում։ Խոսքը, ի թիվս այլ հարցերի, պաշտպանության ոլորտում ներդրումների ավելացման մասին է։ Այսպես՝ Եվրոպական խորհրդի կայքում նշված է, որ ԵՄ ռազմական ծախսերը կազմում են ՀՆԱ-ի 1.5 տոկոսը կամ 200 մլրդ եվրո։ Բորելի խոսքով՝ դա Ռուսաստանի կողմից գրեթե 4 անգամ ավելի շատ ռազմական ծախս է, եւ գրեթե այնքան, որքան Չինաստանը ծախսում է պաշտպանության վրա։ Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարի կարծիքով՝ Եվրամիությունը շատ ավելի քիչ արդյունավետ է ծախսում այդ միջոցները։ «Մենք պետք է ավելի շատ ծախսենք եւ ավելի լավ ծախսենք,- ասում է Բորելը:- Բոլորս միասին ծախսում ենք այնքան, որքան Չինաստանը։ Բայց, իհարկե, 27 տարբեր մասերի պաշտպանությունը նույնը չէ, ինչ մեկ ռազմական կառույցինը»։ Միաժամանակ Եվրոպայի դիվանագետն ընդգծել է, որ խոսքը միասնական եվրոպական բանակ ստեղծելու մասին չէ. ԵՄ յուրաքանչյուր երկիր կունենա իր բանակը, բայց նրանք պետք է ավելի սերտ համագործակցեն միմյանց հետ: Ընթացող գործընթացները ցույց են տալիս, որ եվրոպական դաշինքը նպատակադրված է ավելի կարեւոր դերակատարություն ստանձնել համաշխարհային քաղաքական ասպարեզում:
Անդրադառնալով փաստաթղթի բովանդակությանը՝ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ, ի լրումն տարբեր տեսակի ճգնաժամերի, ԵՄ արագ արձագանքման մշտական ուժի ստեղծման վերաբերյալ Բորելի մշակած փաստաթուղթը գործնական տեսանկյունից նախատեսում է անցկացնել արձագանքման ուժերի կանոնավոր դաշտային վարժանքներ ցամաքում եւ ծովում՝ բարձրացնելով ռազմական շարժունակությունը, ինչպես նաեւ ընդլայնել Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի գործունեությունը (Եվրոպական խաղաղության հաստատություն)՝ գործընկեր երկրներին ավելի ակտիվ աջակցություն ցուցաբերելու համար: Մասնավորապես՝ Բորելն առաջարկում է արդեն ԵՄ գագաթնաժողովում որոշում կայացնել Խաղաղության հիմնադրամից հավելյալ 500 մլն եվրո հատկացնել Ուկրաինային նոր զենք գնելու համար։ Նախատեսվում է նաեւ զգալիորեն ընդլայնել ԵՄ-ի հետախուզության հնարավորությունները, ստեղծել սպառնալիքների արձագանքման հիբրիդային հատուկ խմբեր, կիբեռհարձակումներին, օտարերկրյա ապատեղեկատվության եւ այլ տեսակի միջամտություններին արձագանքելու մեխանիզմներ։ Այդպիսով, հիմնական նպատակն է ընդլայնել ԵՄ երկրների ռազմական ծախսերը եւ ստեղծել նոր զինատեսակների համատեղ մշակման, արտադրության եւ գնման մեխանիզմներ, ինչպես նաեւ զարգացնել սեփական տեխնոլոգիական առավելությունը եւ նվազեցնել արտաքին բարձր տեխնոլոգիաների մատակարարումներից նրանց կախվածությունը։
Օրեր առաջ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, որ եվրոպական երկրները պետք է մեծացնեն ներդրումները պաշտպանական արդյունաբերության մեջ, որպեսզի պատրաստվեն հնարավոր զինված հակամարտությանը։ Նրա կարծիքով՝ Ֆրանսիայի զինված ուժերը միակ լիարժեք բանակն են Եվրոպայում։ Ֆրանսիայի նախագահն իր նախընտրական ծրագրի շրջանակներում նաեւ խոստացել է, որ մինչեւ 2025 թ. Ֆրանսիայի զինված ուժերի տարեկան ֆինանսավորումը կհասցվի 50 միլիարդ եվրոյի: «Ներկայումս բանակի ֆինանսավորումը կազմում է տարեկան 40.9 մլրդ եվրո։ Չնայած ճգնաժամին, մենք կատարել ենք մեր խոստումը եւ 2020-ից ՀՆԱ-ի 2 տոկոսը ծախսում ենք պաշտպանության կարիքների վրա»,- շեշտել է նա։
ԵՄ նոր ուժերի ստեղծմանը, ամենայն հավանականությամբ, կմասնակցի նաեւ Իռլանդիան։ Այդ երկրի վարչապետ Լեո Վարադկարն ավելի վաղ՝ մարտի 1-ին, ասել էր, որ այն, ինչ տեղի է ունենում (Ուկրաինայի շուրջ- խմբ.), ստիպում է Դուբլինին վերանայել չեզոքության հարցը եւ ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենալ եվրոպական պաշտպանության ապահովմանը։ Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ խոսքը երկրի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մասին չէ։ Նշենք, որ Իռլանդիան ռազմական չեզոքության քաղաքականություն է վարում 1930-ականներից։
Հարց է առաջանում՝ արդյոք «Հին աշխարհը» բավարար ապահովություն չի՞ զգում ՆԱՏՕ-ի կողմից, որ հրատապ է համարում ռազմական ծախսերի կտրուկ ավելացումն ու սեփական արագ արձագանքման ուժերի ստեղծումը՝ համարելով, որ չափազանց մեծ է ռազմական գործողությունների տարածման հավանականությունը դեպի արեւմուտք։ Նկատենք, որ փաստացի նախագծի հիմքում ընկած է Եվրամիության ցանկությունը՝ գործելու ՆԱՏՕ-ից անկախ եւ կարողանալ ինքնուրույն ապահովել սեփական անվտանգությունն ու պաշտպանությունը։ Այսինքն՝ սրանով փորձ է արվում նաեւ վերանայել ՆԱՏՕ-ի եւ ԵՄ-ի փոխհարաբերությունները։

ЕС создаст силы быстрого реагирования численностью 5000 человек: концепция обороны ЕС на ближайшие 10 лет
Ожидается, что в рамках двухдневного саммита лидеров Евросоюза, который стартовал 24 марта в Брюсселе, окончательно будет утверждена концепция обороны под названием «Стратегический компас ЕС». Он предоставляет ЕС довольно амбициозный план действий по укреплению политики безопасности и обороны ЕС к 2030 году, включая решение о создании сил быстрого реагирования ЕС численностью 5 000 человек.
Документ уже одобрен Советом Европейского союза, в заявлении которого, сделанного в понедельник, говорится: «ЕС, более сильный в вопросах обороны и безопасности, будет способствовать глобальной и трансатлантической безопасности, дополняя возможности НАТО, и станет основой безопасности его государств-членов». Верховный представитель ЕС по внешней политике Джозеф Боррель в Twitter сделал следующую запись: « «Стратегический компас» ЕС позволит сообществу совершить «квантовый скачок» на новый уровень безопасности, которого требует «более враждебная среда».
Следует отметить, что концепция была разработана дипломатической службой ЕС еще с лета 2020 года. По словам Борреля, ее принятие сейчас актуально как никогда. «Мы два года работали над этой стратегией, и когда мы начали ее обсуждать, мы не могли представить, что ситуация в Европе станет настолько тяжелой на последнем этапе программы. Это время, когда нам нужно переоценить способность Европы противостоять таким вызовам, как война. Для этого европейские страны должны подумать о том, как увеличить свои военные возможности, и сделать это надо вместе». По словам Борреля, «Стратегический компас» не является ответом на украинскую войну, но частично может помочь и в ней. Речь идет, в том числе, и об увеличении инвестиций в оборонный сектор. Так, на сайте Совета Европы указано, что военные расходы ЕС составляют 1,5% ВВП или 200 млрд евро. По словам Борреля, это почти в 4 раза больше военных расходов России и почти столько же, сколько Китай тратит на оборону. По словам главы европейской дипломатии, Евросоюз расходует эти средства гораздо менее эффективно. «Мы должны тратить больше и лучше. Мы все вместе тратим столько же, сколько Китай. Но, конечно, защита 27 разных частей - это не то же самое, что одна военная структура», - заявил Боррель. При этом европейский дипломат подчеркнул, что речь идет не о создании единой европейской армии. У каждой страны ЕС будет своя армия, но им нужно более тесное сотрудничество. Текущие процессы показывают, что Европейский альянс намерен в мировой политике играть более важную роль.
Ссылаясь на содержание документа, ТАСС пишет, что, помимо различных кризисов, документ о создании постоянных Сил быстрого реагирования ЕС, разработанный Боррелем, предусматривает проведение практических полевых учений на суше и на море, повышение мобильности военнослужащих, а также расширение миротворческой деятельности Европейского фонда (European Peace Foundation) по оказанию более активного содействия странам-партнерам. В частности, Боррель предлагает принять решение на саммите ЕС о выделении дополнительных 500 млн евро из Фонда мира на покупку нового вооружения для Украины. Также планируется значительно расширить разведывательные возможности ЕС, создать гибридные группы реагирования на угрозы, и реагировать на кибератаки, на зарубежную дезинформацию и другие виды вмешательства. Таким образом, основной целью является увеличение военных расходов стран ЕС и создание механизмов совместной разработки, производства и закупки новых видов вооружений, а также продвижение собственного технологического преимущества и снижение зависимости от зарубежных высокотехнологичных поставок.
Днями раньше президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что страны Европы должны увеличить инвестиции в оборонную промышленность, чтобы подготовиться к возможному вооруженному конфликту. По его мнению, ВС Франции - единственная полноценная армия в Европе. В рамках своей предвыборной программы президент Франции также пообещал, что к 2025 г. ежегодное финансирование Вооруженных сил Франции достигнет 50 миллиардов евро. «В настоящее время финансирование армии составляет 40,9 млрд евро в год. Несмотря на кризис, мы выполнили свое обещание, и с 2020 года будем тратить 2% ВВП на нужды обороны», - подчеркнул он.
Скорее всего, Ирландия также примет участие в создании новых сил ЕС. 1 марта премьер-министр страны Лео Варадкар заявил, что происходящее (вокруг Украины - ред.) вынуждает Дублин пересмотреть свой нейтралитет и активнее участвовать в европейской обороне. При этом он подчеркнул, что речь не идет о вступлении страны в НАТО. Следует отметить, что Ирландия проводит политику военного нейтралитета с 1930-х годов.
Возникает вопрос, не чувствует ли Старый Свет достаточной безопасности со стороны НАТО, раз считает, что необходимо резко увеличить военные расходы и создать собственные силы быстрого реагирования, предполагая большую возможность военных действий на западе. Следует отметить, что проект основан на стремлении Евросоюза действовать независимо от НАТО и иметь возможность самостоятельно обеспечивать собственную безопасность и оборону. Другими словами, это также попытка пересмотреть отношения между НАТО и ЕС.
Запад не будет отталкивать Грузию, а продолжит с ней работать: грузиновед о последних региональных развитиях
Сложность ситуации в том, что во Франции может установиться двоевластие: мнение политолога
Аналитик не видит необходимых предусловий для переговорного процесса между Украиной и Россией
Роль Ирана в диверсификации внешней политики Армении
Процесс армяно-турецкого примирения не продвигается, и ответственна за это турецкая сторона: академик Рубен Сафрастян