ժողովրդավարությունը ենթադրում է խաղաղություն. ՀՀ նախագահը ելույթ է ունեցել Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի բացմանը
ժողովրդավարությունը ենթադրում է խաղաղություն. ՀՀ նախագահը ելույթ է
ունեցել Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և երկրի բարձրագույն ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ ներկա է գտնվել Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի բացմանը:
«Արմենպրես»-ը ՀՀ նախագահի ելույթը ներկայացնում է ստորև.
«Ուրախությամբ ողջունում եմ Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի մասնակիցներին և հյուրերին: Արդեն ավանդական դարձող այս ընդգրկուն միջոցառումը հերթական ապացույցն ու վկայությունն է նրա, որ Հայաստանն անշեղորեն և հաստատակամությամբ ոտք է դրել ժողովրդավարության և ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման ուղու վրա և այդ քայլն անդառնալի է:
Մեր հանրապետությունն իր ստեղծման օրվանից հռչակեց իր հավատարմությունը ժողովրդավարական ու համամարդկային արժեքներին և սկզբունքներին: Անկախության՝ ավելի քան երեք տասնամյակի ընթացքում ժողովրդավարության հաղթանակը մեր երկրում կերտվում էր բազմաթիվ և տարաբնույթ խոչընդոտների՝ պետական կառավարման ապարատում արատավոր երևույթների, կիսապատերազմական իրադրության, անվտանգային լրջագույն մարտահրավերների առկայության պայմաններում:
Բայց, ի պատիվ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, մենք այսօր վստահությամբ կարող ենք արձանագրել, որ ժողովրդավարությունն արդեն իսկ կայացած փաստ է մեր երկրում:
Իհարկե, 2020 թվականի պատերազմը, դրան հաջորդած արտաքին ու ներքին քաղաքական խնդիրներն ու մարտահրավերները լուրջ փորձություն էին Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների ու գաղափարների համար: Բայց ամենակարևորն այս իրադրության մեջ այն էր, որ հայաստանյան իշխանությունները, չնահանջելով ժողովրդավարության էությունից և սկզբունքներից, գնացին խնդիրների հանգուցալուծման ամենադեմոկրատական և ընդունելի ճանապարհով: Ես նկատի ունեմ 2021 թվականին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք դարձան մեր քաղաքացիների կամարտահայտման ամենագործուն ու թափանցիկ միջոցը:
Ժողովրդավարության ֆորումի խորագիրն արդեն իսկ պատասխանատու և պարտավորեցնող այստեղ գտնվող պետական այրերի, գործադիր և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչների, ֆորումի աշխատանքներին հետևող մեր քաղաքացիների համար, քանի որ ժողովրդավարությունը ազատությունների համախումբ լինելուց զատ նաև պատասխանատվություն է: Ազատ քաղաքացին, ազատ պետական ու հասարակական գործիչը, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչը, ազատ ու ժողովրդավար պետության մեջ շատ ավելի մեծ պատասխանատվություն է կրում, քան որևէ այլ համակարգում:
Սա անբեկանելի ճշմարտություն է, քանի որ ի վերջո Անկախության հանրաքվեում անկախ Հայաստանի Հանրապետության գոյությանը այո էր ասում քաղաքացին, խորհրդարանական կամ այլ ընտրություններում երկրի ղեկավարության հարցը կրկին լուծում է քաղաքացին իր քվեով: Այդ քվեն հենց պատասխանատվությունն է, որը կարծում եմ դեմոկրատիայի կարևորագույն հիմնասյուներից մեկն է և 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում, ազատ կամարտահայտությամբ մեր քաղաքացիներն իրենց քվեարկությամբ լիարժեքորեն վերցրեցին այդ պատասխանատվությունը:
Ժողովրդավարության ֆորումի հարգելի մասնակիցներ և հյուրեր
Ես ցանկանում եմ նաև անդրադառնալ մի իրողության, որը տարաբնույթ մեկնաբանությունների տեղիք է տալիս: Գաղտնիք չէ, որ մեր երկրի արտաքին մարտահրավերների, ղարաբաղյան հիմնախնդրի առկայության պայմաններում տարիներ շարունակ ժողովրդավարությունը ստորադասվել է անվտանգային խնդիրներին:
Ամենաբարձր մակարդակով անտեսվել է ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը՝ որը փորձ է արվել ներկայացնել որպես սպառնալիք: Ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ նման հակադրությունը ոչ միայն անհիմն է, այլև ընդհակառակը՝ ժողովրդավարությունը պետության ամրության և հզորացման առաջնային երաշխիքներից է: Ի վերջո, Հայաստանի անկախության հանրաքվեն, Հայաստանի առաջին նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունները կայացել են մեզ պարտադրված պատերազմի պայմաններում, ասել է թե, մեր պետականությունն ինչ-որ իմաստով նաև ժողովրդավարության ծնունդ է:
Նույն իրավիճակն է նաև այսօր, երբ դեռ թարմ են 2020 թվականի պատերազմի վերքերը, երկիրը դեռ նոր է ուշքի գալիս ծանր կորուստներից հետո, թվում է՝ ժողովրդավարական ինստիտուտները հետին պլան են մղվել, բայց ինչպես արդեն նշեցի, հայաստանյան իշխանությունը լուծումը գտավ հենց ժողովրդավարության միջոցով: Ես հավատացած եմ, որ հենց ժողովրդավարությունն է այն զենքը, որով մենք կարող ենք և պետք է ներկայանանք աշխարհին:
Եզրափակելով խոսքս, ցանկանում եմ նաև շեշտել մի կարևոր փաստ. ժողովրդավարությունը ենթադրում է խաղաղություն, քանի որ առանց դրա հնարավոր չէ կամ շատ դժվար է ունենալ կայացած ժողովրդավարական ինստիտուտներ: Եվ այս առումով Հայաստանը հաստատակամորեն շարժվում է դեպի ժողովրդավարություն և դեպի խաղաղություն»:

‘Democracy implies peace’, President Khachaturyan’s speech at Armenian Forum for Democracy
YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan attended the opening of the 2nd annual Armenian Forum for Democracy on May 31.
Prime Minister Nikol Pashinyan, other government officials and foreign ambassadors were also in attendance.
Below is the transcript of President Khachaturyan’s speech at the forum.
“I am delighted to welcome the participants and guests of the Armenian Forum for Democracy. This comprehensive event, which is already becoming a tradition, is another proof and testimony that Armenia has irrevocably and firmly set foot on the path of establishing democracy and democratic institutions, and it is irreversible.
“Since the day of its establishment, our Republic has declared its commitment to democratic and universal values and principles. Throughout more than three decades of independence, the victory of democracy was being created amid numerous and various obstacles in our country: vicious phenomena in the state administration apparatus, semi-war situation, and grave security challenges.
“But to the credit of the citizens of the Republic of Armenia, we can confidently state that democracy is already an established fact in our country.
“Of course, the war of 2020, the subsequent external and domestic political turmoil and challenges were a serious ordeal for democratic values and ideas in Armenia. But most importantly, in this situation the Armenian authorities, not pulling back from the essence and principles of democracy, pursued the most democratic and acceptable way of resolving the issues. I mean the extraordinary parliamentary elections held in 2021 which became the most effective and transparent way of expressing the will of our citizens.
“Dear attendees,
“The title of the Democracy Forum is already binding for the statesmen, representatives of executive and legislative powers, and our citizens who follow the course of the forum as democracy is not only a set of freedoms but also responsibility. A free citizen, a free state and public figure, a representative of civil society, bears much greater responsibility in a free and democratic state than in any other system.
“This is an undeniable truth, since in the end the citizen said yes to the existence of the independent Republic of Armenia in the Independence referendum, the issue of the leadership of the country is again determined by the citizen with their vote in the parliamentary or other elections. That vote is responsibility which I believe is one of the most important pillars of democracy, and in the 2021 parliamentary elections, our citizens, with their free expression of will, fully undertook that responsibility with their vote.
“Dear participants and guests of the Forum for Democracy,
“I also wish to address a reality that gives rise to various interpretations. It is no secret that in the face of external challenges of our country, the Karabakh conflict, democracy has been subordinated to security issues for years.
“The establishment of democratic institutions was neglected at the highest level and an attempt was made to present it as a threat. I wish to emphasize that such an opposition is not only baseless, but on the contrary, democracy is one of the primary tokens of the strength and power of the state. After all, Armenia's independence referendum, Armenia's first presidential and parliamentary elections were held amid a war imposed on us, so our statehood is in a sense also the birth of democracy.
“The same holds true for today also where the wounds of the 2020 war are still fresh, the country is still coming to its senses after severe losses, it seems that democratic institutions have been pushed into the background, but as I already mentioned, the Armenian government found the solution through democracy itself. I believe that democracy is the weapon with which we can and should present ourselves to the world.
“To sum up my speech, I would also like to emphasize an important fact. Democracy implies peace as without it, it is impossible or very difficult to have well-established democratic institutions. And in this regard, Armenia is steadily moving towards democracy and peace.”