ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձինք հոկտեմբերի 3-ից կարող են դիմել միանվագ 100- հազարական դրամ աջակցությունն ստանալու համար
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձինք հոկտեմբերի 3-ից կարող են դիմել միանվագ 100-
հազարական դրամ աջակցությունն ստանալու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածները հոկտեմբերի 3-ից կարող են դիմել միանվագ 100-հազարական դրամ ստանալու համար: Հոկտեմբերի 1-ից 6-ամսյա ժամկետով տրամադրվող աջակցության ծրագրերի ավարտից հետո, պետությունը այլ ծրագրեր կներկայացնի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Հումանիտար կենտրոն»-ում ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը։
«Հաշվառումը տեղի կունենա Երևանից դուրս` բոլոր մարզպետարաններում և խոշոր համայնքապետարաններում գործող միասնական սոցիալական ծառայությունների միջոցով։  Հոկտեմբերի 2-ին մենք կհրապարակենք կարգը, իսկ հոկտեմբերի 3-ից տեղահանվածները հնարավորություն կունենան դիմելու։ Անչափահասների դեպքում ծնողները կարող են նշել, թե ում բանկային հաշվին են ցանկանում, որպեսզի գումարը փոխանցվի»,- նշեց Խաչատրյանը։
Նա տեղեկացրեց` բոլոր այն անձանց համար, որոնք ունեն բանկային հաշիվներ կամ քարտեր, այս գործընթացը համամետաբար արագ կկատարվի, իսկ ովքեր դեռևս չունեն, նրանց համար տեխնիկապես այդ ամենը պատրաստելու համար մի քանի օր ժամանակ կպահանջվի:
Նախօրեին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում կատարած գրառման միջոցով տեղեկացրել էր, որ յուրաքանչյուր ընտանիքի բնակության ծախսերը հոգալու համար մեկ անձի հաշվով կտրամադրվի ամսական 40 հազար դրամ, գումարած ևս 10 հազար դրամ մեկ անձի հաշվով՝ կոմունալ բոլոր ծախսերի համար: Ծրագիրը մեկնարկելու է հոկտեմբերի 1-ից և գործելու՝ առնվազն 6 ամիս: Ծրագրի շահառու կլինեն բոլոր բռնի տեղահանվածները՝ անկախ տարիքից: Բացառություն կլինեն այն ընտանիքները, որոնք ՀՀ-ում ունեն բնակարան, ինչպես նաև խնամքի հատուկ կենտրոններում գտնվող անձինք, որոնք չեն կարող բնակարան վարձել:
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը ընդգծեց՝ չի նշանակում, որ 6 ամիս հետո աջակցության ծրագրեր չեն լինելու, այլ հակառակը՝ 6 ամիսների ընթացքում կնախատեսեն այնպիսի ծրագրեր, որոնք տեղահանվածներին կօգնեն ավելի երկարաժամկետ որոշումներ կայացնել:
«Օրինակ՝ տեղահանվածների 4 հոգուց բաղկացած ընտանիքը կունենա բնակության ծախսերը հոգալու համար 160 հազար դրամ, որը, մեր գնահատականով, բավարար է Հայաստանի բազմաթիվ բնակավայրերում բնակության խնդիրը լուծելու համար: 10 հազարական դրամն էլ կոմունալ ծախերը հոգալու համար է»,- պարզաբանեց Խաչատրյանը:
Փոխվարչապետն ընդգծեց՝ հաշվի է առնվել նաև, որ առաջիկայում եղանակը ցրտելու է: Նշված չափը, իրենց համոզմամբ, կբավարարի ավելացած ծախսերը հոգալու համար:

Насильственно перемещенные из НК могут подать заявку на единовременную помощь в размере 100.000 драмов с 3 октября
Насильственно перемещенные из НК могут подать заявку на единовременную
помощь в размере 100.000 драмов с 3 октября
С 3 октября насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха могут подать заявление на получение единовременной выплаты в размере 100 тысяч драмов. После окончания программ поддержки, предусмотренных сроком на 6 месяцев с 1 октября, государство представит другие программы.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции в "Гуманитарном центре" сообщил вице-премьер Тигран Хачатрян.
"Учет будет происходить за пределами Еревана, через единые социальные службы, действующие во всех областных администрациях и крупных общинных администрациях. 2 октября мы опубликуем порядок действий, а с 3 октября у переселенцев появится возможность подать заявку. В случае несовершеннолетних родители могут указать, на чей банковский счет они хотят перевести деньги", - сказал Хачатрян.
Он сообщил, что для всех, у кого есть банковские счета или карты, этот процесс будет осуществлен относительно быстро, а для тех, у кого их еще нет, потребуется несколько дней, чтобы все технически подготовить.
Накануне премьер-министр РА Никол Пашинян сообщил на своей странице в Facebook, что на покрытие расходов на проживание каждой семьи будет выделено 40 000 драмов на человека в месяц, плюс еще 10 000 драмов на человека на все коммунальные расходы. Программа начнется 1 октября и продлится не менее 6 месяцев. Пользу от программы получат все вынужденно перемещенные лица, независимо от возраста. Исключение составят семьи, имеющие квартиру в РА, а также люди, находящиеся в специальных учреждениях, которые не могут снять квартиру.
Вице-премьер  Тигран Хачатрян подчеркнул, что это не означает, что через 6 месяцев не будет программ поддержки, а наоборот, в течение 6 месяцев будут запланированы такие программы, которые помогут вынужденным переселенцам принять более долгосрочные решения.
«Например, семья из 4 переселенцев получит 160 тысяч драмов на покрытие расходов на проживание, что, по нашей оценке, достаточно для решения проблемы проживания во многих населенных пунктах Армении. 10 тысяч драмов предназначены для покрытия коммунальных расходов", - пояснил Хачатрян.
Вице-премьер подчеркнул, что также учтено, что впереди холода. Указанной суммы, по их мнению, будет достаточно для покрытия возросших расходов.
25 сентября в Иваняне (Ходжалу) состоялась вторая встреча представителей Нагорного Карабаха и Азербайджана, а 29 сентября – третья встреча в Евлахе. В последние дни граждан, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, переселяют в Армению. По последним данным на 30 сентября, число вынужденных переселенцев, прибывших в Армению из Нагорного Карабаха, достигло 100 тысяч 417 человек.