ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց 40+10 հազար դրամ աջակցության դեկտեմբերի վճարումները կսկսվեն հաջորդ շաբաթվանից
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց 40+10 հազար դրամ աջակցության դեկտեմբերի
վճարումները կսկսվեն հաջորդ շաբաթվանից
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց 40+10 հազար դրամ աջակցության նոյեմբեր ամսվա վճարումները կավարտվեն առաջիկայում, իսկ մյուս շաբաթվանից կմեկնարկեն դեկտեմբերի վճարումները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին դեկտեմբերի 19-ին «Հումանիտար կենտրոն»-ում կայացած ասուլիսին տեղեկացրել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը։
«Հույս ունենք, որ ամենամեծ մասը կվճարենք և կավարտենք այս տարի»,-հավելել է նա։
Փոխնախարարի խոսքով՝  բոլոր այն դեպքերում, երբ անձինք որոշակի ժամանակով բացակայել են Հայաստանի Հանրապետությունից և վերադառնալուց հետո դիմել են աջակցությունից օգտվելու համար, ապա գործող կարգավորմամբ կդիտարկվի նախորդ ամսվա բացակա օրերի քանակը՝ սկսած նոյեմբերից, և եթե դրանք 10 օրից պակաս կլինեն՝ նրանք աջակցությունը կստանան նաև նախորդող ամիսների համար։
Ժամակոչյանը նշել է, որ լրամշակվել է աջակցության ծրագրի առցանց դիմումների համակարգը և այն ծնողները, ովքեր չեն լրացրել երեխայի տվյալները, ապա հաստատված դիմում ունենալու պարագայում, դա կարող են անել՝ խմբագրելով դիմումը, որի համար պետք է մուտք գործել ու կրկին նույնականանալ համակարգում։

На следующей неделе начнется процесс выплат пособий для вынужденных переселенцев из НК за декабрь
Заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Анна Жамакочян сообщила, что на следующей неделе начнется процесс выплат пособий для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха за декабрь.
Как сообщает Арменпресс, замминистра отметила, что в случаях, когда данные о детях в связи с программой социальной поддержки в размере 40+10 тыс драмов не были заполнены, теперь система позволяет редактировать данные и добавлять данные о детях.
Что касается случаев, когда человек покидал страну на какое-то время, а затем возвращался, замминистра отметила: “Во всех случаях, когда люди отсутствовали и не обратились, но через месяц вернулись, при подаче заявления в следующем месяце при оформлении заявления мы также будем учитывать количество дней отсутствия за предыдущий месяц и с учетом количества, если они составляют менее 10 дней, они получат также поддержку за предыдущие месяцы, начиная с ноября”.