Վախճանվել է «Դե սպասիր» մուլտֆիլմի երաժշտական ներածության հեղինակը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 96 տարեկանում մահացել է հունգարացի կոմպոզիտոր Թամաշ Դեակը՝ խորհրդային «Դե սպասիր» («Ну, погоди!») հանրահայտ մուլտֆիլմի երաժշտական ​​ներածության հեղինակը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Թամաշ Դեակը ծնվել է 1928 թվականին՝ հունգարական Սեկեշֆեհերվար քաղաքում: Եղել է ինքնուս շեփորահար: 1959-64 թվականներին աշխատել է Հունգարիայի ռադիոյում։ Հեղինակ է ավելի քան 120 մուլտֆիլմերի և հեռուստահաղորդումների երաժշտության, ինչպես նաև ջազային և սիմֆոնիկ ստեղծագործությունների, որոնցից շատերը ձայնագրել է իր երաժշտական ​​խմբի հետ: Նա է ստեղծել «Դե սպասիր» մուլտֆիլմի այցեքարտը դարձած «Ջրային դահուկներ» երաժշտական ստեղծագործությունը, ինչպես նաև մի քանի սերիաներում հնչած այլ մեղեդիները։

Умер автор музыкальной заставки к мультсериалу "Ну, погоди!", венгерский композитор Тамаш Деак
Венгерский композитор Тамаш Деак, автор музыкальной заставки к мультсериалу "Ну, погоди!", скончался на 96-м году жизни. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщило агентство MTI.
"Тамаш Деак, автор музыки к мультфильмам... скончался на 96-м году жизни", - говорится в сообщении.
Тамаш Деак родился в Секешфехерваре в 1928 году. Сам научился играть на трубе, с 1959 по 1964 год работал на Венгерском радио. Автор музыки более чем к 120 мультфильмам и телепередачам, а также джазовых и симфонических композиций, многие из которых он записал со своим музыкальным коллективом.
В постсоветском пространстве музыка Деака известна по мультсериалу "Ну, погоди!". Деак является автором композиции "Водные лыжи", которая используется в заставке, а также ряда других мелодий, прозвучавших в нескольких сериях.