Վուչիչը մտադիր է պահպանել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ չկիրառելու դիրքորոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը մտադիր է պահպանել հակառուսական պատժամիջոցներից հրաժարվելու իր քաղաքականությունը` չնայած Արևմուտքի ճնշմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նա հայտնել է ՏԱՍՍ-ին տված բացառիկ հարցազրույցում։
«Երբ Ուկրաինայում հակամարտությունը սկսվեց, ես ասացի, որ չգիտեմ` ինչպես կզարգանան իրադարձությունները։ Այդ ժամանակ մենք պետական մակարդակով որոշում ընդունեցինք դատապարտել հակամարտությունը, ինչպես մյուսները, սակայն ասացինք, որ մեր դիրքորոշումն է պատժամիջոցներ չսահմանել»,-ասել է Վուչիչը` անարդար համարելով ռուս ժողովրդի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումը։
Վուչիչը հավելել է, որ Սերբիան Եվրոպայում միակ երկիրն է, որը ոչ մի պատժամիջոց չի սահմանել Ռուսաստանի դեմ։
Նրա խոսքով` միջազգային մակարդակի ցանկացած միջոցառման ժամանակ, որտեղ ինքը ներկա է, գլխավոր թեման ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցներն են։
«Մենք կփորձենք հնարավորինս երկար պաշտպանել մեր դիրքորոշումը։ Դա մեզ արդեն երկու տարի է` հաջողվում է։ Արդյոք կշարունակենք այդպես վարվել, չգիտեմ, բայց հույս ունեմ»,-նշել է Սերբիայի նախագահը։
Հակամարտությունը սկսվելուց հետո Ալեքսանդր Վուչիչը հայտարարել էր, որ սատարում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, և Ռուսաստանն ու Ուկրաինան համարում է եղբայրական պետություններ։

Президент Сербии намерен придерживаться позиции неприменения санкций по отношению к России
Президент Сербии Александр Вучич намерен придерживаться своей политики отказа от антироссийских санкций, несмотря на давление Запада.
Как передает «Арменпресс», об этом он заявил в эксклюзивном интервью ТАСС.
«Когда на Украине начался конфликт, я сказал, что не знаю, как будут развиваться события. И мы тогда приняли решение на государственном уровне осудить конфликт, так же как и все остальные, но мы сказали, что наша позиция - не вводить санкции против РФ. Я сказал это тогда, потому что мы знаем по себе, каково это, когда против вас вводят санкции. У нас есть дружественный нам народ, и было бы несправедливо поступать так с русским народом», - заявил Вучич.
Вучич добавил, что Сербия - единственная страна в Европе, которая не ввела никаких санкций против России.
По его словам, на любом мероприятии международного уровня, где он присутствует, главной темой являются санкции против России.
«Мы будем стараться защищать свою позицию как можно дольше. Нам удается это делать уже два года. Продолжим ли мы это делать - не знаю, но надеюсь на это», - отметил президент Сербии.
После начала конфликта Александр Вучич заявил, что поддерживает территориальную целостность Украины и считает Россию и Украину братскими государствами.