Վարչապետին է ներկայացվել «Էնթերփրայզ Արմենիա» ներդրումների աջակցման կենտրոնի 2023-ի գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետին է ներկայացվել «Էնթերփրայզ Արմենիա» ներդրումների աջակցման
կենտրոնի 2023-ի գործունեության հաշվետվությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է «Էնթերփրայզ Արմենիա» ներդրումների աջակցման կենտրոն՝ կառույցի 2023 թվականի գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, «Էնթերփրայզ Արմենիայի» գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը և կենտրոնի ներկայացուցիչները զեկուցել են հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացված աշխատանքների մասին:
«Վարչապետին են ներկայացվել 2023 թվականի ընթացքում «Էնթերփրայզ Արմենիայի» կողմից «մեկ պատուհան» սկզբունքով օտարերկրյա և տեղացի ներդրողներին ներդրումներ իրականացնելու գործընթացներում ուղեկցման, Հայաստանում գործող օտարերկրյա ներդրողների հետներդրումային սպասարկման և Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունների առաջմղման ու նոր օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման ուղղություններով իրականացված աշխատանքները:
Մասնավորապես՝ նշվել է, որ 2023 թվականի ընթացքում կենտրոն են դիմել ավելի քան 410 օտարերկրյա և հայաստանյան ներդրողներ: Աշխատանքներ են տարվել 140-ից ավելի ներդրումային նախաձեռնությունների ուղղությամբ, որոնցից 60-ը միայն ներգրավվել են 2023 թվականի ընթացքում: Հաշվետու տարում Հիմնադրամի աջակցությամբ մեկնարկել են 24 նոր ներդրումային ծրագրեր, որոնցից նախատեսվող ներդրումների ծավալը շուրջ 800 միլիոն դոլար է: Ըստ պատասխանատուների, 2020 թվականից՝ կենտրոնի հիմնումից ի վեր, վերջինիս աջակցությամբ մեկնարկել են ընդհանուր առմամբ 51 ներդրումային ծրագրեր, որոնց ծավալը հասնում է 1 մլրդ 140 մլն դոլարի»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետը հետաքրքրվել է, թե  առարկայական՝ ինչպես և ինչով է կենտրոնն օգնել ներդրողներին: Պատասխանատուները նշել են, որ կենտրոնն աջակցել է բոլոր վարչարարական խնդիրների լուծմանը, մասնավորապես՝ օգնել է համայնքի հետ հարաբերությունների, փորձաքննության իրականացման, շինթույլտվության և այլ հարցերում:
Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանի այն հարցի՝ դա նշանակո՞ւմ է, որ ներդրողներն այդ հարցերով չեն զբաղվել և այլ օղակների չեն դիմել, պատասխանատուները նշել են. «Մյուս օղակների հետ ընդհանրապես չեն շփվել, բոլոր հարցերով մենք են զբաղվել»:
Նշվում է, որ վարչապետը կարևորել է այդ սկզբունքը և նշել. «Այստեղ գաղափարաբանությունը հենց այդ է, որ ուրիշ օղակի հետ պոտենցիալ ներդրողները չշփվեն: Այսինքն՝ այդ «one stop shop»-ի իմաստն այն է, որ ինքը գա, ծառայություն ստանա, կենտրոնը թեկուզ 100 հիմնարկի հետ պետք է շփվի, այդ 100 հիմնարկի հետ շփումը, այդ գործառույթն իրականացնի»:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ զեկուցվել է նաև, որ կենտրոնի կողմից հետներդրումային սպասարկման ծառայություն ներկայումս տրամադրվում է 166 ընկերության, որոնցից 51-ի հետ աշխատանքը մեկնարկել է նախորդ տարի: Այդ ընկերությունները գործունեություն են ծավալում բարձր տեխնոլոգիաների, ծառայությունների, արտադրության և այլ ոլորտներում: Տվյալ ծառայության շրջանակում առկա են 43.7 միլիոն դոլար ծավալով 9 վերաներդրումային նախաձեռնություններ:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է ներդրողների համար անհրաժեշտ տեղեկությունները մի հարթակում ներկայացնելու անհրաժեշտությունը. «Ներդրողի համար մի տեղեկություն այստեղ է, մի տեղեկություն այնտեղ, մի տեղեկություն՝ երրորդ, մի տեղեկություն՝ չորրորդ տեղում: Այսինքն, եթե մենք կարողանանք գեոպորտալի հնարավորություններն օգտագործել, դա հասանելի դարձնել, որ պոտենցիալ ներդրողն իմանա իրեն անհրաժեշտ ավելի շատ տեղեկություններ կստանա այդտեղից՝ ի՞նչ գույք է վաճառվում, մոտակայքում ինչ ճանապարհ կա՞,  թե՞ չկա, էլեկտրական հոսանքի գծեր կա՞ն, թե՞ չկան և այլն: Պետք է ինչ-որ ձևով, գուցե գեոպարտալն է ճիշտ տեղը, որտեղ այդ բոլոր տեղեկությունները գան և իրար հետ խաչվեն, որպեսզի հասանելիությունը մեծանա»:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ ներդրումային դաշտի առաջմղմանն ուղղված միջոցառումներին, որոնց թվում կազմակերպվել են ներդրումային համաժողովներ, գործարար ֆորումներ, այդ թվում՝ արտերկրում:
Տեղեկացվել է, որ հիմնվել է «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի նոր կայքը, որտեղ տարբեր լեզուներով մանրամասն տեղեկատվություն է առկա Հայաստանում ներդրումների իրականացման հնարավորությունների, ներդրողներին աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև համակարգային բնույթի խնդիրների վերաբերյալ կենտրոնի ներկայացրած օրենսդրական առաջարկություններին և հարցրել, թե դրանցից քանիսն են, որ արդեն դարձել են ուժի մեջ մտած իրավակարգավորումներ:
Նշվել է, որ առկա է նման երկու իրավական ակտ: Մեկը վերաբերել է  «Օտարերկրացիների մասին ՀՀ օրենքում լրացում կատարելուն, մյուսը՝ «Ենթակառուցվածքներ ներդրումների դիմաց» պետական աջակցության ծրագրին: Նշվել է, որ ի սկզբանե մշակված նախագծում նախատեսվում էր, որ ներդրողը պետք է ներկայացնի բանկային երաշխիք իր կողմից ակնկալվող ամբողջ ներդրումների ծավալի մասով, երաշխիքը պետք է ներկայացվեր դիմումին կից: Նոր առաջարկությամբ ներդրողը պետք է երաշխիքը ներկայացնի կառավարության որոշման հաստատումից հետո, և այն լինի ենթակառուցվածքի ծավալի չափով:
Վարչապետը ծանոթացել է նաև Հայաստանի՝ որպես ներդրումային գրավչությամբ առանձնացող երկրի առաջմղման, օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավման և կենտրոնի կողմից մատուցվող ծառայությունների թվայնացման ուղղությամբ 2024 թվականին նախատեսվող աշխատանքներին: Տեղեկացվել է, որ նախատեսվում է հիմնել մարզային ներդրումային թվային քարտեզ-պորտալ, սոցիալ-տնտեսական ինդեքսների և ռեյթինգների համեմատական պորտալ: Ներդրվելու է նաև կայքի միջոցով շահառուների սպասարկումն արհեստական բանականության կիրառմամբ իրականացնելու գործիք:

Премьер-министру представлен доклад о деятельности Центра поддержки инвестиций “Enterprise Armenia” за 2023 год
Премьер-министру представлен доклад о деятельности Центра поддержки
инвестиций “Enterprise Armenia” за 2023 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Центр поддержки инвестиций “Enterprise Armenia” с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2023 году.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, генеральный директор “Enterprise Armenia” Левон Оганесян и представители центра доложили об осуществленных за отчетный период работах.
Премьер-министру была представлена деятельность “Enterprise Armenia” по направлениям сопровождения иностранных и местных инвесторов в процессе осуществления инвестиций по принципу “одного окна”, предоставления постинвестиционных услуг для действующих в Армении иностранных инвесторов, продвижения инвестиционных возможностей Армении и привлечения новых иностранных инвестиций.
В частности, было отмечено, что в течение 2023 года в Центр обратились более 410 иностранных и армянских инвесторов. Проведены работы по более 140 инвестиционным инициативам, 60 из них были привлечены в 2023 году. В отчетном году при поддержке Центра стартовало 24 новых инвестиционных проекта, запланированный объем инвестиций составляет около 800 млн долларов. По словам ответственных лиц, с 2020 года, с момента создания Центра, при поддержке последнего запущен в общей сложности 51 инвестпроект, объем которых достигает 1 млрд 140 млн долларов.
Премьер-министра поинтересовался, как и чем Центр помогает инвесторам. Ответственные лица отметили, что Центр помогает в решении всех административных вопросов, в частности, во взаимоотношениях с общиной, проведении экспертиз, разрешении на строительство и в других вопросах.
Отвечая на вопрос Никола Пашиняна, означает ли это, что инвесторы не занимались этими вопросами и не обращались к другим звеньям, ответственные лица отметили: “С другими звеньями они вообще не общались, всеми вопросами занимались мы”.
Премьер-министр подчеркнул важность этого принципа и отметил: “Идея здесь заключается в том, чтобы потенциальные инвесторы не общались с другими звеньями. Т.е. смысл этого “one stop shop” заключается в том, чтобы прийти, получить услугу, Центр должен общаться хоть со 100 учреждениями, контактировать с этими 100 учреждениями, выполнять эту функцию”.
Также было доложено, что в настоящее время Центр предоставляет постинвестиционное обслуживание 166 компаниям, 51 из которых начала с ними сотрудничество в прошлом году. Эти компании работают в сфере высоких технологий, услуг, производства и в других секторах. В рамках данной услуги действуют 9 реинвестиционных инициатив объемом 43,7 млн ​​долларов.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул необходимость представления необходимой информации для инвесторов на одной платформе. “Для инвестора часть информации находится здесь, другая часть - там, третья часть - еще где-то. Т.е. нужно использовать возможности геопортала, сделать его доступным, чтобы потенциальный инвестор получал оттуда больше нужной ему информации о том, какая недвижимость продается, есть ли рядом дорога или нет, есть ли линии электропередачи или нет и т.д. Должен быть какой-то способ, может, подходящий вариант — это геопортал, куда будет поступать вся эта информация, пересекаясь друг с другом, чтобы доступ увеличился”.
Были затронуты мероприятия по продвижению инвестиционной сферы Армении, в том числе организованные инвестиционные конференции, бизнес-форумы, в том числе за рубежом.
Было отмечено, что создан новый сайт “Enterprise Armenia”, на котором на разных языках размещена подробная информация о возможностях осуществления инвестиций в Армении и оказания поддержки инвесторам.
Никол Пашинян коснулся также представленных Центром законодательных предложений, касающихся системных проблем, и спросил, многие ли из них уже стали правовыми нормами.
Было отмечено, что имеется два таких нормативно-правовых актов. Один касается внесения изменений в закон “Об иностранных лицах”, другой – программы государственной поддержки “Инфраструктура в обмен на инвестиции”. Было отмечено, что в изначально разработанном проекте было предусмотрено, что инвестор должен предоставить банковскую гарантию на объем всей ожидаемой им инвестиции, гарантия должна была быть представлена ​​вместе с заявкой. Согласно новому предложению, инвестор должен предоставить гарантию после утверждения решения правительства, и она должна быть в размере стоимости инфраструктуры.
Премьер-министр также ознакомился с запланированной на 2024 год работой в направлении продвижения Армении как страны, отличающейся инвестиционной привлекательностью, привлечения прямых иностранных инвестиций и цифровизации предоставляемых Центром услуг. Было отмечено, что планируется создать областной инвестиционный цифровой картографический портал, сравнительный портал социально-экономических показателей и рейтингов. Также будет внедрен инструмент искусственного интеллекта для обслуживания бенефициаров через веб-сайт.