Արմեն Ղազարյանն ընտրվել է CDCJ միգրացիայի հարցերով աշխատանքային խմբի անդամ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանն ընտրվել է Եվրոպայի խորհրդի իրավական համագործակցության եվրոպական կոմիտեի (CDCJ) միգրացիայի հարցերով աշխատանքային խմբի անդամ (CDCJ-MIG)։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՆԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, CDCJ-ի բյուրոյի կողմից ձեռնարկված ընտրության գործընթացի արդյունքում, որը ապրիլի 2-ին գրավոր ընթացակարգով հաստատվել է CDCJ-ի կողմից, նոր աշխատանքային խումբը կազմող ութ փորձագետներից մեկն ընտրվել է ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը:
Աշխատանքային խմբի առաջադրանքը քաղաքացիության կամ դրա որոշման ընթացակարգերում իրավաբանական օգնության և ներկայացուցչության, երեխաների համար տեղեկատվության և արդարադատության հասանելիության վերաբերյալ լավ փորձի ամփոփագրի պատրաստումն է (2024-2025 թթ.), ինչպես նաև քաղաքացիություն չունեցող երեխաների քաղաքացիության հասանելիության առնչությամբ ոչ պարտադիր իրավական գործիքի պատրաստման նպատակը:
Բոլոր փորձագետներն ընտրվել են՝ հաշվի առնելով պրակտիկ փորձը և իրավունքի, քաղաքականության ու գործնական հատուկ գիտելիքները քաղաքացիության և քաղաքացիության հասանելիության ոլորտում՝ հատկապես երեխաների համար, ինչպես նաև աշխարհագրական և գենդերային հավասարակշռությունն ու լեզվական հմտությունները:

Армен Казарян избран членом рабочей группы CDCJ по вопросам миграции
Начальник Службы миграции и гражданства МВД Армен Казарян избран членом Рабочей группы по миграции (CDCJ-MIG) Европейского комитета правового сотрудничества Совета Европы (CDCJ).
Как стало известно Арменпресс из сообщения Министерства внутренних дел Республики Армения, по итогам выбора, проведенного Бюро CDCJ и утвержденного CDCJ в письменном порядке 2 апреля, начальник Службы миграции и гражданства МВД Республики Армения Армен Казарян был избран в качестве одного из восьми экспертов, составляющих новую рабочую группу.
Задача рабочей группы — подготовить обзор передовой практики в области юридической помощи и представительства, информации и доступа к правосудию для детей в процедурах гражданства или определения (2024–2025 гг.), а также подготовка необязывающего правового инструмента о доступе к гражданству для детей без гражданства.
Все эксперты были отобраны на основе практического опыта и конкретных знаний законодательства, политики и практики в области гражданства и доступа к гражданству, особенно для детей, а также географического и гендерного баланса и языковых навыков.