Վրաստանը կառուցել է դեպի Ռուսաստանի հետ սահման տանող ամենաերկար թունելը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավարտվել է վրաց-ռուսական սահմանի «Կազբեկ»-«Վերին Լարս» անցակետ տանող մայրուղու՝ Քվեշեթի-Կոբի ինը կիլոմետրանոց թունելի շինարարությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունը:
Քվեշեթի-Կոբի հատվածը շրջանցիկ երթուղի է Կոբի-Գուդաուրի հատվածի համար, որտեղ ձմռանը հաճախ ձնահյուսի վտանգ է առաջանում, ինչի պատճառով ճանապարհը փակվում է։ Թունելի կառուցումն, այսպես կոչված, Ռազմավիրական ճանապարհին, որը  կապում է Վրաստանը Ռուսաստանի հետ, փոխադրողներին թույլ կտա այլևս օրերով չսպասել «Վերին Լարս» անցակետի ճանապարհին։
«Նոր 23-կիլոմետրանոց ճանապարհը, որը ներառում է հինգ թունել, էապես կբարելավի ճանապարհային երթևեկության անվտանգության չափանիշները և կապահովի անվտանգ և հարմարավետ երթևեկություն ինչպես մեր երկրի բնակչության, այնպես էլ հյուրերի համար», - բացման արարողությանը հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն:
Վրաստանի ամենամեծ թունելը՝ ինը կիլոմետր երկարությամբ և 15 մետր տրամագծով Խաչի լեռնանցքի տակ, դարձել է Եվրոպայի ամենաերկար թունելներից և ամենաբարդ ինժեներական կառույցներից մեկը:
Ընդհանուր առմամբ, Քվեշեթի-Կոբի ծրագրի շրջանակներում կառուցվում է 23 կմ երկարությամբ երկշերտ ասֆալտբետոնե ճանապարհ, հինգ կամուրջ և հինգ թունել։ 2019 թվականին հաստատվել է նոր ճանապարհի նախագիծը, իսկ շինարարությունը սկսվել է 2020 թվականի սեպտեմբերին։
Ձմռան շրջանում տարանցիկ երթևեկությունն այլևս չի սահմանափակվի, կավելանա բեռնաշրջանառությունը, կկառուցվի 5-կիլոմետրանոց ճանապարհ դեպի Գուդաուրի լեռնադահուկային հանգստավայր և զբոսաշրջային կենտրոն։
Ըստ հրապարակման՝ նոր ճանապարհին կպահպանվեն երթևեկության անվտանգության բոլոր անհրաժեշտ չափանիշները, իսկ ճանապարհն անցնելու ժամանակը կկրճատվի։ Եթե ​​այժմ Քվեշեթից մինչև Կոբի ճանապարհը տևում է մոտ մեկ ժամ (ձմռանը ավելի երկար), և երթևեկությունը հաճախ արգելվում է ձնահյուսի վտանգի պատճառով, ապա ծրագրի ավարտից հետո ճանապարհն անցնելու ժամանակը կկազմի ընդամենը 15 րոպե։
Բացի այդ, Թբիլիսի-Գուդաուրի ուղղությամբ ճանապարհի ժամանակը երկուսի փոխարեն կկազմի մեկուկես ժամ։ Թբիլիսի-Ստեփանծմինդա ուղղությամբ երթևեկությունը երկու ժամի փոխարեն կտևի 1 ժամ 45 րոպե:

Грузия проложила самый длинный тоннель к границе с Россией
Прокладка девятикилометрового тоннеля Квешети-Коби на трассе в направлении грузино-российской границы, ТПП "Казбеги" - "Верхний Ларс", завершена.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на “Sputnik Грузия”, участок Квешети-Коби – это объездной путь участка Коби-Гудаури, где в зимний период часто возникает опасность схода лавин, из-за чего дорога закрывается. Строительство тоннеля на т. н. Военно-Грузинской дороге, связывающей Грузию и Россию, позволит перевозчикам больше не застревать днями в пути к ТПП "Верхний Ларс".
На церемонии открытия, которая начинается в настоящее время, присутствуют премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе и министр регионального развития и инфраструктуры Ираклий Карселадзе.
"Новая 23-километровая дорога, включающая пять тоннелей, позволит значительно повысить стандарты безопасности дорожного движения, обеспечить безопасное и комфортное передвижение как населения нашей страны, так и гостей", – заявил премьер-министр Ираклий Кобахидзе.
Крупнейший в Грузии тоннель длиной в девять километров и диаметром 15 метров под Крестовым перевалом стал одним из самых длинных тоннелей и одним из самых сложных инженерных сооружений в Европе. Бурение тоннеля проходило с помощью TBM (туннельно-проходческой машины), специально изготовленной для этого проекта.
В целом в рамках проекта Квешети-Коби строится 23-километровая двухполосная асфальтобетонная дорога, пять мостов и пять тоннелей. В 2019 году проект новой дороги был утвержден, в сентябре 2020 года началось строительство.