Մայիսի 9-ի հաղթանակը ազատության, խաղաղության և ապագայում անարդար պատերազմները կանխարգելելու բովանդակություն ունի. ՀՀ նախագահ
Մայիսի 9-ի հաղթանակը ազատության, խաղաղության և ապագայում անարդար
պատերազմները կանխարգելելու բովանդակություն ունի. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայիսի 9-ի խորհուրդը միայն ռազմական հաղթանակով չի սահմանափակվում, այդ հաղթանակը նախ և առաջ ազատության, խաղաղության և ապագայում էլ անարդար պատերազմները կանխարգելելու բովանդակություն ունի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հաղթանակի և խաղաղության օրվա կապակցությամբ հղած իր ուղերձում ընդգծել է Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
«Սիրելի հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ բոլորիս Հաղթանակի և խաղաղության տոնի կապակցությամբ։
79 տարի առաջ այս օրը նշանավորվեց ֆաշիզմի դեմ մղած մեծ պատերազմում առաջադեմ մարդկության հաղթանակով։ Հայ ժողովուրդն այդ հաղթանակում ունեցավ իր մեծ ավանդը և տվեց ծանր կորուստներ։
Մայիսի 9-ի խորհուրդը սակայն, միայն ռազմական հաղթանակով չէ, որ սահմանափակվում է, այդ հաղթանակը նախ և առաջ ազատության, խաղաղության և ապագայում էլ անարդար պատերազմները կանխարգելելու բովանդակություն ունի։
Թանկագին հայրենակիցներ, մեր ժողովուրդն իր պատմական փորձից ելնելով, շատ լավ գիտի ինչպես պատերազմի, այնպես էլ խաղաղության գինը:
Այսօր, երբ մեր պետությունը կրկին կանգնած է բարդ մարտահրավերների և փորձությունների եզրագծին, Երկրորդ համաշխարհային ու Արցախյան պատերազմում զոհված մեր պապերի, հայրերի, եղբայրների և որդիների հիշատակի առաջ մեր պարտքը, պարտականությունն ու պատասխանատվությունն է անձնվիրաբար պաշտպանել և պահպանել մեր պետության անկախությունը, ազատությունը, հաստատել խաղաղություն մեր երկրի և ժողովրդի համար, և իհարկե, ջանք ու եռանդ չխնայել մեր պետության ամրապնդման ու հզորացման գործում։
Կրկին շնորհավորելով այս տոնական օրվա կապակցությամբ խաղաղություն ու բարգավաճում մեր պետությանը, քաջառողջություն մեր վետերաններին և հավերժ փառք զոհված հայորդիներին»,–ասված է ուղերձում:

May 9 symbolizes freedom, peace and prevention of future unjust wars - Armenian President
YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS.  The meaning of May 9 is not limited solely to military victory; it primarily symbolizes freedom, peace, and the prevention of unjust wars in the future, stated the President of the Republic of Armenia, Vahagn Khachaturyan, in his message on the occasion of Victory and Peace Day.
"Dear compatriots, I congratulate all of us on Victory and Peace Day.
79 years ago, this day was marked by the victory of progressive humanity in the great war against fascism. The Armenian people made significant contributions to that victory but also suffered heavy losses.
The meaning of May 9 is not limited solely to military victory; it primarily symbolizes freedom, peace, and the prevention of unjust wars in the future.
Dear compatriots, our nation, based on its historical experience, knows very well the price of both war and peace.
Today, as our state stands once again on the verge of difficult challenges and trials, in memory of our grandfathers, fathers, brothers, and sons who perished in the Second World War and the Artsakh war, it is our duty and responsibility to selflessly protect and preserve the independence and freedom of our state, to establish peace within our country for our nation, and, of course, to spare no effort in strengthening our state.
Once again, congratulating everyone on this holiday, we wish peace and prosperity to our state, robust health to our veterans, and eternal glory to the fallen Armenians," the message reads.