ՍԾՏՀ գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է փոխգործակցության կարևորությունը և ողջունել հայկական ‹‹Խաղաղության խաչմերուկ›› նախաձեռնությունը
ՍԾՏՀ գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է փոխգործակցության կարևորությունը և
ողջունել հայկական ‹‹Խաղաղության խաչմերուկ›› նախաձեռնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սևծովյան տնտեսական համագործակցության (ՍԾՏՀ) Գլխավոր քարտուղար Լազար Կոմանեսկուն ընդգծել է կազմակերպության անդամ երկրների միջև փոխգործակցության բարելավման կարևորությունն՝ այս համատեքստում ողջունելով հայկական «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը:
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում ՍԾՏՀ գլխավոր քարտուղարը ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ հայկական այդ նախաձեռնությունն արժանի է ուշադիր քննության։
Հարցազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՍԾՏՀ-ի ավելի քան 30-ամյա գործունեությանը, կազմակերպության գրանցած հաջողություններին, անդամ պետությունների միջև համագործակցության կազմակերպմանը և արդյունավետությանը կազմակերպության շրջանակներում, ՀՀ կառավարության կողմից հրապարակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության նկատմամբ վերաբերմունքին և այլ հարցերի:
-ՍԾՏՀ-ն գործում է ավելի քան 30 տարի. որքանո՞վ է կազմակերպությունը հաջողության հասել անդամ պետությունների փոխգործակցության խորացման և ընդլայնման գործում, հատկապես նրանց տնտեսական համագործակցության խթանման գործում:
-ՍԾՏՀ-ն Սևծովյան տարածաշրջանում ամենահին, ամենամեծ և միակ լիարժեք միջկառավարական կազմակերպությունն է, որը ծառայում է տասներեք անդամ պետությունների շահերին և ուղղված է նրանց միջև փոխգործակցության և ներդաշնակության ամրապնդմանը՝ նրանց երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության հետագա զարգացման միջոցով: Այն զբաղվում է այնպիսի հիմնական թեմաներով, ինչպիսիք են առևտուրը և զարգացումը, գյուղատնտեսությունը, էներգետիկան, միջազգային առևտուրը, գիտությունը և տեխնոլոգիաները, զբոսաշրջությունը, տրանսպորտը, շրջակա միջավայրը և այլն՝ համագործակցության բազմազան հարթակ տրամադրելով անդամ պետություններին:
Այս համատեքստում ես կավելացնեի, որ այն փաստը, որ մի սեղանի շուրջ պարբերաբար հավաքվում և բազմակողմ նախագծերին միանում կամ համաձայնագրեր են կնքում երկրներ, որոնց մի մասը նույնիսկ լուրջ զգայունություն ունեն միմյանց հանդեպ, անդամ պետությունների միջև փոխգործակցության խորացման և ընդլայնման գործում ՍԾՏՀ-ի կարևոր դեր ունենալու համոզիչ ապացույցն է:
- Ինչպե՞ս է զարգանում ոլորտային համագործակցությունը ՍԾՏՀ կազմակերպության շրջանակներում: Կա՞ն հաջողության մասին պատմություններ, որոնք կարող եք ներկայացնել ամբողջ Սևծովյան տարածաշրջանի բնակչությանը:
-Իր գոյության ավելի քան երեք տասնամյակների ընթացքում ՍԾՏՀ-ն իրականացրել է բազմաթիվ նախագծեր, կնքել մի քանի համաձայնագրեր և հուշագրեր իր անդամ պետությունների, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային այլ սուբյեկտների կամ կազմակերպությունների հետ: Հիշատակման արժանի որոշ ձեռքբերումներ են ՍԾՏՀ Կանաչ էներգիայի ցանցի, ՍԾՏՀ-ի Կայուն սննդի համակարգերի համագործակցության տարածաշրջանային կենտրոնը, հանցավորության դեմ պայքարի կապի գրասենյակի աշխատակիցների ցանցը, արտակարգ օգնության կապի գրասենյակի աշխատակիցների ցանցը, ՍԾՏՀ կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ Սև ծովի հարմարվողականության ռազմավարության ընդունումը, փոխըմբռնման հուշագրեր կրթության, մշակույթի, գիտության և տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում: Ավելին, 2023 թվականի դեկտեմբերին ՍԾՏՀ-ը հաստատեց առաջիկա տարիների իր նոր ‹‹ճանապարհային քարտեզը››, այն է՝ նորացված ‹‹ՍԾՏՀ տնտեսական օրակարգն՝ ընդլայնված սևծովյան տարածաշրջանի կայուն ապագայի ճանապարհին››։ Այս ծրագրի տեքստին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հասցեով.
- Անցյալ տարվա դեկտեմբերին Դուք Երևանում մասնակցում էիք դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների նախարարների հանդիպմանը։ Ինչպես գիտեք, միջազգային հանրությունը Կիգալիում կհավաքվի դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների համար ՄԱԿ-ի երրորդ համաժողովին: Դեպի ծով ելք չունեցող մի քանի երկրներ նույնպես ՍԾՏՀ անդամ են, և կազմակերպությունը փաստացի ակտիվ համագործակցում է ՄԱԿ-ի տարածաշրջանային հանձնաժողովների հետ տրանսպորտային հաղորդակցության ոլորտում: Այս առումով, ի՞նչ դեր կարող է ունենալ այս Կազմակերպությունը դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների կարիքները հասցեագրելու գործում, հատկապես՝ նպաստելու ավելի լավ, ավելի ընդգրկուն, արդար և ոչ խտրական տարածաշրջանային կապերի ստեղծմանը:
-Որպես կազմակերպություն, որին անդամակցում են դեպի ծով ելք չունեցող երկրները, ՍԾՏՀ-ն ակտիվորեն համագործակցում է ՄԱԿ-ի համապատասխան մարմինների հետ, մասնավորապես, տրանսպորտի և կապի ոլորտում՝ հստակ որոշումների առաջմղման նպատակով:
ՍԾՏՀ կազմակերպությունը բարձր է գնահատում միջազգային հանրության ջանքերը դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների որոշ առավել հրատապ խնդիրների հասցեագրման ուղղությամբ: Կարևորելով ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) իրագործումը՝ մենք ակտիվորեն մասնակցել ենք դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրներին նվիրված կարևոր միջազգային խորհրդակցություններին, ինչպիսիք են Ժնևում կայացած ՄԱԿ-ի ԵՏՀ ներքին տրանսպորտի կոմիտեն և Ուզբեկստանի միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրողների ասոցիացիայի (AIRCUZ) և ավտոմոբիլային տրանսպորտի միջազգային միության (IRU) կողմից Տաշքենդում կազմակերպված ‹‹Միջազգային ավտոմոբիլային տրանսպորտ. կայունության և բարգավաճման բարձրացում›› համաժողովը: Վերջին, բայց ոչ պակաս կարևորը՝ մասնակցել ենք նախորդ տարվա դեկտեմբերին Երևանում կայացած դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների նախարարների հանդիպմանը:
- Գիտակցելով խաղաղության և կայունության ապահովման համար տարածաշրջանային և անդրսահմանային փոխգործակցության կարևորությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում և նրա սահմաններից դուրս՝ Հայաստանի կառավարությունը մշակել և հայտարարել է իր ‹‹Խաղաղության խաչմերուկ›› նախաձեռնության մասին, որի նպատակն է զարգացնել հաղորդակցությունը Հայաստանի և հարևան երկրների միջև՝ ինքնիշխանության և ազգային իրավասության, ինչպես նաև իրավահավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա՝ այդպիսով կապելով Ծոցը, Սև ծովը և Կասպից ծովը՝ հսկայական առևտրային օգուտներ բերելով մեր տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։ Ինչպե՞ս կգնահատեք այս հավակնոտ նախագիծը:
-ՍԾՏՀ-ի համար ակնհայտ է, որ որպես տարածաշրջանի տարբեր մարտահրավերներին դիմակայելու ինչպես տնտեսական, այնպես էլ մշակութային և քաղաքական միջոց՝ համագործակցությունն իրական այլընտրանք չունի։ Մինչ այժմ փորձը հստակ ցույց է տվել, որ ամուր տնտեսական հարաբերություններն ու համագործակցությունը՝ լինի դա երկկողմ, թե բազմակողմ, շահավետ է եղել ոչ միայն տնտեսական զարգացման տեսանկյունից, այլև նպաստել է կայունության, փոխըմբռնման և բարիդրացիական հարաբերությունների, այսինքն՝ անվտանգության խթանմանը։ Սրանք այն սկզբունքներն էին, որոնք դրված էին ՍԾՏՀ-ի հիմքում: Ավելին, «ավելի լավ կապն» իր լայն իմաստով ՍԾՏՀ-ի առաջնահերթություններից է: Տնտեսական համագործակցությանը, որը հանդիսանում է այս կազմակերպության գոյության հիմքը, ինչպես տնտեսական, այնպես էլ քաղաքական առումներով իրականում հնարավոր չէ հասնել առանց անդամ պետությունների միջև արդյունավետ կապ հաստատելու: Ինքնին պետք է ողջունվի ցանկացած նախաձեռնություն, որը համահունչ է վերոնշյալներին՝ համապատասխանաբար անդամ պետությունների ընդհանուր շահերին: Այդպես է հայկական «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության դեպքում, որն արժանի է ուշադիր քննության։ ՍԾՏՀ հայաստանյան առաջիկա նախագահությունն այս առումով կարող է լավ հնարավորություն ընձեռել:
- Հայաստանը մի քանի ամսից կստանձնի ՍԾՏՀ-ի նախագահությունը ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք Կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահությունից:
-Թույլ տվեք նախ արտահայտել իմ բարձր գնահատականը Հայաստանի հետ համագործակցության վերաբերյալ, որն ի սկզբանե եղել է ՍԾՏՀ-ի առավել ակտիվ անդամ պետություններից մեկը: Երախտագիտությունս եմ նաև հայտնում մեր կազմակերպությունում Հայաստանի մշտական առաքելության համար։
Վստահ եմ, որ ՍԾՏՀ-ում Հայաստանի առաջիկա նախագահությունը կլինի արդյունավետ և հաջող ու նոր դինամիկա և արդյունավետություն կհաղորդի կազմակերպության գործունեության և կնպաստի դրա՝ արդյունքի միտված ծրագրի առաջմղմանը։

Secretary-General of BSEC stressed the importance of better connectivity and welcomed the Armenian “Crossroads of peace”
Secretary-General of BSEC stressed the importance of better connectivity and welcomed
the Armenian “Crossroads of peace”
YEREVAN, MAY 10, ARMENPRESS. The Secretary General of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) Lazăr Comănescu emphasized the importance of improving cooperation among the member countries of the organization, welcoming the Armenian initiative "Crossroads of Peace" in this context.
In the interview with Armenpress the Secretary General of BSEC paid attention to the circumstance that the Armenian “Crossroads of Peace” initiative deserves to be carefully examined.
The interview has addressed the activity of BSEC which has been running for more than 30 years, the successes of the organization, the organization and efficiency of cooperation between member states within its framework, the attitude towards the "Crossroads of Peace" initiative published by the RA Government, and other issues.
- BSEC has been running for more than 30 years. To what extent has the Organization succeeded in deepening and expanding the interaction of Member States, especially in fostering their economic cooperation?
-BSEC is the oldest, largest and the only full-fledged inter-governmental Organization in the Black Sea region, that serves the interest of and aiming at fostering interaction and harmony among its thirteen Member States through further developing their bilateral and multilateral cooperation. It deals with major topics, such as trade and development, agriculture, energy, ITC, science and technology, tourism, transport, environment, etc., providing the Member States a diverse platform for cooperation. I would add, in this context, that the mere fact of gathering around the same table on a regular basis, countries, some of which having even serious sensitivities to each other, and encouraging them to join multilateral projects and/or conclude agreements, is a strong proof of BSEC ‘s important role in deepening and expanding the interaction among its Member States.
- How is the sectoral cooperation developing in the framework of the BSEC Organization? Are there any success stories that you can present to the people in the wider Black Sea region?
-In its more than three decades of existence, BSEC achieved many projects, concluded several agreements and Memoranda among its Member States, as well as with other regional and international actors or organizations. Some achievements worth mentioning would be the establishment of the BSEC Green Energy Network, the BSEC Regional Cooperation Centre for Sustainable Food Systems, the Network of Liaison Officers on Combating Crime, the Network of Liaison Officers on Emergency Assistance, the adoption of the BSEC Climate Change Adaptation Strategy for the Black Sea, Memoranda of Understanding in the fields of education, culture, science and technology, tourism, etc. Furthermore, BSEC approved in December 2023, its new “road map” for the coming years namely the updated “BSEC Economic Agenda -Towards a sustainable future of the wider Black Sea area”. You may access the text here
- Last December you participated in the Ministerial Meeting of Landlocked Developing Countries in Yerevan. As you may know, the international community will gather in Kigali for the Third UN conference for Landlocked Developing countries. Several landlocked countries are also members of BSEC, and the Organization is actually actively cooperating with the UN regional commissions in the field of transport connectivity. In this regard, what is the role that this Organization can play in addressing the needs of the Landlocked Developing Countries, especially in promotion of a better, more inclusive, equitable and non-discriminatory regional connectivity?
-As an organization the membership of which includes land locked countries, BSEC has been actively cooperating with the UN relevant bodies particularly in the area of transport and connectivity with a view to promoting concrete solutions.
The BSEC Organization highly appreciates the International Community’s efforts to address some of the most pressing concerns of the Landlocked Developing Countries. While attaching great importance to the achievement of the UN Sustainable Development Goals (SDGs), we have actively participated in important International Meetings dedicated to landlocked developing countries such as the UNECE Inland Transport Committee (ITC) held in Geneva and the Conference “International Road Transport: Driving Resilience and Prosperity”, organized in Tashkent by the Association of International Road Carriers of Uzbekistan (AIRCUZ) and the International Road Transport Union (IRU). And last but not least in the Ministerial Meeting of Landlocked Developing Countries held in Yerevan last December.
- Realizing the importance of regional and cross-border connectivity for lasting peace and stability in the South Caucasus region and beyond, the Government of Armenia has developed and announced its “Crossroads of Peace” initiative, which aims at developing communications between Armenia and neighboring countries, on the basis of sovereignty and national jurisdiction, as well as principles of equality and reciprocity, thus potentially linking the Gulf, the Black Sea and the Caspian Sea, bringing enormous trade benefits to all countries of our region. What is your assessment of this ambitious project?
-For BSEC it is obvious that there is no real alternative to “Cooperation”, both economic, cultural and political as a means to coping with the various challenges of the region. Experience so far had clearly shown that strong economic relations and cooperation, be it bilateral or multilateral, has not only been beneficial in terms of economic development but it has also helped promoting stability, mutual understanding and good neighborly relations, i.e., security. These were the principles laid down at the foundations of BSEC. Furthermore “Better Connectivity” in its wider sense is one of BSECs top priorities. “Economic Cooperation”, which is the very raison d’кtre of this Organization, both in economic and political terms cannot be really achieved without establishing effective connectivity between its Member States. It goes by itself that any initiative that is in line with the above, respectively with the common interest of the Member States should be welcomed. So is the case with the Armenian “Crossroads of Peace” initiative which deserves to be carefully examined. The forthcoming Armenian CiO of BSEC may offer a good opportunity in this respect.
- Armenia will take over the Chairmanship of this Organization in a few months. What are your expectations from the incoming Armenian Chairmanship in Office?
-Let me first express my high appreciation for the cooperation with Armenia which, since the very beginning, has been one of the most active Member States of BSEC. My appreciation as well for the activity of its Permanent Mission to our Organization.
I trust that the forthcoming Armenian BSEC Chairmanship will be a productive and successful one and will bring up new dynamism and efficiency to the activity of the Organization and to its project and result oriented drive.