ՍԾՏՀ գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է փոխգործակցության կարևորությունը և ողջունել հայկական ‹‹Խաղաղության խաչմերուկ›› նախաձեռնությունը
ՍԾՏՀ գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է փոխգործակցության կարևորությունը և
ողջունել հայկական ‹‹Խաղաղության խաչմերուկ›› նախաձեռնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սևծովյան տնտեսական համագործակցության (ՍԾՏՀ) Գլխավոր քարտուղար Լազար Կոմանեսկուն ընդգծել է կազմակերպության անդամ երկրների միջև փոխգործակցության բարելավման կարևորությունն՝ այս համատեքստում ողջունելով հայկական «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը:
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում ՍԾՏՀ գլխավոր քարտուղարը ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ հայկական այդ նախաձեռնությունն արժանի է ուշադիր քննության։
Հարցազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՍԾՏՀ-ի ավելի քան 30-ամյա գործունեությանը, կազմակերպության գրանցած հաջողություններին, անդամ պետությունների միջև համագործակցության կազմակերպմանը և արդյունավետությանը կազմակերպության շրջանակներում, ՀՀ կառավարության կողմից հրապարակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության նկատմամբ վերաբերմունքին և այլ հարցերի:
-ՍԾՏՀ-ն գործում է ավելի քան 30 տարի. որքանո՞վ է կազմակերպությունը հաջողության հասել անդամ պետությունների փոխգործակցության խորացման և ընդլայնման գործում, հատկապես նրանց տնտեսական համագործակցության խթանման գործում:
-ՍԾՏՀ-ն Սևծովյան տարածաշրջանում ամենահին, ամենամեծ և միակ լիարժեք միջկառավարական կազմակերպությունն է, որը ծառայում է տասներեք անդամ պետությունների շահերին և ուղղված է նրանց միջև փոխգործակցության և ներդաշնակության ամրապնդմանը՝ նրանց երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության հետագա զարգացման միջոցով: Այն զբաղվում է այնպիսի հիմնական թեմաներով, ինչպիսիք են առևտուրը և զարգացումը, գյուղատնտեսությունը, էներգետիկան, միջազգային առևտուրը, գիտությունը և տեխնոլոգիաները, զբոսաշրջությունը, տրանսպորտը, շրջակա միջավայրը և այլն՝ համագործակցության բազմազան հարթակ տրամադրելով անդամ պետություններին:
Այս համատեքստում ես կավելացնեի, որ այն փաստը, որ մի սեղանի շուրջ պարբերաբար հավաքվում և բազմակողմ նախագծերին միանում կամ համաձայնագրեր են կնքում երկրներ, որոնց մի մասը նույնիսկ լուրջ զգայունություն ունեն միմյանց հանդեպ, անդամ պետությունների միջև փոխգործակցության խորացման և ընդլայնման գործում ՍԾՏՀ-ի կարևոր դեր ունենալու համոզիչ ապացույցն է:
- Ինչպե՞ս է զարգանում ոլորտային համագործակցությունը ՍԾՏՀ կազմակերպության շրջանակներում: Կա՞ն հաջողության մասին պատմություններ, որոնք կարող եք ներկայացնել ամբողջ Սևծովյան տարածաշրջանի բնակչությանը:
-Իր գոյության ավելի քան երեք տասնամյակների ընթացքում ՍԾՏՀ-ն իրականացրել է բազմաթիվ նախագծեր, կնքել մի քանի համաձայնագրեր և հուշագրեր իր անդամ պետությունների, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային այլ սուբյեկտների կամ կազմակերպությունների հետ: Հիշատակման արժանի որոշ ձեռքբերումներ են ՍԾՏՀ Կանաչ էներգիայի ցանցի, ՍԾՏՀ-ի Կայուն սննդի համակարգերի համագործակցության տարածաշրջանային կենտրոնը, հանցավորության դեմ պայքարի կապի գրասենյակի աշխատակիցների ցանցը, արտակարգ օգնության կապի գրասենյակի աշխատակիցների ցանցը, ՍԾՏՀ կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ Սև ծովի հարմարվողականության ռազմավարության ընդունումը, փոխըմբռնման հուշագրեր կրթության, մշակույթի, գիտության և տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում: Ավելին, 2023 թվականի դեկտեմբերին ՍԾՏՀ-ը հաստատեց առաջիկա տարիների իր նոր ‹‹ճանապարհային քարտեզը››, այն է՝ նորացված ‹‹ՍԾՏՀ տնտեսական օրակարգն՝ ընդլայնված սևծովյան տարածաշրջանի կայուն ապագայի ճանապարհին››։ Այս ծրագրի տեքստին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հասցեով.
- Անցյալ տարվա դեկտեմբերին Դուք Երևանում մասնակցում էիք դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների նախարարների հանդիպմանը։ Ինչպես գիտեք, միջազգային հանրությունը Կիգալիում կհավաքվի դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների համար ՄԱԿ-ի երրորդ համաժողովին: Դեպի ծով ելք չունեցող մի քանի երկրներ նույնպես ՍԾՏՀ անդամ են, և կազմակերպությունը փաստացի ակտիվ համագործակցում է ՄԱԿ-ի տարածաշրջանային հանձնաժողովների հետ տրանսպորտային հաղորդակցության ոլորտում: Այս առումով, ի՞նչ դեր կարող է ունենալ այս Կազմակերպությունը դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների կարիքները հասցեագրելու գործում, հատկապես՝ նպաստելու ավելի լավ, ավելի ընդգրկուն, արդար և ոչ խտրական տարածաշրջանային կապերի ստեղծմանը:
-Որպես կազմակերպություն, որին անդամակցում են դեպի ծով ելք չունեցող երկրները, ՍԾՏՀ-ն ակտիվորեն համագործակցում է ՄԱԿ-ի համապատասխան մարմինների հետ, մասնավորապես, տրանսպորտի և կապի ոլորտում՝ հստակ որոշումների առաջմղման նպատակով:
ՍԾՏՀ կազմակերպությունը բարձր է գնահատում միջազգային հանրության ջանքերը դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների որոշ առավել հրատապ խնդիրների հասցեագրման ուղղությամբ: Կարևորելով ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) իրագործումը՝ մենք ակտիվորեն մասնակցել ենք դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրներին նվիրված կարևոր միջազգային խորհրդակցություններին, ինչպիսիք են Ժնևում կայացած ՄԱԿ-ի ԵՏՀ ներքին տրանսպորտի կոմիտեն և Ուզբեկստանի միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրողների ասոցիացիայի (AIRCUZ) և ավտոմոբիլային տրանսպորտի միջազգային միության (IRU) կողմից Տաշքենդում կազմակերպված ‹‹Միջազգային ավտոմոբիլային տրանսպորտ. կայունության և բարգավաճման բարձրացում›› համաժողովը: Վերջին, բայց ոչ պակաս կարևորը՝ մասնակցել ենք նախորդ տարվա դեկտեմբերին Երևանում կայացած դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների նախարարների հանդիպմանը:
- Գիտակցելով խաղաղության և կայունության ապահովման համար տարածաշրջանային և անդրսահմանային փոխգործակցության կարևորությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում և նրա սահմաններից դուրս՝ Հայաստանի կառավարությունը մշակել և հայտարարել է իր ‹‹Խաղաղության խաչմերուկ›› նախաձեռնության մասին, որի նպատակն է զարգացնել հաղորդակցությունը Հայաստանի և հարևան երկրների միջև՝ ինքնիշխանության և ազգային իրավասության, ինչպես նաև իրավահավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա՝ այդպիսով կապելով Ծոցը, Սև ծովը և Կասպից ծովը՝ հսկայական առևտրային օգուտներ բերելով մեր տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։ Ինչպե՞ս կգնահատեք այս հավակնոտ նախագիծը:
-ՍԾՏՀ-ի համար ակնհայտ է, որ որպես տարածաշրջանի տարբեր մարտահրավերներին դիմակայելու ինչպես տնտեսական, այնպես էլ մշակութային և քաղաքական միջոց՝ համագործակցությունն իրական այլընտրանք չունի։ Մինչ այժմ փորձը հստակ ցույց է տվել, որ ամուր տնտեսական հարաբերություններն ու համագործակցությունը՝ լինի դա երկկողմ, թե բազմակողմ, շահավետ է եղել ոչ միայն տնտեսական զարգացման տեսանկյունից, այլև նպաստել է կայունության, փոխըմբռնման և բարիդրացիական հարաբերությունների, այսինքն՝ անվտանգության խթանմանը։ Սրանք այն սկզբունքներն էին, որոնք դրված էին ՍԾՏՀ-ի հիմքում: Ավելին, «ավելի լավ կապն» իր լայն իմաստով ՍԾՏՀ-ի առաջնահերթություններից է: Տնտեսական համագործակցությանը, որը հանդիսանում է այս կազմակերպության գոյության հիմքը, ինչպես տնտեսական, այնպես էլ քաղաքական առումներով իրականում հնարավոր չէ հասնել առանց անդամ պետությունների միջև արդյունավետ կապ հաստատելու: Ինքնին պետք է ողջունվի ցանկացած նախաձեռնություն, որը համահունչ է վերոնշյալներին՝ համապատասխանաբար անդամ պետությունների ընդհանուր շահերին: Այդպես է հայկական «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության դեպքում, որն արժանի է ուշադիր քննության։ ՍԾՏՀ հայաստանյան առաջիկա նախագահությունն այս առումով կարող է լավ հնարավորություն ընձեռել:
- Հայաստանը մի քանի ամսից կստանձնի ՍԾՏՀ-ի նախագահությունը ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք Կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահությունից:
-Թույլ տվեք նախ արտահայտել իմ բարձր գնահատականը Հայաստանի հետ համագործակցության վերաբերյալ, որն ի սկզբանե եղել է ՍԾՏՀ-ի առավել ակտիվ անդամ պետություններից մեկը: Երախտագիտությունս եմ նաև հայտնում մեր կազմակերպությունում Հայաստանի մշտական առաքելության համար։
Վստահ եմ, որ ՍԾՏՀ-ում Հայաստանի առաջիկա նախագահությունը կլինի արդյունավետ և հաջող ու նոր դինամիկա և արդյունավետություն կհաղորդի կազմակերպության գործունեության և կնպաստի դրա՝ արդյունքի միտված ծրագրի առաջմղմանը։

Генеральный секретарь ОЧЭС подчеркнул важность сотрудничества и приветствовал инициативу “Перекресток мира”
Генеральный секретарь ОЧЭС подчеркнул важность сотрудничества и приветствовал
инициативу “Перекресток мира”
Генеральный секретарь Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) Лазар Команеску подчеркнул важность повышения сотрудничества между странами-членами организации, и в этом контексте приветствовал инициативу Армении “Перекресток мира”.
В интервью, данном “Арменпресс”, генеральный секретарь ОЧЭС подчеркнул, что эта армянская инициатива заслуживает тщательного изучения.
Вопросы касались более чем 30-летней деятельность ОЧЭС, ее успехов и эффективности сотрудничества между государствами-членами в рамках этой организации.
- ОЧЭС существует уже более 30 лет. Насколько организация преуспела в углублении и расширении сотрудничества между государствами - членами, особенно в содействии их экономическому сотрудничеству?
- ОЧЭС является старейшей, крупнейшей и единственной полноценной межправительственной организацией в Черноморском регионе, которая служит интересам тринадцати государств-членов и направлена на укрепление взаимодействия и гармонии между ними путем дальнейшего развития их двустороннего и многостороннего сотрудничества. Она занимается такими ключевыми темами, как торговля и развитие, сельское хозяйство, энергетика, международная торговля, наука и технологии, туризм, транспорт, окружающая среда и др., предоставляя разнообразную платформу для сотрудничества всем ее государствам-членам.
В этом контексте я бы добавил тот факт, что когда регулярно за одним столом собираются и присоединяются к многосторонним проектам или заключают соглашения даже те страны, которые имеют имеют плохие отношения, является убедительным доказательством важной роли ОЧЭС в углублении и расширении сотрудничества между государствами-членами.
- Как развивается отраслевое сотрудничество в рамках организации ОЧЭС? Есть ли истории успеха, которые Вы можете представить жителям всего Черноморского региона?
- За более чем три десятилетия своего существования ОЧЭС реализовала множество проектов, подписала ряд соглашений и меморандумов со своими государствами-членами, а также другими региональными и международными структурами и организациями. Среди достижений, заслуживающих упоминания, - Сеть “Зеленая энергия”, Региональный центр ОЧЭС по сотрудничеству в области устойчивых продовольственных систем, Сеть сотрудников управления связи по борьбе с преступностью, Сеть сотрудников управления связи по чрезвычайным ситуациям, принятие Черноморской стратегии адаптации ОЧЭС к изменению климата, меморандумы о взаимопонимании в области образования, культуры, науки и технологий, туризма и др. Более того, в декабре 2023 года ОЧЭС утвердила свою новую дорожную карту на ближайшие годы, а именно обновленную Экономическую повестку дня ОЧЭС на пути к устойчивому будущему расширенного Черноморского региона.
- В декабре прошлого года Вы в Ереване участвовали во встрече министров развивающихся стран, не имеющих выхода к морю. Международное сообщество соберется в Кигали на третью конференцию ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю. Несколько стран, не имеющих выхода к морю, также являются членами ОЧЭС, и организация фактически активно сотрудничает с региональными комиссиями ООН в сфере транспортных коммуникаций. В этом отношении, какую роль может сыграть эта организация в удовлетворении потребностей развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, особенно в содействии улучшению, более инклюзивным, справедливым и недискриминационным региональным связям?
- Как организация, членами которой являются страны, не имеющие выхода к морю, ОЧЭС активно сотрудничает с соответствующими органами ООН, особенно в сфере транспорта и связи, в целях содействия принятию четких решений.
ОЧЭС ценит усилия международного сообщества по решению некоторых из наиболее острых проблем, стоящих перед развивающимися странами, не имеющими выхода к морю. Подчеркивая реализацию Целей устойчивого развития ООН (ЦУР), мы активно участвовали в важных международных консультациях органов по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, таких как Комитет по внутреннему транспорту ЕЭК ООН в Женеве и Международная ассоциация автомобильного транспорта Узбекистана (AIRCUZ) и Международный союз автомобильного транспорта (IRU) в Ташкенте. И последнее, но не менее важное: мы приняли участие во встрече министров развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, состоявшейся в Ереване в декабре прошлого года.
-Осознавая важность регионального и трансграничного сотрудничесрва в обеспечении мира и стабильности в регионе Южного Кавказа и за его пределами, правительство Армении разработало и объявило о своей инициативе “Перекресток мира”, целью которой является развитие коммуникаций между Арменией и соседними странами на основе принципов суверенитета и национальной юрисдикции, а также равноправия и взаимности, тем самым связывая Персидский залив, Черное и Каспийское моря, что принесет огромные коммерческие выгоды всем странам нашего региона. Как Вы оцените этот амбициозный проект?
-Для ОЧЭС очевидно, что сотрудничество как средство решения различных проблем региона, как экономических, так и культурных и политических, не имеет реальной альтернативы. На данный момент опыт ясно показал, что прочные экономические отношения и сотрудничество, будь то двусторонние или многосторонние, были выгодны не только с точки зрения экономического развития, но и способствовали стабильности, взаимопониманию и укреплению добрососедских отношений, то есть безопасности. Это  принципы, которые были заложены в основу ОЧЭС. Экономическое сотрудничество, которое является основой существования этой организации, как в экономическом, так и в политическом аспектах на самом деле не может быть достигнуто без установления эффективных связей между государствами-членами, что заслуживает тщательного изучения. Предстоящее председательство Армении в ОЧЭС в этом плане может предоставить хорошую возможность.
- Армения через несколько месяцев примет председательство в ОЧЭС. Каковы Ваши ожидания от председательства Армении в организации?
-Позвольте мне, прежде всего, выразить свою высокую оценку сотрудничеству с Арменией, которая с самого начала была одним из самых активных государств-членов ОЧЭС.
Я уверен, что предстоящее председательство Армении в ОЧЭС будет эффективным и успешным, придаст новую динамику и эффективность деятельности организации и будет способствовать продвижению ее программы, нацеленной на результат.