Արգենտինան տեսնում է ՀՀ ջանքերը Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու գործում. Արգենտինայի դեսպանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահին
Արգենտինան տեսնում է ՀՀ ջանքերը Հարավային Կովկասում խաղաղություն
հաստատելու գործում. Արգենտինայի դեսպանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 13-ին ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռաֆայել Էնրիկե Գոնսալես Ալեմանին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԺ-ից հայտնում են, որ շնորհավորելով դեսպանին նշանակման առթիվ՝ Ալեն Սիմոնյանը Ռաֆայել Էնրիկե Գոնսալես Ալեմանին մաղթել է հաջողություն ստանձնած բարձր առաքելության իրականացման գործում ու համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ հարաբերությունների սերտացմանն ու ամրապնդմանը:
«Ուրախ եմ արձանագրել, որ Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ առկա է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ: Մեր երկրների միջեւ ձեւավորված է փոխադարձ հարգանքի ու վստահության մթնոլորտ, եւ Հայաստանը հետաքրքրված է Արգենտինայի հետ հարաբերությունների խորացմամբ բոլոր ուղղություններով»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Ռաֆայել Էնրիկե Գոնսալես Ալեմանը փաստել է երկու երկրների միջեւ վաղեմի բարեկամական հարաբերությունների մասին` կարեւորելով Արգենտինայի հայ համայնքի դերն Արգենտինայի Հանրապետության մշակութային եւ հասարակական կյանքում:
Անդրադառնալով Հայաստան-Արգենտինա միջխորհրդարանական հարաբերություններին` զրուցակիցները կարեւորել են բարեկամական խմբերի եւ երկկողմ փոխայցերի դերը երկու երկրների փոխգործակցության զարգացման հարցում:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգության իրավիճակը, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանն անում է ամեն բան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար եւ ապավինում է միջազգային բոլոր գործընկերների աջակցությանն այս հարցում:
«Արգենտինան տեսնում է Հայաստանի Հանրապետության ջանքերը Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու գործում: Մենք վստահաբար աջակցում ենք այս գործընթացին եւ հուսով ենք, որ այն շուտով կիրագործվի»,- նշել է դեսպանը:

Argentina sees efforts of Armenia in establishing peace in the South Caucasus
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. On May 13, the Armenia National Assembly President Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Argentine Republic to the Republic of Armenia Rafael Enrique Gonzalez Aleman.
Congratulating the Ambassador on the occasion of his appointment, Alen Simonyan wished Rafael Enrique Gonzalez Aleman success in the implementation of the assumed high mission and expressed conviction that it will promote the rapprochement and strengthening of the relations between Armenia and Argentina, reported National Assembly.
“I am glad to record that there is a high level of political dialogue between Armenia and Argentina. An atmosphere of mutual respect and trust is formed between our countries, and Armenia is interested in deepening relations with Argentina in all directions,” the Head of Parliament noted.
Rafael Enrique Gonzalez Aleman documented about the old friendly relations between two countries, highlighting the role of the Armenian community of Argentina in the cultural and public life of the Argentine Republic.
Touching upon the Armenia-Argentina inter-parliamentary relations, the interlocutors highlighted the role of the Friendship Groups and bilateral visits in the development of interaction of two countries.
At the meeting the security situation in the South Caucasus and the settlement process of the Armenia-Azerbaijan relations were discussed.
Alen Simonyan noted that Armenia does its best for the establishment of peace in the region and relies on all international partners’ support in this issue.
“Argentina sees the efforts of the Republic of Armenia in establishing peace in the South Caucasus. We certainly support this process, and we hope that it will be implemented soon,” the Ambassador mentioned.