ԵԱՀԿ գործող նախագահը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման համաձայնությունը ճիշտ ուղղությամբ ընթացող քայլ է համարում
ԵԱՀԿ գործող նախագահը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման
համաձայնությունը  ճիշտ ուղղությամբ ընթացող քայլ է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մալթայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ (Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպություն) գործող նախագահ Իեն Բորջի գնահատմամբ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման մասին վերջերս ձեռք բերված համաձայնությունը ճիշտ ուղղությամբ ընթացող քայլ է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Իեն Բորջը նշել է Բաքվում՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո X-ի իր միկրոբլոգում կատարած գրառման մեջ։
«Հայաստանի հետ սահմանագծման մասին վերջերս հայտարարված համաձայնությունը ճիշտ ուղղությամբ քայլ է։ Երկու երկրներին խրախուսել եմ պահպանել խաղաղ բանակցությունների դինամիկան՝ ի շահ ժողովուրդների»,-նշել է ԵԱՀԿ գործող նախագահը և հավելել, որ Բաքվում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահին՝ մտքեր փոխանակելու Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ԵԱՀԿ ջանքերի վերաբերյալ։
Նա իր գրառման մեջ նաև հավելել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահ Մալթայի հանձնառությունը՝ կազմակերպության ճկունությունն ամրապնդելու և համագործակցության ոլորտների ուսումնասիրությանը Բաքվում COP29-ի (Կլիմայի փոփոխության գագաթնաժողով) նախաշեմին։

OSCE Chair-in-Office considers border demarcation agreement between Yerevan and Baku a “step in the right direction"
OSCE Chair-in-Office considers border demarcation agreement between Yerevan and Baku
a “step in the right direction"
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. The recent agreement on border demarcation between Armenia and Azerbaijan is a “step in the right direction,” according to Ian Borg, OSCE Chair-in-Office, Minister for Foreign and European Affairs and Trade of Malta.
Borg stated this after a meeting with Azerbaijan’s president Ilham Aliyev in Baku.
“Recently announced border demarcation agreement with Armenia is a step in the right direction. Encouraged the two countries to maintain momentum in peace discussions, for the benefit of the people,” OSCE Chair-in-Office wrote on X.
He added that he met Aliyev in Baku to exchange views on OSCE efforts in the South Caucasus region.
Borg also said that he discussed Malta’s commitment, as OSCE Chairpersonship, to strengthen the organization’s resilience, and explored areas of collaboration in the run up to COP29 (climate Conference of the Parties) in Baku.