Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ համաշխարհային ժողովրդավարությունը կանգնած է Հայաստանի կողքին մարտահրավերները հաղթահարելու հարցում
Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ համաշխարհային ժողովրդավարությունը կանգնած
է Հայաստանի կողքին մարտահրավերները հաղթահարելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ժողովրդավարության առաջընթացը գնահատելու համար անհրաժեշտ է նշել, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների հետ մեկտեղ Հայաստանը դիմակայել է արտաքին անվտանգության մարտահրավերներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ելույթ ունենալով «Կոպենհագենի ժողովրդավարության գագաթնաժողովին» և մասնակցելով  «Առաջնագծից․ Հայաստանի ժողովրդավարության պաշտպանությունը» (“From the frontline: Armenia’s defence of democracy”) թեմայով քննարկմանը:
«Ժողովրդավարական բարեփոխումների հետ մեկտեղ Հայաստանը դիմակայել է արտաքին անվտանգության մարտահրավերներին․ 44-օրյա պատերազմ Լեռնային Ղարաբաղում, ադրբեջանական զորքերի ներխուժումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներ 2021-2022 թվականներին և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր օկուպացիա՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անտարբերության և անգործության պայմաններում։ Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100,000 հայերի հարկադիր տեղահանումը Հայաստանի քաղաքացիների մոտ կասկածի տակ է դրել՝ արդյոք ժողովրդավարությունը ճի՞շտ ընտրություն է, թե՞ գուցե ժողովրդավարությունը նշանակում է ավելի քիչ անվտանգություն»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Ըստ ՀՀ վարչապետի՝ ժողովրդավարությունը պետք է ապացուցի իր արդյունավետությունը անվտանգության, տնտեսական և հումանիտար մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում:
«Մենք հույս ունենք տեսնել, որ համաշխարհային ժողովրդավարությունը կանգնած է մեր կողքին՝ լուծելու այդ բոլոր մարտահրավերները: Մենք գոհ ենք հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումից և ողջունում ենք ԵՄ-ի որոշումը՝ ընդլայնելու առաքելության կարողությունները»,- ասաց վարչապետը՝ հույս հայտնելով, որ Հայաստանը կընդգրկվի նաև եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի ծրագրերում, և որ այս առումով Երևանն ապավինում է ԵՄ անդամ երկրների աջակցությանը:
Վարչապետ Փաշինյանը նաև անդրադարձավ Բրյուսելում ապրիլի 5-ին կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպմանը․
«Եվրամիությունը և Միացյալ Նահանգները ստանձնել են Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության, պետական հաստատությունների և Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների մարդասիրական կարիքների լուծմանն ուղղված պարտավորությունների նոր փաթեթ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և իմ բարձր մակարդակի հանդիպման ժամանակ, որը տեղի ունեցավ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում»,- հայտարարեց վարչապետն ու ընդգծեց, որ այդ պարտավորությունների արագ և արդյունավետ իրականացումը չափազանց կարևոր է։

Пашинян выразил надежду, что мировая демократия будет рядом с Арменией в преодолении вызовов
При оценке прогресса демократии в Армении, необходимо отметить, что наряду с демократическими реформами Армения столкнулась и с вызовами внешней безопасности.
Как передает “Арменпресс”, об этом премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, выступая на Копенгагенском саммите демократии” при обсуждении темы “С передовой. Защита демократии в Армении” (From the frontline: Armenia’s defence of democracy).
“Наряду с демократическими реформами Армения столкнулась и с вызовами внешней безопасности. 44-дневная война в Нагорном Карабахе, вторжение азербайджанских войск на суверенные территории Армении в 2021-2022 годах и оккупация более 200 квадратных километров суверенных территорий Армении, в условиях безразличия и бездействия Организации Договора о коллективной безопасности. Насильственное перемещение более 100 000 армян из Нагорного Карабаха заставило граждан Армении задуматься о том, является ли демократия правильным выбором или демократия означает меньшую безопасность”, - подчеркнул Пашинян.
По мнению премьер-министра РА, демократия должна доказать свою эффективность в решении проблем безопасности, экономики и гуманитарной сферы.
“Мы надеемся, что мировая демократия поддержит нас в решении всех этих проблем. Мы приветствуем размещение наблюдательной миссии ЕС вдоль армяно-азербайджанской границы и решение ЕС о расширении возможностей миссии” - сказал премьер-министр, выразив надежду, что Армения будет включена в программы европейского Фонда мира, и что в этом отношении Ереван опирается на поддержку стран-членов ЕС.
Премьер-министр Пашинян также коснулся встречи высокого уровня Армения-ЕС-США, состоявшейся 5 апреля в Брюсселе.
“Европейский Союз и США на встрече на высоком уровне между президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, госсекретарем США Энтони Блинкена и мной, которое состоялось 5 апреля в Брюсселе, взяли на себя новый пакет обязательств, направленных на обеспечение экономической устойчивости Армении, государственных институтов и гуманитарных потребностей беженцев из Нагорного Карабаха”, - заявил премьер-министр. Он подчеркнул, что быстрое и эффективное выполнение этих обязательств чрезвычайно важно.