Գյումրու Բարեկամության այգում գործում է հանրային սահադաշտ, որը շատ են այցելում զբոսաշրջիկները
ԳՅՈՒՄՐԻ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու ժամանցային վայրերի թիվն ավելացավ ևս մեկով՝ այժմ թե՛ երեխաների, թե՛ մեծահասակների համար Բարեկամության այգում կգործի հանրային սահադաշտ։  815 քմ տարածք զբաղեցնող շարժական սահադաշտը հագեցած է չմշկելու համար անհրաժեշտ բոլոր պարագաներով, յուրօրինակ դիզայն ունեցող հանդերձարաններով և գլխապտույտ ոլորաններով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, սահադաշտին կից գործում է վերնիսաժ, որի 25 փայտյա տաղավարները կառուցվել են տեղի արհեստավորների կողմից։ Այն կծառայի որպես գյումրեցի վարպետների և արվեստագետների ձեռքի աշխատանքների ու ստեղծագործությունների մշտական ցուցահանդես-տոնավաճառ։
Հատկակես բազմամարդ է սահադաշտը երեկոյան: «Ինչ սկսել է գործել սահադաշտը, այգում ակտիվություն է, գալիս են ահել ու ջահել՝ 3-63 տարեկանները: Շատ են հատկապես զբոսաշրջիկները: Մեկ անգամ այցելողին հաջորդ օրն էլ կտեսնես»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց հսկիչը՝ Հովհաննես Մովսիսյանը:
327837498_561009025747389_2548934109255886917_n.jpg (606 KB)Մինչ 1988 թվականի երկրաշարժը Գյումրիում սահադաշտեր շատ կային՝ մեծ սահադաշտ գործում էր Տեքստիլագործների թաղամասում, սահադաշտեր ունեին նաև որոշ դպրոցներ, սակայն երկրաշարժից հետո այս ամենը վերացավ:
Անցած տարիների ընթացքում քաղաքի տարբեր հատվածներում երիտասարդական նախաձեռնությամբ ու տարբեր անհատների կողմից բացվեցին սահադաշտեր, սակայն դրանք իրենց չափերով ու որակով զիջում էին նոր սահադաշտին:
«Ինձ համար սա կրկնակի հաճույք է, քանի որ ես տափօղակով հոկեյի մարզիկ եմ։ Նույնիսկ 76 թվականին Վորոնեժում մրցումների եմ մասնակցել։ 70–ականներից խաղացել եմ, այդ տարիներին Գյումրու Տեքստիլ թաղամասում սահադաշտ կար, սահադաշտեր ունեին նաև դպրոցները, բայց երկրաշարժից հետո ամեն ինչ վերացավ»,- ասում է Ղուկաս Մնացյանը՝ թոռներին ցույց տալով իր հմտությունները:
325109798_849079319532358_5629647875435548095_n.jpg (571 KB)
Վերնիսաժի տաղավարների և սահադաշտի կառուցումն իրագործվել է «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամի կողմից` «Եվրամիությունը բիզնեսի համար» նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ, որը համաֆինանսավորվում է ԵՄ-ի ու ԳԴՀ ՏՀԶՆ-ի կողմից և իրականացվում՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից։
Այգու վերակառուցման ամբողջական ծրագիրն իրականացնում է «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամը՝ որպես մասնավոր-հանրային համագործակցության և սոցիալ-տնտեսական զարգացման անդրանիկ մոդել Գյումրիում։
ՀՀ կառավարությունը 1,7 մլն դոլարով մասնակցել է զբոսայգու տարածքի և հարակից փողոցների արտաքին ինժեներական ենթակառուցվածքների հիմնանորոգման աշխատանքներին` Համաշխարհային բանկի վարկավորմամբ իրականացվող «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացում» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացնում է Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը։
Ընդհանուր առմամբ, այգու վերակառուցման ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է շուրջ 12 մլն դոլար, որից 4 մլն դոլարից ավելին ներդրվել է hիմնադրամի գործընկեր կազմակերպությունների և մի շարք անհատ բարերարների կողմից։
Այգին ավելի քան 50%-ով պատրաստ կլինի շահագործման այս տարվա աշնանը, իսկ զբոսայգու վերջնական բացումը իր բոլոր օբյեկտներով նախատեսվում է 2024 թ ամռանը:

В Гюмрийском парке Дружбы действует общественный каток, полюбившийся туристам
Количество развлекательных заведений в Гюмри увеличилось еще на одно: теперь в Парке Дружбы будет общественный каток – и для детей, и для взрослых. Мобильная ледовая арена площадью 815 квадратных метров оснащена всем необходимым оборудованием для катания, головокружительными поворотами, уникальным дизайном раздевалок.
327837498_561009025747389_2548934109255886917_n.jpg (606 KB)
Как передает Арменпресс, рядом с катком находится вернисаж, 25 деревянных павильонов которого были построены местными мастерами. Он будет служить постоянной выставкой-ярмаркой ремесел и творений гюмрийских мастеров и художников.
Вечером на катке особенно многолюдно. «В парке идет активная деятельность, люди в возрасте от 3 до 63 лет приходят кататься на коньках и танцевать. Особенно много туристов. Побывав здесь раз, посетитель приходит сюда снова и снова», - сказал куратор Ованес Мовсисян.
До землетрясения 1988 года в Гюмри было много катков, в районе Текстильщиков действовал большой каток, в некоторых школах тоже были катки, но после землетрясения все это исчезло.
В последние годы катки открывались в разных частях города по инициативе молодежи и разными лицами, но по размерам и качеству они уступали новому катку.
Строительство павильонов вернисажа и катка осуществилось благотворительным Фондом туризма и урбанистики (TUF) при поддержке проекта EU4Business «Инновационный туризм и развитие технологий для Армении». Проект финансируется совместно с ЕС и BMZ и осуществляется Немецким обществом по сотрудничеству в целях развития (GIZ).
325109798_849079319532358_5629647875435548095_n.jpg (571 KB)
Проект реконструкции парка Дружбы в целом реализуется благотворительным Фондом туризма и урбанистики (TUF). Он представляет собой новаторскую модель государственно-частного партнерства в интересах социально-экономического развития.
Правительство Армении приняло участие (на сумму 1,7 млн ​​долларов) в капитальном ремонте внешней инженерной инфраструктуры парковой зоны и прилегающих к ней улиц в рамках реализуемого Всемирным банком проекта «Местная экономика и развитие инфраструктуры», который реализует Фонд территориального развития Армении.
В целом общий бюджет проекта реконструкции парка составляет около 12 миллионов долларов, из которых более 4 миллионов долларов вложили организации-партнеры фонда и ряд частных благотворителей.
Осенью этого года парк будет готов к работе более чем на 50%, а окончательное открытие парка со всеми его объектами запланировано на лето 2024 года.