Վրաստանում վիրավորական են համարում Սաակաշվիլիին վերադարձնելու՝ Ուկրաինայի պահանջը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինական իշխանությունների պահանջը՝ հանձնել հայրենիքում պատիժ կրող Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիին, վրացական կողմի համար վիրավորական է։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այս մասին լրագրողներին հայտնել է իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն։
«Ինչ վերաբերում է Ուկրաինայի նախագահի երեկվա քայլին, որ կապված էր Միխեիլ Սաակաշվիլիի հետ, ապա ես չեմ ուզում խորանալ այս թեմայի մեջ այն պարզ պատճառով, որ դա վերաբերում է պատերազմող երկրի նախագահին։ Ընդհանուր առմամբ, (խմբ․՝ ուկրաինական) իշխանությունների դիրքորոշումը, իհարկե, վիրավորական է», - ասել է նա։
Կոբախիձեն պարզաբանել է, որ ուկրաինացի որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ներգրավված են եղել 2021 թ․-ին Սաակաշվիլիին Վրաստան տեղափոխելու մեջ, և երբ երկրի նույն ղեկավարությունը պահանջում է նրա վերադարձը, դա վիրավորական է։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ավելի վաղ երկրի ԱԳՆ-ին հանձնարարել էր զանգահարել Վրաստանի դեսպանին և հրահանգել նրան 48 ժամվա ընթացքում հեռանալ երկրից՝ Սաակաշվիլիի հարցով խորհրդակցությունների համար։ Նա կրկին Թբիլիսիին կոչ է արել Ուկրաինայի քաղաքացի հանդիսացող Միխեիլ Սաակաշվիլիին բուժման նպատակով տեղափոխել Կիև։ Զելենսկիի խոսքով՝ Ուկրաինայի գործընկերները պետք է պաշտպանեն Սաակաշվիլիին՝ նրան փրկելու համար։
Վրաստանի նախկին նախագահը գաղտնի ժամանել էր Վրաստան 2021 թ․ հոկտեմբերին կայանալիք մունիցիպալ ընտրությունների նախորդ օրը, որից հետո նրան ձերբակալել էին և տեղափոխել Ռուսթավի քաղաքի բանտ։ Նա մեղադրվում է մի շարք քրեական հանցագործությունների մեջ։ 2022 թ․ մայիսին, առողջական վատթարացման պատճառով, նրան տեղափոխել են Թբիլիսիի «Վիվամեդ» մասնավոր կլինիկա, որտեղ նա մնում է մինչ օրս։

Требование Украины вернуть Михаила Саакашвили Грузия считает оскорбительным
Требование украинских властей о выдаче бывшего президента Грузии Михаила Саакашвили, отбывающего наказание на родине, является оскорбительным для Грузии. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом журналистам заявил председатель правящей партии «Грузинская мечта - Демократическая Грузия» Ираклий Кобахидзе.
«Что касается вчерашнего хода президента Украины (Владимира Зеленского), который был связан с Михаилом Саакашвили, я не хочу глубоко затрагивать эту тему по той простой причине, что это касается президента страны, находящейся в состоянии войны. В целом позиция (украинских) властей является, конечно, оскорбительной», - сказал он.
Кобахидзе уточнил, что к возвращению Саакашвили в Грузию в 2021 году причастны некоторые высокопоставленные украинские чиновники, и когда то же руководство страны требует его возвращения, это оскорбительно.
Президент Украины Владимир Зеленский ранее поручил МИД страны вызвать посла Грузии и поручить ему в течение 48 часов покинуть страну для консультаций по вопросу Саакашвили. Он вновь призвал Тбилиси перевести гражданина Украины Михаила Саакашвили на лечение в Киев. По словам Зеленского, партнеры Украины должны защитить Саакашвили, чтобы спасти его.
Бывший президент Грузии тайно прибыл в Грузию в 2021 году, за день до октябрьских муниципальных выборов, после чего был арестован и помещен в тюрьму Рустави. Ему инкриминируется ряд уголовных преступлений. В мае 2022 года в связи с ухудшением здоровья был переведен в частную клинику «Вивамед» в Тбилиси, где и находится до сих пор.