Չինական Sinovac-ը պատրաստ է «X հիվանդության» դեմ պայքարին
ՊԵԿԻՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինական կենսադեղագործական Sinovac ընկերությունը, որը մշակել է COVID-19-ի դեմ CoronaVac պատվաստանյութը, պատրաստ և շատ վստահ է նոր վիրուսի հիպոթետիկ ի հայտ գալուն դիմակայելու իր կարողության վրա:
Պեկինում կայացած մամուլի ասուլիսում այս մասին ասաց Sinovac-ի գիտական կոմիտեի ավագ քարտուղար դոկտոր Չեն Կուննինգը՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի՝   նոր վիրուսի բռնկման դեպքում արագ պատվաստանյութ ստեղծելու հնարավորության վերաբերյալ հարցին:
«Շատ երկրներ և ընկերություններ մտահոգված են դրանով: Իրականում, Sinovac-ը մեծ փորձ ունի՝ կապված նոր ի հայտ եկող հիվանդության հանկարծակի բռնկման հետ»,–ասաց Չեն Կուննինգը:
Հիպոթետիկ, անհայտ պաթոգենը, որը կարող է ապագա համաճարակի պատճառ դառնալ, կոչվում է «X հիվանդություն»:
Դոկտորը հիշեցրեց, որ Sinovac-ը, որը մշակել է պատվաստանյութեր, այդ թվում՝ հեպատիտ A-ի, էնտերովիրուսի 71-ի, ջրծաղիկի դեմ, աշխարհում առաջին ընկերությունն էր, որը մշակեց պատվաստանյութ SARS-CoV-1-ի դեմ, երբ 2003-ին սկսվեց  SARS–ի (ծանր ընթացքով սուր շնչառական համախտանիշ) բռնկումը:
«Ծանր ընթացքով սուր շնչառական համախտանիշի  (SARS) ժամանակ` 2003-ին, մենք մշակեցինք SARS-ի դեմ աշխարհում առաջին պատվաստանյութը, ավարտեցինք SARS-ի պատվաստանյութի կլինիկական առաջին փուլը: Եվ դա մեզ մեծ հիմք է տալիս, այսպիսով՝ մենք  մեծ փորձ ունենք, մենք պատրաստ էինք COVID-19-ի պատվաստանյութի պատրաստման համար»,–ասաց նա՝ հիշեցնելով նաև գրիպի դեմ պատվաստանյութի առումով փորձի մասին:
Չեն Կուննինգը վստահեցրեց՝ միշտ պատրաստ են:
«Հիմա մենք ավելի շատ վստահություն ունենք հաջորդի հետ կապված, քանի որ ունենք շատ ավելի շատ կարողություններ, ավելի շատ գիտահետազոտական կազմակերպություններ, որոնց հետ համագործակցում ենք, ունենք շատ նոր հնարավորություններ, որոնք կարող են օգնել մեզ շատ բարդ հիվանդությունների դեմ պայքարում: Այնպես որ, ես կարծում եմ, որ մենք միշտ պատրաստ ենք և շատ վստահ ենք՝ հաղթահարելու հաջորդ համաճարակը»:

China’s Sinovac ‘ready’ for Disease X
BEIJING, MAY 8, ARMENPRESS. Sinovac, the Chinese biopharmaceutical company which developed the CoronaVac vaccine against COVID-19, is “ready and very confident” in its capacity to deal with the hypothetical emergence of a new virus, a senior executive of the company has said.
“A lot of countries and companies are concerned about that,” Dr. Chen Kunning, Senior Secretary of the Scientific Committee of Sinovac, told Armenpress at a press conference in Beijing when asked about the company’s readiness to swiftly develop a vaccine in case of an outbreak of a novel virus.
A hypothetical, unknown pathogen that could cause a future epidemic is referred to as Disease X.
“Actually, Sinovac has a lot of experience in dealing with the sudden outbreak of a newly emerged disease,” Dr. Kunning added.
Dr. Kunning reminded that Sinovac, which developed vaccines against, among others, Hepatitis A, Enterovirus 71, varicella, was the first company in the world to develop a vaccine against SARS-CoV-1 when the SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) outbreak began in 2003.
“During SARS, in 2003, we developed the first SARS vaccine in the world, and we finished the clinical 1 phase of the SARS vaccine, and that actually gives us a lot of base, that’s why we have a lot of experience, we were ready for preparing the SARS-CoV-2 [COVID-19] vaccine,” she said. “And we have a lot of experience for the outbreak of influenza, and the fastest record is 87 days from research to market, for emergency use influenza vaccine. We are always prepared. Right now, we have more confidence about the next one, because we do have a lot of more intelligence, more research organizations we are cooperating with, we have a lot of new facilities that can help us with supporting in dealing with very tricky diseases, so I think we are always prepared and we are very confident with dealing with the next pandemic.”