Չաբահար նավահանգստից օգտվելու հարցում Հնդկաստանը սպասում է հայկական կողմի հստակ առաջարկներին․ դեսպան
Չաբահար նավահանգստից օգտվելու հարցում Հնդկաստանը սպասում է հայկական
կողմի հստակ առաջարկներին․ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չաբահար նավահանգստից օգտվելու հարցի առնչությամբ հայկական կողմից Հնդկաստանը սպասում է մանրամասների հայկական կողմից և անպայման հաշվի կառնի, երբ այդ առումով Հայաստանից հստակ առաջարկներ ստանա։
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասաց Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան՝ հայտնելով, որ նավահանգստից օգտվելու հարցի կապակցությամբ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը 2023 թվականի դեկտեմբերին այցելել է Չաբահար նավահանգիստ։
Հնդկաստանի դեսպանն ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ Չաբահար նավահանգիստը համատեղ զարգացվում է Հնդկաստանի և Իրանի կողմից։
«Հայկական կողմից մենք սպասում ենք մանրամասներին, և մենք դա անպայման հաշվի կառնենք, երբ հայկական կողմից հստակ առաջարկներ ստանանք»,- ընդգծեց դեսպանը՝ նշելով, որ երկու երկրների միջև տեղի ունեցած քննարկումներում ՀՀ ներկայացուցիչները Չաբահար նավահանգստից օգտվելու հետաքրքրություն են ցուցաբերել։
Անդրադառնալով Հնդկաստանից մինչև Չաբահար նավահանգիստ, այնուհետև դեպի Սև ծով հաղորդակցման ուղու զարգացման գործում Երևանի հնարավոր դերակատարությանը՝ դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան նշեց, որ Հայաստանը, լինելով դեպի ծով ելք չունեցող երկիր, միանշանակ կապի ավելի շատ ծրագրերի կարիք ունի։
«Եթե դա իրականանա, ապա կարծում եմ՝ կօգնի, որ Հայաստանը կարողանա հաղթահարել այն փաստը, որ հանդիսանում է դեպի ծով ելք չունեցող երկիր»,- եզրափակեց դեսպանը։

India awaits clear proposals from Armenia on Chabahar Port use - Ambassador
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. Regarding the use of Chabahar port, India is waiting for details from the Armenian side and will definitely consider them once clear proposals are received from Armenia.
Nilakshi Saha Sinha, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to Armenia, said this in an interview with 'Armenpress,' noting that Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan visited Chabahar port in December 2023 regarding the issue of using the port.
The Indian ambassador drew attention to the fact that the Chabahar port is being jointly developed by India and Iran.
"We are waiting for the details from the Armenian side, and we will definitely take it into account when we receive clear proposals from the Armenian side," the ambassador emphasized, noting that in the discussions between the two countries, Armenian representatives showed interest in using the Chabahar port.
Referring to the possible role of Yerevan in the development of the communication route from India to Chabahar port and then to the Black Sea, Ambassador Nilakshi Saha Sinha noted that Armenia, being a landlocked country, definitely needs more communication projects.
"If it comes true, I think it will help Armenia overcome the fact that it is a landlocked country," concluded the ambassador.