ՀՀ ԱԳ նախարարը հանդիպում է ունեցել ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթիի հետ։
Հանդիպմանն ընդգծվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության ամրապնդման ոլորտներում ԵԽ հանձնակատարի գրասենյակի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը:
Հաղորդվում է, որ անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ժողովրդավարության բարեփոխումների իրականացման ընթացքին։ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ չնայած դժվարություններին, աշխարհաքաղաքական զարգացումների՝ Հարավային Կովկասում ազդեցությանը՝ ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ բարեփոխումների օրակարգին՝ օգտագործելով նաև միջազգային մեխանիզմների միջոցով ընձեռվող հնարավորությունները։ Վերջիններիս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ԵԽ կոնվենցիաներին ՀՀ միանալու և կիրառման պրակտիկային, առաջիկա անելիքներին. ԵԽ հանձնակատարը ողջունել է նախօրեին ՀՀ ԱԳ նախարարի կողմից Օվիեդոյի կոնվենցիայի ստորագրումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ԵԽ հանձնակատարին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության ջանքերն Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար հայերի կարիքների և իրավունքների հասցեագրման ուղղությամբ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև հումանիտար բնույթի հարցերի, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդառության մեջ անօրինական պահվող քաղաքացիական անձանց ազատ արձակման խնդրին։

Министр ИД РА встретился с комиссаром Совета Европы по правам человека
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с комиссаром Совета Европы по правам человека Майклом О'Флаэрти.
На встрече было подчеркнуто эффективное сотрудничество, сложившееся с Аппаратом Комиссара СЕ в сфере защиты прав человека и укрепления верховенства закона.
Сообщается, что речь шла о реализации демократических реформ в Армении. Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул, что, несмотря на трудности, влияние геополитических событий на Южном Кавказе, правительство Республики Армения продолжает придерживаться программы реформ, используя возможности, предоставляемые через международные механизмы. В контексте последнего была упомянута практика присоединения РА и применения конвенций СЕ, а также предстоящие задачи. Комиссар СЕ приветствовал подписание вчера министром иностранных дел РА Овьедской конвенции.
Министр иностранных дел Республики Армения представил Совету Министров усилия правительства Республики Армения по удовлетворению нужд и прав более 100 000 армян, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха в результате этнической чистки со стороны Азербайджана. Были затронуты также вопросы гуманитарного характера, в том числе вопрос освобождения армянских военнопленных и мирных жителей, незаконно удерживаемых Азербайджаном в качестве заложников.