ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը անդրադառնում է արդարադատության ոլորտում ընթացող բարեփոխումների օրակարգի ողջ սպեկտրին. նախարար Մինասյան
ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը անդրադառնում է արդարադատության ոլորտում
ընթացող բարեփոխումների օրակարգի ողջ սպեկտրին. նախարար Մինասյան
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն անցած օրերին Բրյուսելում հանդիպումներ է ունեցել ԵՄ ոլորտային հանձնակատարների հետ՝ ներկայացնելով Հայաստանի արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները։
«Արմենպրես»-ի Բրյուսելի թղթակցի հարցերին պատասխանելով՝ նախարար Մինասյանն ընդգծել է, որ քննարկվել են նաև միջազգային կոնվենցիոն մեխանիզմներին ՀՀ անդամակցության գործընթացներն ու վերջին զարգացումները։ Առանձնակի քննարկվել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց իրավական ու սոցիալական երաշխիքների ապահովման ու ամրապնդմանն ուղղված գործիքակազմերի կատարելագործմանը վերաբերող հարցեր։
-Պարոն նախարար, ո՞րն է Բրյուսել այցի հիմնական նպատակը։
-2024 թվականի փետրվարի 13-ին կայացած ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի նիստի արդյունքներով ազդարարվել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության նոր օրակարգի ձևավորումը, որի շրջանակներում շարունակական ջանքեր են գործադրվելու ԵՄ հետ իրավունքի գերակայության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ոլորտներում համագործակցության առավել խորացման և դրանց շրջանակի ընդլայնման ուղղությամբ։ Գործընկերության նոր օրակարգի ընդունումն արդարադատության ոլորտում առկա սերտ համագործակցության ընդլայնման կարևոր խթան կհանդիսանա։
Այս համատեքստում այցս նպատակ է հետապնդել հանդիպումներ ունենալ ԵՄ ոլորտային հանձնակատարների, ինչպես նաև Խորհրդարանի պատգամավորների հետ՝ ներկայացնելու արդարադատության ոլորտին վերաբերող վերջին զարգացումներն ու բարեփոխումները, ինչպես նաև քննարկելու ԵՄ կողմից ոլորտին ցուցաբերվող աջակցության շրջանակի ընդլայնման հնարավորությունը։ Այցի ընթացքում հանդիպումներ եմ ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահի, ոլորտային հանձնակատարների, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների հետ։
Հանդիպումների շրջանակներում գործընկերների հետ քննարկվել է դատաիրավական, հակակոռուպցիոն, քրեակատարողական ու պրոբացիայի, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումները, ինչպես նաև էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում գրանցված հաջողությունները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև նոր Սահմանադրության մշակման թափանցիկ և ներառական գործընթացին, որը հնարավորություն կտա ունենալ ՀՀ ժողովրդի կողմից ամբողջությամբ ընդունելի նոր Սահմանադրություն՝ հասցեագրելով առկա մարտահրավերներն ու այն համապատասխանեցնելով եվրոպական չափանիշներին։
Քննարկվել են նաև միջազգային կոնվենցիոն մեխանիզմներին ՀՀ անդամակցության գործընթացներն ու վերջին զարգացումները։ Առանձնակի քննարկել ենք ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց իրավական ու սոցիալական երաշխիքների ապահովման ու ամրապնդմանն ուղղված գործիքակազմերի կատարելագործմանը վերաբերելի հարցեր։
-Արդարադատության նախարարության Եվրամիության հետ համագործակցությունն ի՞նչ մակարդակում է գտնվում։
-Արդարադատության ոլորտում ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունն իրականացվում է արդյունավետ փոխգործակցության տարբեր ձևաչափերով, այդ թվում՝ ԵՄ տարբեր գործիքակազմերով աջակցության տրամադրումն ու փորձի փոխանակման, ինչպես նաև թիրախային ծրագրերի իրականացման տեսքով։
Հարկ է ընդգծել, որ 2017թ. նոյեմբերի 24-ին ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (CEPA) հանդիսանում է որպես ԵՄ-ի հետ համագործակցությունն ամրագրող հովանոցային փաստաթուղթ։ Համաձայնագրի կիրարկման ճանապարհային քարտեզի շրջանակներում նախարարությունը հանդիսանում է քսանմեկ բարեփոխումային գործողությունների իրականացման պատասխանատու և մինչ 2024թ. իրականացրել է իր ստանձնած հանձնառությունները, մոտավորապես 90 %-ով։
Համագործակցության կարևոր ձևաչափ է ՀՀ-ԵՄ արդարադատության, ազատության, անվտանգության հարցերով ու Մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեների տարեկան նիստերի անցկացումը։ Այս տարի թվով 13-րդ նիստերն են անցկացվել, որտեղ քննարկվել են դատաիրավական ու հակակոռուպցիոն բարեփոխումներին, անձնական տվյալների պաշտպանությանը, մարդկանց թրաֆիքինգին առնչվող հարցեր։ Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսությունն ընդգրկում է ընտրական բարեփոխումների իրականացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի, քրեակատարողական համակարգի բարեփոխումներին, խոշտանգումների դեմ պայքարի գործիքակազմին, խոսքի և տեղեկատվության ազատության իրավունքի ապահովմանը, գենդերային հավասարության ապահովմանը և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարին առնչվող հարցերը:
Որպես երկկողմ համագործակցության լավագույն ձևաչափ՝ 2019թ.-ից գործարկվել է ՀՀ-ԵՄ արդարադատության հարցերով երկխոսության հարթակը։ Հարթակը հնարավորություն է տալիս ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչների, արդարադատության ոլորտին առնչվող բոլոր պետական մարմինների ու հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ քննարկել ոլորտային բարեփոխումներն ու զարգացումները, ինչպես նաև բարձրաձայնել մտահոգություններն ու հիմնախնդիրները՝ տեղում հնարավոր լուծումներ գեներացնելով։ Նշեմ, որ նախորդ տարի դեկտեմբերին տեղի ունեցավ հարթակի չորրորդ հանդիպումը, իսկ հաջորդը նախատեսվում է անցկացնել այս գարնանը։
Հանդիպման շրջանակներում քննարկվել է արդարադատության ոլորտի առաջնահերթությունները, բյուջետային աջակցության ծրագրերի կատարման ընթացքը, Դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026թթ. ռազմավարության իրականացման ընթացքը, Հակակոռուպցիոն 2019-2022թթ. ռազմավարությունը և նոր 2023-2026թթ.-ի ռազմավարության ու դրանցից բխող գործողությունների ծրագրի ոլորտային ուղղություններն ու առաջիկա ծրագրերը։
-ԵՄ կողմից դատական եւ հակակոռուպցիոն ոլորտի բարեփոխումներին աջակցությունն ի՞նչ փուլում է, ի՞նչ ծրագրեր են կյանքի կոչվել մինչ այժմ։
-Պետք է նշեմ, որ ԵՄ շարունակական աջակցությունը եղել է անկյունաքարային՝ ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, անկախ դատական համակարգի ամրապնդման և հակակոռուպցիոն ինստիտուտների հզորացման ոլորտներում ՀՀ կառավարության բարեփոխումների օրակարգի համար:
ԵՄ-ն աջակցում է արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին անմիջականորեն նախարարության հետ իրականացվող ծրագրերի,  և  ի թիվս այլնի, նաև Բյուջետային աջակցության ծրագրերի իրականացմամբ։ Ներկայացնեմ վերջին տարվա ընթացքում իրականացված ծրագրերը։
2018 թվականի հուլիսին ՀՀ և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև կնքվել է «Աջակցություն Հայաստանում դատական ոլորտի բարեփոխումների իրականացմանը» համաձայնագիրը:
Այս ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանի արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների իրականացման գործընթացին՝ Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրի շրջանակներում երկրի ստանձնած պարտավորություններին, ԵՄ լավագույն գործելակերպերին, ինչպես նաև` արդարադատության ոլորտում ԵՄ-Հայաստան ռազմավարական քաղաքականության երկխոսությունից բխող առաջարկություններին համապատասխան:
Ծրագրի հիմքում ընկած են արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների հետ կապված ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունները, որոնք համապարփակ ձևով ներկայացված են Դատական և իրավական բարեփոխումների և Հակակոռուպցիոն ռազմավարություններում:
Սա թվով երրորդ բյուջետային աջակցության ծրագիրն է՝ որը նախատեսված էր 2019-2023 թվականների համար, որի շրջանակներում ԵՄ ընդհանուր ներդրումը կազմում է 30 մլն եվրո, որից՝ 27 մլն եվրոն որպես բյուջետային աջակցություն, իսկ 3 մլն եվրոն՝ լրացուցիչ/տեխնիկական աջակցություն։
Ծրագիրը հաջողությամբ իրականացվել է և վերջինիս շարունակականությունն ապահովելու է «Աջակցություն Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների իրականացմանը. փուլ II» համաձայնագրի միջոցով։ Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել նախորդ տարվա դեկտեմբերին և գործելու է մինչև 2025թ.: Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է նպաստել արդարադատության և  հակակոռուպցիոն ոլորտներում միջազգային չափանիշների ձեռքբերմանը, որոնք կապված են բարեվարքության և հաշվետվողականության, անկախության, որակի, արդյունավետության և ինստիտուտների հասանելիության հետ՝ բնակչությանը՝ այդ թվում խոցելի խմբերին համարժեք ծառայություններ ապահովելու համար։ Ծրագրի շրջանակներում ԵՄ ընդհանուր ներդրումը կազմում է 9 մլն եվրո, որից՝ 7 մլն եվրոն որպես բյուջետային աջակցություն, իսկ 2 մլն եվրոն՝ լրացուցիչ/տեխնիկական աջակցություն։
Նախարարության իրավասությանն առնչվող ռազմավարական ուղղություններով ԵՄ-ն աջակցություն է ցուցաբերում նաև TAIEX և TWINNING գործիքների միջոցով։ Ներկայումս իրականացվում է  «Բարեվարքության խթանում և կոռուպցիայի կանխարգելում Հայաստանի պետական ոլորտում» թվինինգ ծրագիրը, որի նպատակն է Հայաստանի պետական հատվածում բարեվարքության տարածումը և կոռուպցիայի կանխարգելումը: Որպես հատուկ նպատակ՝ ծրագիրն ուղղված է կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում կրթական ծրագրերի և հանրային իրազեկման միջոցառումների իրականացմանը, կոռուպցիայի կանխարգելման միջավայրի ստեղծմանը և ինստիտուցիոնալ կարողությունների ուժեղացմանը։
2020-2023թթ. իրականացվել է «Տեխնիկական աջակցություն «Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների համար» բյուջետային աջակցության ծրագրին» ծրագիրը, որի շրջանակներում աջակցություն է ցուցաբերվել դատաիրավական ու հակակոռուպցիոն ոլորտի բարեփոխումներին։ Դատաիրավական ոլորտի աջակցությունը ներառել են իրավունքի գերակայության, դատարանների գործունեության կազմակերպման վերաբերյալ լավագույն փորձի տեղայնացմանն ուղղված միջոցառումներ, ինչպես նաև նախարարության տարբեր ստորաբաժանումների կարողությունների զարգացման վերաբերյալ վերապատրաստումներ՝ ֆինանսա-բյուջետային կառավարման, ծրագրերի մշտադիտարկման ու գնահատման մեթոդաբանությունների վերաբերյալ։
Եվրոպական միությունը նաև գործուն աջակցություն է ցուցաբերել էլեկտրոնային արդարադատության միասնական համակարգի մշակման գործընթացին։ Աշխատանքները ընթացիկ փուլում են։  Ամփոփելով՝ կարող ենք արձանագրել, որ ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը անդրադառնում է արդարադատության ոլորտում ընթացող բարեփոխումների օրակարգի ողջ սպեկտրին և վստահաբար կարող եմ հայտնել, որ ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը շարունակելու է էլ ավելի շոշափելի արդյունքներ գրանցել՝ իրավունքի գերակայության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ոլորտներում:

Сотрудничество Армении-ЕС охватывает весь спектр повестки реформ в сфере юстиции: министр Минасян
Министр юстиции Армении Григор Минасян в последние дни провел в Брюсселе встречи с отраслевыми комиссарами ЕС, представив реформы Армении в сфере юстиции.
Отвечая на вопросы брюссельского корреспондента Арменпресс, министр Минасян подчеркнул, что обсуждались также процессы присоединения Армении к международным конвенционным механизмам и последние развития. Особенно были обсуждены вопросы, связанные с совершенствованием инструментов, направленных на обеспечение и укрепление правовых и социальных гарантий вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
- Господин министр, какова основная цель визита в Брюссель?
- По итогам состоявшегося 13 февраля 2024 года заседания Совета партнерства Армения-ЕС было объявлено о формировании новой повестки сотрудничества Армения-ЕС, в рамках которой будут предприниматься последовательные усилия по углублению сотрудничества с ЕС в области верховенства закона, демократии, защиты прав человека и основных свобод и в направлении расширения их сферы действия. Принятие новой повестки партнерства станет важным стимулом для расширения существующего тесного сотрудничества в сфере юстиции.
В этом контексте целью моего визита было проведение встреч с отраслевыми комиссарами ЕС, а также парламентариями, чтобы представить последние развития и реформы в сфере юстиции, а также обсудить возможность расширения масштабов поддержки ЕС. В ходе визита у меня состоялись встречи с вице-президентом Еврокомиссии, отраслевыми комиссарами и депутатами Европарламента.
В рамках встреч с коллегами обсуждались реформы судебной, антикоррупционной, пенитенциарной системы и службы пробации, защиты прав человека, а также успехи в сфере электронного правосудия.
Был также затронут прозрачный и инклюзивный процесс разработки новой Конституции, который позволит иметь новую Конституцию, полностью приемлемую для народа Армения, которая будет решать существующие проблемы и будет соответствовать европейским стандартам.
Были также обсуждены процессы присоединения Армении к международным конвенционным механизмам и последние развития. Особенно мы обсудили вопросы, связанные с совершенствованием инструментов, направленных на обеспечение и укрепление правовых и социальных гарантий вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
- На каком уровне находится сотрудничество между министерством юстиции и Евросоюзом?
- Сотрудничество Армения-ЕС в сфере юстиции осуществляется в различных форматах эффективного взаимодействия, включая оказание поддержки и обмен опытом в рамках различных инструментов ЕС, а также в форме реализации целевых программ.
Следует подчеркнуть, что Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA), подписанное 24 ноября 2017 года, является зонтичным документом, устанавливающим сотрудничество с ЕС. В рамках дорожной карты по реализации CEPA министерство отвечает за реализацию 21 реформы и до 2024 года выполнила свои обязательства примерно на 90%.
Важным форматом сотрудничества является проведение ежегодных заседаний подкомитетов Армения-ЕС по вопросам юстиции, свободы, безопасности и защиты прав человека. В этом году состоялось 13-е заседание, были обсуждены вопросы, связанные с правовой и антикоррупционной реформой, защитой персональных данных, торговлей людьми. Диалог по правам человека охватывает вопросы, связанные с реализацией избирательных реформ, реформами в сфере защиты прав человека, реформами уголовно-исполнительной системы, инструментами борьбы с пытками, обеспечением права на свободу слова и информации, обеспечением гендерного равенства и борьбой с пытками и домашним насилием.
В 2019 году как лучший формат двустороннего сотрудничества была запущена диалоговая платформа Армения-ЕС по вопросам юстиции. Платформа предоставляет возможность совместно с высокопоставленными представителями ЕС, представителями государственных органов и неправительственных организаций, связанных с сектором юстиции, обсуждать отраслевые реформы и события, а также поднимать проблемы и задачи, генерируя возможные решения на месте. Должен отметить, что четвертое заседание платформы состоялось в декабре прошлого года, а следующее планируется провести этой весной.
В рамках встречи были обсуждены приоритеты сферы юстиции, ход реализации программ бюджетной поддержки, ход реализации Стратегии судебно-правовых реформ на 2022-2026 годы, Стратегии противодействия коррупции на 2019-2022 годы, а также отраслевые направления и предстоящие мероприятия. Обсуждены проект новой стратегии на 2023-2026 годы и План действий.
- На каком этапе находится поддержка ЕС судебным и антикоррупционным реформам, какие программы уже реализованы?
- Должен отметить, что постоянная поддержка ЕС является краеугольным камнем повестки реформ правительства Армении в сферах развития демократических институтов, укрепления независимой судебной системы и усиления антикоррупционных институтов.
ЕС поддерживает реформы сферы юстиции, реализуя проекты непосредственно с министерством, а также реализуя программы бюджетной поддержки. Я представлю осуществленные за последний год программы.
В июле 2018 года между Республикой Армения и Европейской комиссией было подписано соглашение «Поддержка реализации реформ судебной системы в Армении».
Целью данной программы является поддержка процесса реализации реформ в сфере юстиции в Армении в соответствии с обязательствами страны в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве, передовым опытом ЕС, а также рекомендациями, вытекающими из стратегической политики ЕС-Армения.
Программа основана на приоритетах правительства Армении, связанных с реформами в сфере юстиции, которые всесторонне представлены в судебно-правовых реформах и антикоррупционных стратегиях.
Это третья программа поддержки бюджета, запланированная на 2019-2023 годы, в рамках которой общий вклад ЕС составляет 30 млн евро, из которых 27 млн евро - бюджетная поддержка, 3 млн евро - дополнительная/техническая поддержка.
Проект был успешно реализован, и его продолжение будет обеспечено в рамках документа «Поддержка реализации реформ в сфере юстиции в Армении: II этап». Соглашение вступило в силу в декабре прошлого года и будет действовать до 2025 года. Общая цель программы – способствовать достижению международных стандартов в области правосудия и борьбы с коррупцией, связанных с добропорядочностью и подотчетностью, независимостью, качеством, эффективностью и доступом к учреждениям для предоставления адекватных услуг населению, в том числе представителям уязвимых групп. Общий вклад ЕС в рамках проекта составляет 9 млн евро, из которых 7 млн евро — бюджетная поддержка, 2 млн евро — дополнительная/техническая поддержка.
ЕС также оказывает поддержку через инструменты TAIEX и TWINNING по стратегическим направлениям, относящимся к компетенции министерства,. В настоящее время реализуется твиннинг-программа «Продвижение добропорядочности и предотвращение коррупции в государственном секторе Армении», целью которой является распространение добропорядочности и предотвращение коррупции в государственном секторе Армении. В качестве специальной цели программа направлена ​​на реализацию образовательных программ и мероприятий по информированию общественности в сфере борьбы с коррупцией, создание условий для предотвращения коррупции и укрепления институционального потенциала.
В 2020-2023 годах была реализована программа «Техническая поддержка программы бюджетной поддержки «Реформы сферы юстиции в Армении», в рамках которой была оказана поддержка реформам судебной и антикоррупционной сферы. Поддержка судебного сектора включала в себя мероприятия, направленные на локализацию лучших практик в области верховенства права, организацию деятельности судов, а также тренинги по развитию потенциала различных подразделений министерства по финансово-бюджетному управлению, методологии мониторинга и оценки проектов.
Европейский союз также оказал активную поддержку процессу разработки единой системы электронного правосудия. Работы находятся на текущей стадии. Подводя итоги, можем констатировать, что сотрудничество Армения-ЕС охватывает весь спектр программы реформ в сфере юстиции, и могу с уверенностью сказать, что сотрудничество ЕС-Армения продолжит достигать еще более ощутимых результатов в сфере защиты прав, демократии, прав человека и основных свобод.