ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի՝ Արևելյան հարևանության և ինստիտուտների հզորացման հարցերով տնօրենին
ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի՝ Արևելյան
հարևանության և ինստիտուտների հզորացման հարցերով տնօրենին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի՝ Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության՝ Արևելյան հարևանության և  ինստիտուտների հզորացման հարցերով տնօրեն Էդրիեն Կիրալիի գլխավորած պատվիրակությանը:
17158732257377.jpeg (970 KB)
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները բարձր են գնահատել 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բարձրաստիճան հանդիպման անցկացումը և հանգամանալից անդրադարձ կատարել ԵՄ՝ Հայաստանին աջակցության նոր «Դիմակայունություն և աճ» ծրագրին՝ նախատեսված 2024-2027 թվականների համար:
Ըստ աղբյուրի՝ Պարույր Հովհաննիսյանը հույս է հայտնել, որ ծրագրում նախանշված առաջնահերթությունների արդյունավետ իրականացումը մեծապես կնպաստի Հայաստանի համապատասխան կարողությունների ամրապնդմանը և տնտեսական զարգացմանը:
Նշվում է, որ կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են Հայաստան-ԵՄ բազմոլորտ համագործակցության զարգացման ներկայիս ընթացքը՝ կարևորելով Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դրույթների ամբողջական իրականացումը և մոտ ապագայում Գործընկերության առաջնահերթությունների վերանայված և առավել հավակնոտ օրակարգի ընդունումը:

YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. On May 15,  Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan received the delegation led by Adrien Kirali, Director of Neighbourhood East and Institution Building of the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations of the European Commission (DG NEAR), the foreign ministry said.
According to the source, the interlocutors highly appreciated the Joint EU-US-Armenia high-level meeting held on April 5, 2024 in Brussels and discussed the new EU “Resilience and Growth” plan, envisaged for Armenia for 2024-2027.
Paruyr Hovhannisyan stated that the effective implementation of the priorities outlined in this plan will greatly contribute to the strengthening of Armenia's relevant capacities and economic development.
It is noted that both sides commended the current stage of EU-Armenia multifaceted cooperation, furthermore they highlighting the  importance of the full implementation of the provisions of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and expressed willingness to adopt a new, enhanced and more ambitious agenda of Partnership priorities in the near future.