ერევნის დრო: 11:07,   1 ივნისი 2024
მირზოიან-ბაირამოვის შეხვედრაზე ასევე განიხილება ალმა-ათის დეკლარაციის სამშვიდობო ხელშეკრულებაში შეტანის საკითხი
მირზოიან-ბაირამოვის შეხვედრაზე ასევე განიხილება ალმა-ათის დეკლარაციის
სამშვიდობო ხელშეკრულებაში შეტანის საკითხი
ერევანი, 7 მაისი, არმენპრესი. ერევანი, 7 მაისი, არმენპრესი. ალმათაში სომხეთისა და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრების მოახლოებული შეხვედრის დღის წესრიგშია სამშვიდობო ხელშეკრულებაში ალმა-ათის დეკლარაციის შეტანის საკითხიც.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა პრესკონფერენციაზე უპასუხა, თუ რატომ არ ეთანხმება ბაქო ალმა-ათის დეკლარაციის შეტანას სამშვიდობო ხელშეკრულებაში.
„ეს საკითხი არის დღის წესრიგის ერთ-ერთი საკითხი, რომელიც უნდა განიხილებოდეს სომხეთისა და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრების ხელმძღვანელობით დელეგაციების შეხვედრის დროს, რომელიც უახლოეს მომავალში გაიმართება ალმათიში“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ალმა-ათის დეკლარაცია, როგორც სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დელიმიტაციის მთავარი პრინციპი, მიღებულია სომხეთისა და აზერბაიჯანის მიერ. ეს არის შეუქცევადი რეალობა, რომელიც დაფიქსირდა ორივე ქვეყნის მიერ მაღალ დონეზე.

На встрече министров ИД Армении и Азербайджана будет обсужден и вопрос включения Алматинской декларации в мирный договор
На встрече министров ИД Армении и Азербайджана будет обсужден и вопрос
включения Алматинской декларации в мирный договор
Вопрос включения Алматинской декларации в мирный договор также стоит в повестке предстоящей встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Алматы.
Как передает “Арменпресс”, об этом на пресс-конференции заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос, почему Баку не согласен включить Алматинскую декларацию в мирное соглашение.
“Этот вопрос является одним из вопросов повестки дня, который должен быть обсужден в ходе встречи делегаций во главе с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, которая состоится в ближайшее время в Алматы”, - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что Алматинская декларация, как основной принцип демаркации между Арменией и Азербайджаном, принимается Арменией и Азербайджаном. Это необратимая реальность, зафиксированная обеими странами на высоком уровне.