ერევნის დრო: 11:07,   1 ივნისი 2024
მირზოიან-ბაირამოვის შეხვედრაზე ასევე განიხილება ალმა-ათის დეკლარაციის სამშვიდობო ხელშეკრულებაში შეტანის საკითხი
მირზოიან-ბაირამოვის შეხვედრაზე ასევე განიხილება ალმა-ათის დეკლარაციის
სამშვიდობო ხელშეკრულებაში შეტანის საკითხი
ერევანი, 7 მაისი, არმენპრესი. ერევანი, 7 მაისი, არმენპრესი. ალმათაში სომხეთისა და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრების მოახლოებული შეხვედრის დღის წესრიგშია სამშვიდობო ხელშეკრულებაში ალმა-ათის დეკლარაციის შეტანის საკითხიც.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა პრესკონფერენციაზე უპასუხა, თუ რატომ არ ეთანხმება ბაქო ალმა-ათის დეკლარაციის შეტანას სამშვიდობო ხელშეკრულებაში.
„ეს საკითხი არის დღის წესრიგის ერთ-ერთი საკითხი, რომელიც უნდა განიხილებოდეს სომხეთისა და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრების ხელმძღვანელობით დელეგაციების შეხვედრის დროს, რომელიც უახლოეს მომავალში გაიმართება ალმათიში“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ალმა-ათის დეკლარაცია, როგორც სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დელიმიტაციის მთავარი პრინციპი, მიღებულია სომხეთისა და აზერბაიჯანის მიერ. ეს არის შეუქცევადი რეალობა, რომელიც დაფიქსირდა ორივე ქვეყნის მიერ მაღალ დონეზე.

Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers to Discuss Incorporating Almaty Declaration into Peace Treaty
Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers to Discuss Incorporating Almaty Declaration
into Peace Treaty
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. The issue of including the Almaty Declaration in the peace agreement is also on the agenda of the upcoming meeting of the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan in Almaty, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan stated this at a press conference, answering the question why Baku does not agree to include the Almaty Declaration in the peace agreement.
“This issue is one of those agendas that should be discussed during the meeting of delegations led by the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, which will take place in the near future in Almaty,” said Pashinyan.
He emphasized that the Almaty Declaration, as the main principle of demarcation between Armenia and Azerbaijan, is accepted by Armenia and Azerbaijan. This is an irreversible reality, recorded by both countries at a high level.