Հայաստանի տնտեսությունն ակտիվացման միտումներ է դրսևորում․ ցուցանիշներ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա հուլիսին հունիսի համեմատ աճել է 9,7 տոկոսով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին են վկայում ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած ցուցանիշները։ Ընդ որում՝ կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում հուլիսին հունիսի համեմատ աճ են արձանագրել տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերը։
Այս տարվա հուլիսին հունիսի համեմատ աճել են ինչպես արդյունաբերական արտադրանքի (1,4 տոկոսով), շինարարության (10,8 տոկոսով) ծավալները, առևտրի շրջանառությունը (11,7 տոկոսով), մատուցած ծառայությունների ծավալը  (0,9 տոկոսով), այնպես էլ արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 2,4 տոկոսով: Մասնավորապես հուլիսին հունիսի համեմատ արտահանման ծավալն ավելացել է 1,5 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 2,9 տոկոսով:
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը ևս հուլիսին հունիսի համեմատ աճել է 5,4 տոկոսով, ընդ որում՝ պետական հատվածում՝ 15, մասնավորում՝  1,5 տոկոսով։ Կոմիտեն տեղեկացնում է, որ միջին ամսական անվանական աշխատավարձի ցուցանիշի հաշվարկում (ապրիլից սկսած) ներառվել են նաև այն կազմակերպությունների տվյալները, որոնք COVID-19-ի հետևանքով աշխատողների մի մասին կամ ամբողջությամբ ուղարկել են չվճարվող հարկադիր պարապուրդի: Նրանց աշխատանքային գործունեությունը չի դադարեցվել, սակայն չեն վարձատրվել:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը նույնպես աճել է՝ 16,2 տոկոսով, իսկ սպառողական գների ինդեքսը նվազել՝ 2,1 տոկոսով։
Հունվար-հուլիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, սակայն, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նվազել է՝ 5,7 տոկոսով։ Աշխարհի բոլոր պետություններում COVID-19 համավարակով պայմանավորված տնտեսություններն անկում են գրանցում՝ նախորդ տարիների ցուցանիշների համեմատությամբ։

Экономика Армении проявляет тенденции к увеличению активности: показатели
Индекс экономической активности в июле текущего года вырос на 9,7% по сравнению с июнем текущего года. Как сообщает Арменпресс, об этом свидетельствуют данные Национального статистического комитета Армении. При этом, в условиях коронавируса в июле по сравнению с июнем рост зафиксирован практически во всех сферах.
По сравнению с предыдущим месяцем объем промышленного производства увеличился на 1,4%, объем строительства - на 10,8%, торговый оборот - на 11,7%, объем оказанных услуг - на 0,9%, внешнеторговый оборот - на 2,4%. В частности, в июле по сравнению с июнем экспорт увеличился на 1,5%, а импорт - на 2,9%.
Среднемесячная номинальная заработная плата в июле увеличилась на 5,4% по сравнению с июнем, в том числе в государственном секторе - на 15%, в частном секторе - на 1,5%. Комитет сообщает, что расчет среднемесячной номинальной заработной платы (с апреля) включает данные по тем организациям, которые из-за пандемии COVID-19 отправили некоторых или всех своих сотрудников в неоплачиваемый обязательный отпуск: их не увольняли, но и не платили зарплату.
Производство электроэнергии также увеличилось на 16,2%, индекс потребительских цен снизился на 2,1%.
Однако в январе-июле по сравнению с аналогичным периодом прошлого года индекс экономической активности снизился на 5,7%. Во всех странах мира экономика вследствие эпидемии COVID-19 идет на спад по сравнению с предыдущими годами.