Ստամբուլի դատարանը Դինքի սպանության համար ցմահ ազատազրկել է երկու նախկին բարձրաստիճան ոստիկանի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի դատարանը մարտի 26-ին ցմահ ազատազրկման է դատապարտել ոստիկանության երկու նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ ժանդարմերիայի սպաների ավելի քան 14 տարի առաջ «Ակոս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործում իրենց դերակատարման համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը:
2011-ին թուրքական դատարանը 23 տարվա ազատազրկման էր դատապարտել հայ խմբագրապետի մարդասպան Օգյուն Սամասթին, որը հանցագործության պահին 17 տարեկան էր: Հաջորդ տարի սպանությունը կազմակերպելու և հրահրելու համար ցմահ ազատազրկման էր  դատապարտվել Յասին Հայալը: Հետագա տարիներին գործը վերաբացվել էր՝ ներգրավելով նոր կասկածյալների: 2021թ. մարտի 26-ին դատապարտվածները Ոստիկանության հետախուզության նախկին ղեկավարներից Ալի Ֆուաթ Յըլմազերն է, որն ազատազրկման է դատապարտվել առանց պայմանական վաղաժամկետ ազատման հնարավորության, և ոստիկանության մեկ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյա՝ Ռամազան Աքյուրեքը:
Թուրքիայում համարում են, որ Դինքի սպանության նախապատրաստման և իրականացման մեջ ներգրավված են ԱՄՆ-ում բնակվող թուրք քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի գյուլենական շարժման ներկայացուցիչները: Գյուլենին Անկարան մեղադրում է 2016-ի հուլիսին հեղաշրջման փորձ կազմակերպելու մեջ:
Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին` «Ակոս»-ի խմբագրության առջեւ նրա վրա կատարված զինված հարձակման արդյունքում: Նրա մահը փողոց էր դուրս բերել հազարավոր թուրքերի՝ «Բոլորս Հրանտ Դինք ենք» կարգախոսներով:

Суд Стамбула за убийство Динка приговорил двух бывших полицейских к пожизненному заключению
Суд Стамбула 26 марта к пожизненному заключению приговорил двух бывших высокопоставленных должностных лиц полиции, офицеров жандармерии, за их роль в деле убийства главного редактора еженедельной газеты «Акос» Гранта Динка, совершенного более 14 лет назад. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает турецкое информационное агентство “Анадолу”.
В 2011 году турецкий суд приговорил Огюна Самаста, 17-летнего убийцу главного редактора Армении, к 23 годам лишения свободы. В следующем году Ясин Хаял был приговорен к пожизненному заключению за подстрекательство к убийству. В последующие годы дело было возобновлено с привлечением новых подозреваемых. 26 марта 2021 г. Али Фуат Йилмазер, бывший начальник разведки полиции и другой высокопоставленный полицейский Рамазан Акюрек были приговорены к пожизненному заключению без права досрочного освобождения.
Турция считает, что к подготовке и осуществлению убийства Динка причастны и  члены движения Фетулла Гюлена, турецкого деятеля, проживающего в Соединенных Штатах. Анкара обвиняет Гюлена в организации государственного переворота в июле 2016 года.
Грант Динк был убит 19 января 2007 года перед входом в редакцию «Акос». Его смерть вывела на улицы тысячи людей. Турки скандировали: «Мы все Грант Динки».