Արցախյան պատերազմում ահաբեկիչների մասնակցության ևս մեկ ապացույց. սովի մատնված գրոհայինները բողոքի ակցիա են անցկացրել
Արցախյան պատերազմում ահաբեկիչների մասնակցության ևս մեկ ապացույց. սովի
մատնված գրոհայինները բողոքի ակցիա են անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի դեմ պատերազմում Ադրբեջանի կողմից ներգրավված «Սուլեյման Շահ» թուրքամետ ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները Աֆրինում բողոքի ակցիա են անցկացրել` պահանջելով իրենց հասանելիք աշխատավարձը, որն արդեն մի քանի ամիս է չեն ստացել:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ANFnews-ը, նրանք դրանում մեղադրում են իրենց հրամանատար Աբու Համշային, ով, ըստ գրոհայինների, թուրք հովանավորներից ստացված գումարները  յուրացրել է: Վարձկանները «Տելեգրամ» ալիքում կիսվել են բողոքի ակցիայից տեսանյութով:
«Մենք Լեռնային Ղարաբաղ էինք գնացել թուրքական պետության հետ միասին: Մենք ունենք նահատակներ։ Բրիգադի հրամանատար Աբու Համշան  վերցրել է մեր փողերն ու նահատակների ընտանիքների փողերը: Նույնիսկ ուտելու փող չունենք: Մենք դա չենք ընդունում»,- նշում է վարձկաններից մեկը:
2020 թվականի նոյեմբերի 1-ին  ՀՀ քննչական կոմիտեն հրապարակել էր ձերբակալված ազգությամբ արաբ  Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերի հարցաքննությունից մեկ հատված, որտեղ հիշատակվում է Աբու Համշա անունով հրամանատարը:
«Աբու Հուսեյն 23 անունով անձն ասաց, որ պետք է մեկնենք Քիլիս քաղաքի հարակից տարածք, որտեղ տեղակայված է տարբեր խմբավորումների հրամանատարական կազմը: Երկու օր անց մեզ տեղափոխեցին այլ վայր, որտեղ ներկա էր «Սուլեյման Շահ »խմբավորման գլխավոր հրամանատար Աբու Համշա մականունով անձը»,-նշել էր Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերին:

Turkey-backed terrorists protest against leadership for not receiving salary for fighting in NK
YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. The militants of ''Suleyman Shah'' pro-Turkish terrorist group that fought against Artsakh in 2020 from the Azerbaijani side organized a protest in Afrin, demanding their salary which they have been waiting for a few months.
ARMENPRESS reports, citing ANFnews, they blame for that their commander Abu Hamsha, who, according to the militants, usurped the money received from their Turkish sponsors. The militants shared the video of their protest in a Telegram channel.
‘’We went to Nagorno Karabakh together with the Turkish state. We have victims. Commander of the brigade Abu Hamsha took our money and the money of the families of the victims. We even have no money for food. We don’t accept this’’, one of the militants said.
Numerous countries, including Russia, USA and France have confirmed that Turkey had deployed terrorist-mercenaries to Azerbaijan to fight against Armenians. The Armenian side arrested two terrorists during the war.