Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության հնարավոր ճանաչումը բացասաբար է ազդել թուրքական լիրայի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության հնարավոր ճանաչման մասին տեղեկությունը բացասաբար է ազդել թուրքական լիրայի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, թուրքական լիրան ապրիլի 22-ին դոլարի նկատմամբ արժեզրկվել է 2.2 տոկոսով:
Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պարագայում, ըստ Ahval News-ի, ակնկալվում է, որ կլարվեն վերջին շրջանում ոչ այնքան լավ վիճակում գտնվող թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները:
Դրանք վատացել էին այն բանից հետո, երբ Թուրքիան Ռուսաստանից գնել էր S -400 հակահրթիռային համակարգեր, ինչպես նաև ռազմական գործողություններ էր սկսել ԱՄՆ զորքերի հետ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարող քուրդ զինյալների դեմ:
Թուրքական լիրան արժեզրկվել էր նաև այն բանից հետո, ինչ հայտնի էր դարձել, որ ԱՄՆ-ը Թուրքիային դուրս է հանում «F-35» կործանիչներ մշակելու և ձեռք բերելու ծրագրից:
Թուրքական արժույթը նախորդ տարվա սկզբից մինչև օրս անկում է ապրել 28 տոկոսով, քանի որ ներդրողներն անհանգստացած են կառավարության և Կենտրոնական բանկի կողմից իրականացվող ոչ ստանդարտ տնտեսական քաղաքականությամբ:

Возможное признание Байденом Геноцида армян негативно повлияло на турецкую лиру
Информация о возможном признании Геноцида армян президентом США Джо Байденом негативно повлияла на турецкую лиру. Как передает Арменпресс, 22 апреля турецкая лира обесценилась по отношению к доллару на 2,2%.
В случае признания Байденом Геноцида армян ожидается, что обострятся турецко-американские отношения, которые в последнее время и так  в не очень хорошем состоянии.
Они ухудшились после того, как Турция закупила у России противоракетные системы S -400, а также начала военные действия против курдских боевиков, борющихся вместе с войсками США с террористической группировкой “Исламское государство”.
Турецкая лира обесценилась и после того, как стало известно, что США выводят Турцию из программы по разработке и приобретению истребителей F-35.
Турецкая валюта с начала прошлого года упала на 28%, так как инвесторы обеспокоены нестандартной экономической политикой правительства и Центрального банка Турции.