Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության հնարավոր ճանաչումը բացասաբար է ազդել թուրքական լիրայի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության հնարավոր ճանաչման մասին տեղեկությունը բացասաբար է ազդել թուրքական լիրայի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, թուրքական լիրան ապրիլի 22-ին դոլարի նկատմամբ արժեզրկվել է 2.2 տոկոսով:
Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պարագայում, ըստ Ahval News-ի, ակնկալվում է, որ կլարվեն վերջին շրջանում ոչ այնքան լավ վիճակում գտնվող թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները:
Դրանք վատացել էին այն բանից հետո, երբ Թուրքիան Ռուսաստանից գնել էր S -400 հակահրթիռային համակարգեր, ինչպես նաև ռազմական գործողություններ էր սկսել ԱՄՆ զորքերի հետ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարող քուրդ զինյալների դեմ:
Թուրքական լիրան արժեզրկվել էր նաև այն բանից հետո, ինչ հայտնի էր դարձել, որ ԱՄՆ-ը Թուրքիային դուրս է հանում «F-35» կործանիչներ մշակելու և ձեռք բերելու ծրագրից:
Թուրքական արժույթը նախորդ տարվա սկզբից մինչև օրս անկում է ապրել 28 տոկոսով, քանի որ ներդրողներն անհանգստացած են կառավարության և Կենտրոնական բանկի կողմից իրականացվող ոչ ստանդարտ տնտեսական քաղաքականությամբ:

Turkish lira drops amid reports of Biden’s potential recognition of Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. The Turkish lira dropped 2,2% against the dollar on April 22, following reports that US President Joe Biden is preparing to formally recognize the Armenian Genocide on April 24, the Armenian Genocide Remembrance Day, a move believed to further worsen the ties between the NATO allies. Ahval News reported that the lira fell by as much as 2.2 percent against the dollar on Thursday and it was trading down 1.7 percent at 8.31 per dollar at 10:43 a.m. local time in Istanbul.
The Turkish-American ties worsened over the recent years after Turkey purchased S-400 missile systems from Russia and launched a military operation against Kurds fighting alongside American troops against Islamic State (ISIS).
The lira also declined after reports that the United States officially notified Turkey of its exclusion from a programme to develop and acquire the F-35 stealth fighter jet.
The lira dropped 28% since the start of last year as “investors fretted over unorthodox economic policies followed by the government and central bank.”