Հայ կանայք ունեն ներուժ գիտության և ՏՏ ոլորտները առաջ տանելու և զարգացնելու համար․ Հակոբ Արշակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկնարկել է Հայաստանում անցկացվող FemInno կանանց նորարարական միջազգային երկօրյա համաժողովը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն՝ ընդգծելով, որ ուզում է հորդորել հայ կանանց և աղջիկներին՝ հավատալ իրենց ուժերին  և առաջ գնալ։
«FemInno կոնֆերանսը կազմակերպել են կանայք։ Բանախոսներն արդեն բարձունքների հասած կանայք են, ովքեր կիսվելու են իրենց պատմություններով։ Ուզում եմ ոգևորել, որպեսզի հայ կանայք և աղջիկները հետևեն այդ օրինակներին, հավատան իրենց ուժերին և գնան առաջ»,- լրագրողների հետ զրույցում ընդգծեց Արշակյանը։
Նրա համոզմամբ՝ կանանց զբաղվածությունը տարբեր ոլորտներում քիչ է, որն իր հերթին բացասական հետևանքներ է առաջ քաշում։ Հայաստանն անհրաժեշտություն ունի կանանց ոգևորել, մոտիվացնել՝ գիտության և տեխնոլոգիաների մեջ ներգրավելու համար։
«Ուրախ եմ, որ այստեղ եմ, միաժամանակ, ինձ համար պատիվ է այս կոնֆերանսին ողջույնի խոսք ասել։ Պետք է յուրաքանչյուրս ջանք գործադրենք, որպեսզի կանայք էլ ավելի ակտիվանան տարբեր ոլորտներում»,- նշեց Արշակյանը։
ԱԺ նախագահի տեղակալը նկատեց՝ Հայաստանի համար ձեռքբերում է տարածաշրջանում նման ֆորմատի միակ համաժողովը մեր երկրում անցկացնելը։ Նա շեշտեց՝ լիահույս է, որ համաժողովը, միջազգային լինելով, որպես «արտադրանք»՝ կարտահանվի տարբեր երկրներ, ինչի դեպքում ՀՀ կառավարությունը պետական աջակցություն կցուցաբերի։
«Տեսանք, որ միջազգային բավականին բարձր ներգրավածություն կա և՛ տեխնոլոգիական, և՛ գիտական ոլորտից։ Սա ցույց է տալիս, որ Հայաստանում կանանց առաջնորդությունն արդեն հասունացել է: Իհարկե, ողջունելի է, որ կանայք ակտիվ են»,- ասաց Արշակյանը։
Հայաստանում հուլիսի 30-31-ն առաջին անգամ անցկացվում է FemInno կանանց նորարարական միջազգային համաժողովը, որի ընթացքում ամփոփվելու են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ արտասահմանցի կանանց ու աղջիկների ստեղծած ստարտափների մրցույթի արդյունքները։
Համաժողովի գլխավոր նպատակներն են՝ բիզնեսի, գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում կանանց գնահատելը, ներկայացնելն ու հզորացնելը, կրթության թիրախավորումը՝ որպես հիմնական ուղի, տարբերության և ներառականության խթանումը վաղ տարիքից, խոցելի խմբերի հզորացումը և որակավորումը, աշխատանքի և ցանցային հնարավորությունների ստեղծումը:

У армянских женщин есть потенциал для продвижения и развития в области науки и ИТ: Акоп Аршакян
Как сообщает Арменпресс, с приветственной речью выступил вице-спикер НС Армении Акоп Аршакян, подчеркнув, что хочет призвать армянских женщин и девушек поверить в свои силы и двигаться вперед.
«Конференцию FemInno организовали женщины. Спикеры - уже состоявшиеся женщины, которые поделятся своими историями. Я хочу призвать армянских женщин и девушек следовать этим примерам, верить в свои силы и двигаться вперед», - сказал Аршакян в беседе с журналистами.
По его словам, занятость женщин в различных сферах низкая, что, в свою очередь, имеет негативные последствия. Армении необходимо вдохновлять и мотивировать женщин для вовлечения их в науку и технологии.
«Я рад быть здесь, и в то же время для меня большая честь выступать на этой конференции. Каждый из нас должен приложить усилия, чтобы женщины стали еще более активными в различных сферах», - сказал Аршакян.
Вице-спикер НС отметил, что для Армении достижением является проведение в нашей стране единственной в нашем регионе конференции такого формата. Он подчеркнул, что надеется, что форум, будучи международным, будет экспортироваться в разные страны как «продукт», и в этом случае правительство Армении окажет государственную поддержку.
«Мы видели, что существует довольно высокий уровень международного участия как в технологической, так и в научной сферах. Это показывает, что лидерство женщин в Армении уже созрело. Активность женщин, конечно, приветствуется», - сказал Аршакян.
30-31 июля в Армении впервые проходит международная инновационная женская конференция FemInno, в ходе которой будут подведены итоги конкурса стартапов, созданных как армянскими, так и зарубежными женщинами и девушками.