Դիտորդները միայն 6 խախտում են հայտնաբերել Ռուսաստանում անցկացվող ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Անկախ հասարակական մոնիթորինգ» (ԱՀՄ) ասոցիացիայի փորձագիտական կենտրոնը ՌԴ նախագահին առընթեր քաղաքացիական հասարակության զարգացման և մարդու իրավունքների խորհրդի (ՄԻԽ) մոնիթորինգային խմբի հետ համատեղ 24 հազար հաղորդագրություններից միայն վեցի դեպքում է խախտում  հայտնաբերել, հայտարարել է ՄԻԽ անդամ Ալեքսանդր Բրոդը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Այս պահին ԱՀՄ-ի քարտեզին ստացվել է շուրջ 24 հազար հաղորդագրություն։  Տեղեկատվությունը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ ընտրական գործընթացներն ընթանում են առանց կոպիտ խախտումների և խափանումների... Քվեարկության ընդամենը երեք օրվա ընթացքում հայտնաբերվել է վեց խախտում, որոնք այս պահին հաստատված են»,- ասել է Բրոդը ԱՀՄ-ի փորձագիտական կենտրոնի ճեպազրույցի ժամանակ։
Ռուսաստանում տարբեր մակարդակների ընտրություններ են անցկացվում սեպտեմբերի 9-11-ը միասնական քվեարկության օրվա շրջանակներում, ընդամենը 4,7 հազար ընտրարշավ 82 տարածաշրջաններում: Ուղիղ քվեարկությամբ ընտրվում են 14 մարզպետներ, վեց օրենսդիր ժողովի և 12 վարչական կենտրոնների քաղաքային դումաների պատգամավորներ:

Наблюдатели выявили лишь шесть нарушений на выборах в России
Экспертный центр ассоциации "Независимый общественный мониторинг" (НОМ) совместно с мониторинговой группой Совета при Президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека (СПЧ) выявил только шесть нарушений из 24 тысяч сообщений, заявил член СПЧ Александр Брод. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"На данный момент на Карту НОМ поступило порядка 24 тысяч сообщений. Информация позволяет сделать вывод, что избирательные процедуры проходят без грубых нарушений и срывов... Всего за три дня голосования выявили шесть нарушений, которые на данный момент подтверждены", - сказал Брод в ходе брифинга экспертного центра НОМ.
Выборы различных уровней проходят в России в течение трех дней в рамках единого дня голосования с 9 по 11 сентября, всего около 4,7 тысячи избирательных кампаний в 82 регионах. Прямым голосованием выбираются 14 губернаторов, депутаты шести заксобраний и гордум 12 административных центров.