Ծնվել է աշխարհի 8 միլիարդերորդ երեխան. ովքե՞ր են 5, 6 և 7 միլիարդերորդ մարդիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի բնակչությունը հատել է 8 միլիարդի շեմը՝ 7 միլիարդի շեմն անցնելուց ընդամենը 11 տարի անց: Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC պարբերականում հրապարակված հոդվածը:
20-րդ դարի կեսերին արձանագրված մեծ աճից հետո բնակչության աճի տեմպերը փոքր-ինչ դանդաղել են: 9 միլիարդի շեմը հատելու համար կարող է 15 տարի պահանջվել, իսկ 10 միլիարդի հասնելու համար, ըստ ՄԱԿ-ի, մարդկությունը կարող է սպասել մինչև 2080 թվականը:
ՄԱԿ-ը նշում է, որ աշխարհում մարդկանց ճշգրիտ թիվը հաշվարկելը դժվար է, և իր հաշվարկներում կարող է մեկ-երկու տարով սխալվել, սակայն մոլորակի բնակչության 8 միլիարդի հատման շեմ է նշվում 2022 թ.-ի նոյեմբերի 15-ը:
Նախորդ տարիներին ՄԱԿ-ն ընտրել էր այն երեխաներին, որոնք պաշտոնապես համարվեցին աշխարհի հինգ, վեց և յոթ միլիարդերորդ մարդիկ:
1987թ. հուլիսի 11-ին Զագրեբում ծնված Մաթեյ Գասպարը համարվում է աշխարհի 5 միլիարդերորդ մարդը: Այժմ նա ամուսնացած է, աշխատում է որպես քիմիական ինժեներ, սակայն խուսափում է հարցազրույցներից և հրաժարվել է խոսել BBC-ի հետ:
Նրա ծնվելուց հետո մոլորակի բնակչությունն ավելացել է ևս 3 միլիարդով:
Աշխարհի 6 միլիարդերորդ մարդն է համարվում Բոսնիա և Հերցեգովինայում ապրող 23-ամյա Ադնան Մևիչը:
Նա տնտեսագիտության մագիստրոսի կոչում ունի և այժմ աշխատանք է փնտրում: Ապրում է Սարաևոյում իր մոր՝ Ֆաթիմայի հետ: Ադնանը հիշում է, որ իր ծննդյան օրերին իրեն միշտ այցելել են քաղաքական գործիչներ: Սակայն աշխարհի 6 միլիարդերորդ մարդը լինելու շնորհիվ նա 11 տարեկանում հանդիպել է իր հերոսի՝ ֆուտբոլիստ Կրիշտիանու Ռոնալդուի հետ:
Իսկ Բանգլադեշում ապրող 11-ամյա Սադիա Սուլթանա Օիշին համարվում է աշխարհի 7 միլիարդերորդ մարդը: Ընտանիքն անակնկալի է եկել, երբ դստեր ծնվելուց հետո իրենց շրջապատել են հեռուստալրագրողները և տեղի պաշտոնյաները:
Աշխարհի բնակչության վերաբերյալ կանխատեսումներ անող երեք հիմնական կառույցներն են ՄԱԿ-ը, Վաշինգտոնի համալսարանի Առողջապահության չափման և գնահատման ինստիտուտը (IHME) և Վիեննայի IIASA-Wittgenstein կենտրոնը: Ըստ ՄԱԿ-ի՝ 2080-ականներին աշխարհի բնակչության թիվը կհասնի 10,4 միլիարդի, սակայն IHME-ի և IIASA-Wittgenstein-ի կանխատեսումների համաձայն՝ մոլորակի բնակչության թիվը կմոտենա 10 միլիարդի ավելի շուտ՝ 2060-2070 թվականներին:

Родился 8-миллиардный ребенок мира: кто такие 5-, 6- и 7-миллиардные люди
Население мира всего через 11 лет после пересечения отметки в 7 миллиардов перешагнуло отметку в 8 миллиардов. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на статью, опубликованную BBC.
После значительного увеличения населения в середине XX века темпы роста несколько замедлились. По данным Организации Объединенных Наций, может потребоваться 15 лет, чтобы преодолеть отметку в 9 миллиардов, и человечеству, возможно, придется дождаться 2080 года, чтобы достичь отметки в 10 миллиардов.
В ООН отмечают, что точное количество людей в мире подсчитать довольно сложно, при подсчете можно ошибиться на год, на два, но порог пересечения населения планеты отметки 8 миллиардов был отмечен  15 ноября 2022 года.
В предыдущие годы Организация Объединенных Наций регистрировала детей, которые официально считались пяти-, шести- и семимиллиардными людьми мире.
Матей Гаспар родился 11 июля 1987 г. в Загребе и считается 5-миллиардным человеком мира. Он женат, работает инженером-химиком, но избегает интервью и отказался говорить с BBC.
С момента его рождения население планеты увеличилось еще на 3 миллиарда.
23-летний Аднан Мевич из Боснии и Герцеговины считается 6-миллиардным человеком.
Он имеет степень магистра экономики, в настоящее время ищет работу. Живет в Сараево со своей матерью Фатимой. Аднан вспоминает, что в Дни рождения его всегда навещали политики. Но благодаря тому, что он 6-миллиардный человек в мире, в возрасте 11 лет он познакомился со своим кумиром, футболистом Криштиану Роналду.
11-летняя Садия Султана Оиши, проживающая в Бангладеш, считается 7-миллиардной жительницей земли. Семья была удивлена, когда после рождения дочери их окружили тележурналисты и местные чиновники.
Тремя основными учреждениями, которые составляют прогнозы народонаселения мира, являются Организация Объединенных Наций, Институт измерения показателей и оценки состояния здоровья (IHME) при Вашингтонском университете и Центр демографии и глобального человеческого развития Витгенштейна IIASA в Вене. По данным ООН, население мира достигнет 10,4 миллиарда человек в 2080-х годах, а по прогнозам IHME и IIASA-Wittgenstein население планеты приблизится к 10 миллиардам раньше, в 2060-2070 годах.