Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը
Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական
համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորությամբ Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Մինչ այդ կայացել է Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետների առանձնազրույցը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, նիստին ունեցած ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Մեծարգո՛ վարչապետ Ղարիբաշվիլի,
Ուրախ եմ Երևանում հյուրընկալելու ձեզ և իմ գործընկերոջը՝ վարչապետ Ղարիբաշվիլիին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը՝ մասնակցելու  Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական՝ 12-րդ նիստին: Երկու երկրների վարչապետների մակարդակով այս նիստի նախագահումը մեկ անգամ ևս վկայում է երկկողմ հարաբերությունների արժևորման և փոխգործակցության օրակարգը բարձր հոգածության ներքո պահելու մասին:
Դրա մասին է խոսում նաև այն փաստը, որ երկարատև դադարից հետո՝ 2019 թվականից մինչև օրս, միջկառավարական հանձնաժողովի արդեն երեք նիստ է գումարվել: Կա երկուստեք շահագրգռվածություն՝ ապահովելու մեր երկրների հարաբերությունների խթանմանը միտված այս կարևոր ձևաչափի պարբերականությունն ու դրանում արձանագրված պայմանավորվածությունների արդյունավետ կատարումը:
Գոհունակությամբ ուզում եմ փաստել, որ այս միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի օրակարգը բավականին հագեցած է և ներառում է երկկողմ գործակցության ամենատարբեր ոլորտներ՝ տրանսպորտ, կապ, հաղորդակցություն, էներգետիկա, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, առողջապահություն, զբոսաշրջություն, գյուղատնտեսություն, գիտություն, կրթություն, շրջակա միջավայրի պահպանություն և այլն: Վստահ եմ, որ նիստի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հաջողությամբ կյանքի կկոչվեն՝ հայ-վրացական հարաբերություններին հաղորդելով նոր որակ և բովանդակություն:
Անշուշտ, պարոն վարչապետի հետ բացի երկկողմ տնտեսական բնույթի հարցերից, քննարկման ենթակա են նաև անվտանգության, քաղաքական և տարածաշրջանային նշանակության հարցեր: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ նման հարցերում առկա է փոխըմբռնում, ինչը պայմանավորված է մեր ժողովուրդների միջև դարավոր կապերով և հայ-վրացական եղբայրական հարաբերությունների գերակայության գիտակցմամբ:
Թույլ տվեք հաջողություն մաղթել երկկողմ բոլոր փոխշահավետ նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանը: Վստահ եմ, որ ապագայում ևս երկուստեք կգործադրվեն բոլոր անհրաժեշտ ջանքերն առկա բազմաբովանդակ  հարաբերությունների բարձր մակարդակի պահպանման և ընդլայնման ուղղությամբ, որի իրականացման համար անհրաժեշտ է դրսևորել ամենօրյա անխոնջ հոգածություն: Շնորհակալություն»:
Իր հերթին, Իրակլի Ղարիբաշվիլին նշել է.
«Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ: Ողջունում եմ Ձեր կառավարությանը, հանձնաժողովի անդամներին: Ինձ համար մեծ պատիվ է գտնվել Երևանում և իմ գործընկեր բարեկամի հետ ղեկավարել տնտեսական հանձնաժողովի 12-րդ նիստը:
Նախ, ուզում եմ նշել, որ տնտեսական հանձնաժողովը կարևոր հարթակ է մեր երկրների միջև տնտեսական, առևտրային, տրանսպորտային և մշակութային կապերի հզորացման համար: Ինչպես հայտնի է, մենք բազմադարյա բարիդրացիական բարեկամություն և եղբայրություն ունենք, և այսօրվա նիստն էլ ևս մեկ քայլ կլինի մեր երկրների տնտեսական առաջընթացի, նորարարությունների ներդրման առումով:
Իսկ այս ամենին հնարավոր է հասնել միայն խաղաղության և տարածաշրջանային կայունության պայմաններում: Մենք բավականին դրական դինամիկա ունենք կառավարությունների միջև: Հաճույքով ուզում եմ նշել, որ անցած տարի հունվար-նոյեմբեր շրջանում առևտրաշրջանառությունն աճել է մոտավորապես 70 տոկոսով և գերազանցել է 1 մլրդ դոլարը: Իսկապես դա ողջունելի արդյունք է: Հայաստանը Վրաստանի համար դարձել է 6-րդ առևտրային գործընկերը: Թոփ տասնյակում Հայաստանը 6-րդ տեղում է, ինչը մեզ շատ է ուրախացնում:
Ուզում եմ նշել նաև, որ բոլոր ուղղություններով մենք ունենք դրական առաջընթաց.  զբոսաշրջություն, բեռնափոխադրումներ, բոլոր ուղղություններով աճել են տվյալները:
Պարոն վարչապետ,
հանձնաժողովի թանկագին անդամներ,
ուզում եմ նշել նաև, որ մեր իշխանությունը, մեր երկիրը, մեր ժողովուրդը շահագրգռված ենք, որ տարածաշրջանում լինի երկարաժամկետ խաղաղություն: Այս նպատակով ուզում եմ նշել, որ մենք ունենք նախաձեռնություն խաղաղ հարևանության հարթակի ձևավորման համար: Տվյալ ձևաչափը չի փոխարինի այլ ձևաչափերի և այլ նախաձեռնությունների, հակառակը՝ դա կօգնի, էլ ավելի կհզորացնի հնարավորությունները, որ տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն և կայունություն հաստատվի:
Ուզում եմ մեկ անգամ ևս նշել, որ առանց կայունության և խաղաղության անհնար է հասնել հզոր, երկարաժամկետ տնտեսական վերելքի և մեր ժողովուրդների բարեկեցության:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել երկու երկրների հանձնաժողովի անդամներին: Շատ արդյունավետ, արգասաբեր աշխատանք է կատարվել երկու կառավարությունների կողմից:
Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ բոլորիդ, սրտանց շնորհավորում Ամանորն ու Սուրբ ծնունդը, հաջողություն և բարօրություն ցանկանում մեր բարեկամ հայ ժողովրդին»:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա խորացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել առևտրաշրջանառության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, արդյունաբերության, զբոսաշրջության, կրթության և մշակույթի բնագավառներում համատեղ ծրագրերին:
Նիստի արդյունքներով Նիկոլ Փաշինյանն ու Իրակլի Ղարիբաշվիլին ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև երկու պետությունների քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու մասին» համաձայնագիր: Ստորագրվել է նաև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի արձանագրությունը, որն ուժի մեջ կմտնի երկու երկրների խորհրդարանների կողմից վավերացվելուց հետո:

The session of intergovernmental commission on economic cooperation between Armenia and Georgia takes place in Yerevan
The session of intergovernmental commission on economic cooperation between Armenia
and Georgia takes place in Yerevan
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. Chaired by Prime Ministers of Armenia and Georgia Nikol Pashinyan and Irakli Garibashvili, the regular session of the intergovernmental commission on economic cooperation between Armenia and Georgia was held in Yerevan, ARMENPRESS was informed from the Offic eof the Prime Minister.
Before that, the Prime Ministers of Armenia and Georgia had a private conversation.
In his welcoming speech at the session, Prime Minister Pashinyan stated,
"Dear Prime Minister Garibashvili,
I am glad to host you and my colleague Prime Minister Garibashvili and the delegation led by him in Yerevan to participate in the regular 12th session of the intergovernmental commission on economic cooperation between the Republic of Armenia and Georgia. The chairmanship of this session at the level of the Prime Ministers of the two countries once again testifies to the valuing of bilateral relations and keeping the partnership agenda under high care.
The fact that after a long pause, starting from 2019 until now, three sessions of the intergovernmental commission have already been convened. There is a mutual interest in ensuring the periodicity of this important format aimed at promoting relations between our countries and the effective implementation of the agreements recorded therein.
I would like to state with satisfaction that the agenda of the meeting of this intergovernmental commission is quite full and includes various spheres of bilateral cooperation: transport, communication, energy, information technology, healthcare, tourism, agriculture, science, education, environmental protection, etc. I am confident that the agreements reached within the framework of the session will be successfully implemented, giving a new quality and content to the Armenian-Georgian relations.
Of course, in addition to issues of bilateral economic nature, issues of security, political and regional significance are subject to discussion with Mr. Prime Minister. I would like to emphasize that there is mutual understanding in such matters, which is conditioned by the centuries-old ties between our peoples and the acknowledgment of the priority of Armenian-Georgian brotherly relations.
Let me wish success in the implementation of all mutually beneficial bilateral initiatives. I am sure that in the future both sides will make all necessary efforts to maintain at a high level and expand the existing multi-content relations, for the implementation of which it is necessary to show tireless care every day. Thank you."
In his turn, Irakli Garibashvili said,
"Thank you, Mr. Prime Minister. I salute your government, members of the commission. It is a great honor for me to be in Yerevan and chair the 12th session of the Economic Commission with my colleague and friend.
First of all, I would like to point out that the economic commission is an important platform for strengthening economic, trade, transport and cultural ties between our countries. As it is known, we have centuries-old neighborly friendship and brotherhood, and today's meeting will be another step in terms of economic progress of our countries, introduction of innovations.
And all this can be achieved only in conditions of peace and regional stability. We have a pretty positive dynamic between the governments. I would like to note with pleasure that the trade turnover increased by approximately 70 percent and exceeded 1 billion USD in January-November last year. It is indeed a welcome result. Armenia has become the 6th trade partner for Georgia. Armenia is on the 6th place in the top ten, which makes us very happy.
I also want to note that we have positive progress in all directions. tourism, cargo, indicators have increased in all directions.
Mr. Prime Minister,
Dear commission members,
I also want to mention that our government, our country, our people are interested in long-term peace in the region. For this purpose, I would like to mention that we have an initiative for the formation of a peaceful neighborhood platform. This format will not replace other formats and other initiatives, on the contrary, it will help and further strengthen the chances for establishing long-term peace and stability in the region.
I want to point out once again that without stability and peace, it is impossible to achieve strong, long-term economic growth and the well-being of our peoples.
I want to thank the commission members of both countries. Very effective, fruitful work has been done by both governments.
Once again, I salute you all, I sincerely congratulate you on the New Year and Christmas, I wish success and well-being to our friendly Armenian people."
During the session, issues related to the further deepening and expansion of cooperation between the two countries in various fields were discussed. In particular, reference was made to joint programs in the fields of trade, energy, infrastructure, industry, tourism, education and culture.
Based on the results of the meeting, Nikol Pashinyan and Irakli Garibashvili signed the “Agreement between the Republic of Armenia and Georgia on mutual visa-free travel for citizens of the two states", which will enter into force after the parliaments ratify it. The minutes of the meeting of the intergovernmental commission for economic cooperation was also signed.