Շրջափակման հետևանքով Արցախում տնտեսվարող սուբյեկտների շուրջ 18 տոկոսը կասեցրել է գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի տեղեկատվական շտաբը ներկայացրել է շրջափակման 68-րդ օրվա տեղեկագիրը փետրվարի 17-ի դրությամբ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Արցախի տեղեկատվական շտաբի հաղորդագրության մեջ նշված է, որ 3 երեխա գտնվում է մանկական հիվանդանոցի նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում: 8 չափահաս բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։ Արդեն 261 երեխա ծնվել է շրջափակման մեջ:
«Արցախի բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 660 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 105 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Արցախի տեղեկատվական շտաբը տեղեկացնում է, որ 755 տնտեսվարող սուբյեկտ՝ ընդհանուր 17,7 տոկոսը, շրջափակման պայմաններում աշխատելու անհնարինության պատճառով կասեցրել է իր գործունեությունը, իսկ մնացած տնտեսվարողները գործում են մասնակի ծավալով կամ պետական աջակցությամբ։
«Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 5,100 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ավելի քան 26,800 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:
Ադրբեջանը 68 օր շարունակ շրջափակման պայմաններում պատանդ է պահում Արցախի 120,000 բնակչությանը: Շրջափակման պատճառով Արցախի 120,000 բնակչությունը (ներառյալ՝ շուրջ 30,000 երեխա, 20,000 տարեց, 9,000 հաշմանդամություն ունեցող անձ) կրում է բազմաթիվ զրկանքներ և, ի թիվս այլ իրավունքների խախտման, կանգնած է թերսնման և ցրտահարման մեծ ռիսկի առջև:
Շրջափակման պայմաններում սննդի սրացող սղության պատճառով հունվարի 9-ից փակվել կամ մասնակի է աշխատում 41 մանկապարտեզ, 56 նախադպրոցական խումբ, 20 երկարօրյա ուսումնական հաստատություն։
6,828  երեխա այլևս չի կարողանում կրթօջախ հաճախել ընդհանրապես կամ երկարօրյա ռեժիմով՝ զրկվելով համապատասխան կրթություն և խնամք ստանալու հնարավորությունից:
Շրջափակման մեկնարկից ի վեր աշխարհի բազմաթիվ երկրներ ու միջազգային կազմակերպություններ դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները և կոչ արել վերացնել շրջափակումը: Հարցը քննարկվել է նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները վերացնելու շրջափակումը, հարցը քննարկվել է նաև  ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում (Հաագա)՝ Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի վարույթի շրջանակներում։ Եվրոպական խորհրդարանում Արցախի շրջափակման հումանիտար հետևանքների մասին բանաձև է ընդունվել։

As a result of the blockade, around 18 percent of business entities in Artsakh have suspended their activities
As a result of the blockade, around 18 percent of business entities in Artsakh have
suspended their activities
YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS. The information headquarters of Artsakh presented the bulletin of the 68th day of the blockade as of February 17. ARMENPRESS reports, it is stated in the message of the information headquarters of Artsakh that 3 children are in the neonatal and resuscitation departments of the children's hospital. 8 adult patients are in the intensive care unit, 5 of them are in critical condition. Already 261 children have been born under the blockade.
"Due to the suspension of planned surgeries in all medical institutions of Artsakh, about 660 citizens were deprived of the opportunity to solve their health problems through surgery.
Until today, 105 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross to receive appropriate treatment," the message states.
The information headquarters of Artsakh informs that 755 economic entities, 17.7 percent of the total, have suspended their activities due to the impossibility of working under the blockade, and the rest of the economic entities are operating partially or with state support.
"Due to the created difficult economic situation, at least 5,100 people have lost their jobs and source of income," reads the message.
Azerbaijan has been holding the 120,000 people of Artsakh under siege for 68 days. Due to the blockade, Artsakh's population of 120,000 (including around 30,000 children, 20,000 elderly people, 9,000 people with disabilities) suffer many deprivations and face a high risk of malnutrition and frostbite, among violations of other rights.
41 kindergartens, 56 pre-school groups, 20 long-day educational institutions have been closed or partially working since January 9 due to the worsening food shortage under the blockade.
6,828 children are no longer able to attend kindergarten at all or on a long-day basis, depriving them of the opportunity to receive appropriate education and care.