Փոխվարչապետ Խաչատրյանը և Լեհաստանի դեսպանի գլխավորած պատվիրակությունն անդրադարձել են ՀՀ-ում կապիտալի շուկայի զարգացմանը
Փոխվարչապետ Խաչատրյանը և Լեհաստանի դեսպանի գլխավորած
պատվիրակությունն անդրադարձել են ՀՀ-ում կապիտալի շուկայի զարգացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չելպակի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը, Լեհաստանի ներդրումների եւ առեւտրի գործակալության կառավարման խորհրդի անդամ Զդիսվավ Սոկալը, «Վոլտեր» ֆինանսական խորհրդատվական ընկերության հիմնադիր Մայքլ Վոլտերը, ինչպես նաեւ Վարշավայի ֆոնդային բորսայի ներկայացուցիչներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից, փոխվարչապետ Խաչատրյանը ողջունել է հյուրերին եւ ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը բարձր է գնահատում Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունն ու երկարամյա գործընկերությունը՝ հանձնառու լինելով ամրապնդելու եւ խորացնելու հետագա հարաբերությունները՝ փոխշահավետ եւ կառուցողական փոխգործակցության միջոցով:
Ըստ աղբյուրի՝ լեհ գործընկերներն իրենց հերթին պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել Հայաստանի Հանրապետությանը եւ կատարելագործել արդեն իսկ հաստատված երկխոսության որակը՝ ստեղծելով նախապայմաններ երկարաժամկետ արդյունավետ համագործակցության համար:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր. մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում կապիտալի շուկայի զարգացմանը, պետական պարտքի սպասարկմանը, պետական եւ գանձապետական պարտատոմսերի թողարկմանըն:

Deputy PM Khachatryan receives the Ambassador of Poland and representatives of the Warsaw Stock Exchange
Deputy PM Khachatryan receives the Ambassador of Poland and representatives of the
Warsaw Stock Exchange
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan had a working meeting with the delegation led by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Poland to Armenia Pawel Cieplak. Hayk Yeganyan, CEO of the Armenian Stock Exchange, Zdzisław Sokal, member of the management board of the Polish Investment and Trade Agency, Michael Völter, founder of the "Vօelter" financial consulting company, as well as representatives of the Warsaw Stock Exchange were also present at the meeting, ARMENPRESS was informed from the Office of the Deputy Prime Minister.
Deputy Prime Minister Khachatryan welcomed the guests and emphasized that the Armenian Government highly values the bilateral effective cooperation and long-term partnership between Armenia and Poland, and is committed to strengthening and deepening further relations through mutually beneficial and constructive interaction.
The Polish partners, in turn, expressed their willingness to support the Republic of Armenia and improve the quality of the already established dialogue, creating preconditions for long-term effective cooperation.
During the meeting, the parties discussed a number of issues of mutual interest, in particular, the development of the capital market in Armenia, the servicing of the state debt, the issuance of government and treasury bonds, etc..