Երևանի համայնքային գրադարաններն այս տարի համալրվել են ավելի քան 12.5 հազար միավոր գրականությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի համայնքային գրադարանները համալրվում են նոր գրականությամբ: Այս տարի 482 անուն 12632 կտոր գիրք է ձեռք բերվել: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանից։
«Երևան քաղաքի 2023 թվականի բյուջեում «Գրադարանների համար անհրաժեշտ գույքի ձեռքբերում» ծրագրով նախատեսվել է կրկնակի՝ 40 մլն դրամ»,- նշում է Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ հայ և արտասահմանյան դասական գործերի նոր հրատարակություններ, մասնագիտական ու մանկական գունեղ գրականություն, նաև ժամանակակից հեղինակների ամենապահանջված գրքերն արդեն գրադարարններում են: Գրքերն ընտրվել են՝ հաշվի առնելով ընթերցողների պահանջմունքը:
«Սերնդեսերունդ, ձեռքից ձեռք փոխանցվող գրադարանային գրքերն ունեն տասնամյակների, երբեն նաև հարյուրամյա կենսագրություն: Դրանք, իհարկե, պարբերաբար վերականգնվում են: Սակայն գրադարանների զարգացման համար նոր գրքերն անհրաժեշտություն են:
Գրքային ֆոնդը թարմացվել է երևանյան հինգ հրատարակչությունների աշխատանքներով: Երևանի քաղաքապետարանը, գրադարանների համալրման գործընթացին զուգահեռ, իրականացնում է նաև գրադարանների արդիականացման համալիր ծրագիր, որը կբարելավի բնակչությանը մատուցվող գրադարանային-տեղեկատվական ծառայությունների որակը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Մասնավորապես, ներկայում իրականացվում են ծրագրեր՝ համայնքային գրադարանները «ԷԼԳՐԱԴ» էլեկտրոնային կառավարման համակարգում ներառելու, գրադարաններում տեղեկատվական, մշակութային, կրթական պահանջարկ ունեցող լրացուցիչ ծառայությունների մատուցման հնարավորություններ ստեղծելու նպատակով»,- ասում է Ավինյանը:
Նշվում է, որ այսօր քաղաքապետարանն աշխատում է նոր ու հետաքրքիր մի շարք այլ նախագծերի շուրջ, որոնք կնպաստեն գրադարանների զարգացմանը: Քաղաքային այս յուրօրինակ անկյունները կդառնան մշակութային կարևոր խաչմերուկ:

Муниципальные библиотеки Еревана в этом году пополнились более чем 12,5 тыс. единиц литературы
Общинные библиотеки Еревана пополняются новой литературой. В этом году было приобретено 482 наименования и 12 632 экземпляра книг.
Об этом Арменпресс сообщили в мэрии Еревана.
"В бюджете Еревана на 2023 год по программе «Приобретение необходимого для библиотек имущества» предусмотрена сумма вдвое больше - 40 млн драмов", - отмечает вице-мэр Еревана Тигран Авинян.
По его словам, в библиотеках уже находятся новые издания армянских и зарубежных классических произведений, профессиональной и детской красочной литературы, а также самые популярные книги современных авторов. Книги подобраны с учетом требований читателей.
«Библиотечные книги, передающиеся из поколения в поколение, имеют биографию, исчисляемую десятками, а иногда и сотнями лет. Они, конечно, периодически восстанавливаются. Однако для развития библиотек необходимы новые книги.
Книжный фонд пополнился произведениями пяти ереванских издательств. Мэрия Еревана, наряду с процессом пополнения библиотек, также реализует комплексную программу модернизации библиотек, которая повысит качество предоставляемых населению библиотечно-информационных услуг", - говорится в сообщении.
«В частности, в настоящее время реализуются планы по включению общинных библиотек в систему электронного управления ЭЛГРАД, по созданию возможности предоставления дополнительных услуг в библиотеках в соответствии с информационным, культурно-просветительским спросом», — говорит Авинян.
Отмечается, что сегодня муниципалитет работает над рядом других новых и интересных проектов, которые будут способствовать развитию библиотек. Эти уникальные городские уголки станут важным культурным перекрестком.