ԵԱՀԿ ԽՎ երևանյան նստաշրջանում քննարկվել են կոռուպցիայի կանխարգելման կարևորությանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոռուպցիայի դեմ պայքարում հաջողության հասնելու համար առանցքային նշանակություն ունեն ժողովրդավարական  ինստիտուտների ամրապնդումը, արդյունավետ մեխանիզմների մշակումը համապարփակ, երբեմն նաև՝ «ցավոտ» բարեփոխումների միջոցով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, այս մասին ասել է ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի ղեկավար Կոնստանտին Վարձելաշվիլին՝ նոյեմբերի 19-ին ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի Երևանում ընթացող աշնանային նստաշրջանի «Կոռուպցիան որպես հիմնարար վտանգ աշխարհին և անվտանգությանը» թեմայով նիստի ընթացքում։ Այն վարել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ի նախագահի տեղակալ Իռեն Խարալամբիդեսը:
«ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի ղեկավար Կոնստանտին Վարձելաշվիլիի խոսքով հասարակություններն արագորեն փոխվում են, և այսօր ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ կոռուպցիայի դեմ պայքարը կարող է և պետք է դառնա երկկողմանի կարևոր նպատակ: Զեկուցողը նշել է՝ հաստատություններում կոռուպցիայի դեպքերը միշտ բնութագրվում են հանրային ազնվության, վերահսկողության և անկախ դատական համակարգի բացակայությամբ: Կոնստանտին Վարձելաշվիլին նաև նկատել է՝ միջազգային կազմակերպությունների մակարդակով կոռուպցիան քննարկվում է, սակայն հազվադեպ է հայտնվում բարձր մակարդակի երկկողմ փոխանակումների օրակարգում:
ՀՀ  կոռուպցիայի կանխարգելման  հանձնաժողովի անդամ Մարիամ Գալստյանն անդրադարձել է Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ իրականացվող պայքարին, այդ գործում արձանագրված հաջողություններին: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում մեծ հաջողություններ են գրանցվել կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Կոռուպցիայի դեմ  պայքարն ինստիտուցիոնալացվել է. ստեղծվել և գործում են մի շարք մարմիններ, որոնք պայքար են մղում լրջագույն չարիք կոռուպցիայի  դեմ:
Համաշխարհային բանկի ծրագրի համակարգող, կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային փորձի գլխավոր ղեկավար Ալեքսանդրա Խաբերշոնն էլ նշել է, որ կոռուպցիան խաթարում է հիմնարկների կարողությունները հիմնական ծառայություններ մատուցելու, ցնցումներին արձագանքելու և անվտանգություն ապահովելու տեսանկյունից: Կոռուպցիան վնասում է նաև հաստատությունների նկատմամբ հանրության վստահությանը: Նրա խոսքով՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է լինի խաղաղության և վերակառուցման ջանքերի հիմքում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ հիմնական ելույթներից հետո ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակներն անդրադարձել են իրենց երկրներում կոռուպցիայի դեմ պայքարի մեթոդներին, արձանագրված հաջողություններին՝ կոռուպցիան գնահատելով որպես չարիք ժողովրդավարության, պետական ինստիտուտների համար, մարդկության զարգացման ճանապարհին: Գրեթե բոլոր ելույթ ունեցողները նշել են՝ կոռուպցիան վտանգավոր է, որը ոչ միայն տնտեսական տեսանկյունից է խոչընդոտում մարդկությանը, աղքատացնում, այլև այսօր սպառնալիք է աշխարհին: Ըստ որոշ բանախոսների՝ կոռուպցիան  լրջագույն չարիք է, քանի որ մարդկության անվտանգության հետ կապված խնդիրները, հակամարտությունները հիմնականում ծագում են  կոռուպցիայի հետևանքով:
ՀՀ ԱԺ տեղեկացմամբ՝ ելույթ ունեցող պատգամավորներից շատերի դիտարկմամբ էլ կոռուպցիայի դեմ պայքարը միայն հանցագործությունները բացահայտելը չէ, այն շատ ավելի ընդգրկուն է: Նշվել է՝ եթե ցանկանում ենք, որ կոռուպցիոն դեպքերը պակասեն, ապա անհրաժեշտ է շեշտը դնել մարդկանց կրթելու, նրանց իրազեկելու և մտածելակերպը փոխելու վրա՝ արդյունքում հասնելով այն հնարավորությանը, որ կոռուպցիան անհանդուրժելի լինի: Պատգամավորներն անհրաժեշտ են համարել ԵԱՀԿ անդամ երկրներում ամրապնդել ժողովրդավարական ինստիտուտները, իրականացնել բարեփոխումներ, ինչպես նաև միավորել միջազգային հանրության ջանքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում:

Вопросы предотвращения коррупции обсуждены на осенней сессии ПА ОБСЕ в Ереване
Для достижения успеха в борьбе с коррупцией ключевое значение имеют укрепление демократических институтов, разработка эффективных механизмов посредством всеобъемлющих, а иногда и “болезненных” реформ. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, об этом сказал руководитель БДИПЧ ОБСЕ К.Вардзелашвили, выступая в ходе заседания “Коррупция как фундаментальная угроза миру и безопасности”.
19 ноября осенняя сессия ПА ОБСЕ продолжила работу в Ереване. Заседание прошло под председательством заместителя председателя ПА ОБСЕ Ирен Хараламбидес.
По мнению К.Вардзелашвили, общества быстро меняются, и сегодня мы живем в мире, где борьба с коррупцией может и должна стать важной двусторонней целью. Он отметил, что случаи коррупции в учреждениях всегда характеризуются отсутствием общественной честности, контроля и независимой судебной системы. Докладчик также заметил, что коррупция обсуждается на уровне международных организаций, однако редко появляется в повестке двусторонних обменов на высоком уровне.
Член Комиссии Армении по предотвращению коррупции М.Галстян коснулась борьбы с коррупцией в Армении и зафиксированных в этом деле успехов. По ее словам, в Армении отмечены большие успехи в борьбе с коррупцией. Противодействие коррупции институционализировано. Создан и работает ряд органов по борьбе с таким серьезным злом, как коррупция.
Координатор программы Всемирного банка, руководитель международного антикоррупционного опыта Александра Хабершон также отметила, что коррупция подрывает способность институтов предоставлять базовые услуги, реагировать на потрясения и обеспечивать безопасность. Коррупция также подрывает доверие общества к институтам. По ее словам, борьба с коррупцией должна стать основой усилий по миру и реконструкции.
После основных выступлений делегаты ПА ОБСЕ рассказали о методах борьбы с коррупцией в своих странах, зафиксировали успехи, оценивая коррупцию как зло для демократии, государственных институтов и человеческого развития. Почти все выступавшие отметили, что коррупция опасна – не только мешает человечеству с экономической точки зрения, обедняет его, но и представляет угрозу для современного мира. По мнению некоторых выступавших, коррупция является серьёзным злом, поскольку проблемы, связанные с безопасностью человечества, конфликты возникают главным образом вследствие коррупции.
По мнению многих выступавших, борьба с коррупцией заключается не только в выявлении преступлений, она носит гораздо более комплексный характер. Отмечено, что если мы хотим, чтобы случаи коррупции уменьшились, необходимо сделать акцент на просвещении людей, информировании их и изменении их мышления, в результате чего будет достигнута возможность того, что коррупция станет нетерпимой. Депутаты сочли необходимым укрепить демократические институты в государствах-членах ОБСЕ, провести реформы, а также объединить усилия международного сообщества в противодействии коррупции.