Ղազախստանում դադարեցրել են ռուսական մի քանի հեռուստաալիքների հեռարձակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանում վճարովի արբանյակային և ինտերնետային հեռուստատեսության օպերատոր TVCOM-ը ցանցից բացառել է մի շարք ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակումը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից:
«Տեղեկատվական օրակարգ ունեցող ալիքների թվաքանակի կրճատման շրջանակներում որոշում է ընդունվել «Առաջին ալիք․ համաշխարհային ցանց Ղազախստան» ՍՊԸ-ի թվային հեռուստաընտանիքի ալիքները արբանյակային հեռուստատեսության և ինտերնետային հեռուստատեսության հեռարձակման ցանցից բացառելու վերաբերյալ: Կդադարեցվի «ԱՊՀ-ի առաջին ալիք», «Պոյեխալի», «Վրեմյա. դալյոկոյե ի բլիզկոյե», «Դոմ կինո», «Տելեկաֆե», «Դոմ կինո Պրեմիում», «Մուզիկա Պեռվոգո», «Պոբեդա», «Կարուսել», «Բոբյոր», «О!» հեռուստաալիքների հեռարձակումը», - ասվում է հեռուստաօպերատորի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ պլանավորվում է աստիճանաբար կրճատել «նորությունների տեղեկատվական նարատիվով օտարերկրյա հեռուստաալիքների բաժինը` դրանք փոխարինելով ժամանցային, ֆիլմային և ճանաչողական բնույթի ռեյտինգային հեռուստաալիքներով, այդ թվում՝ ղազախական»։

В Казахстане остановили работу нескольких российских телеканалов
ЕРЕВАН, 3 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. TVCOM, оператор платного спутникового и интернет-телевидения в Казахстане, исключил из сети вещание ряда российских телеканалов. Об этом «Арменпресс» сообщили агентству "РИА Новости".
«В рамках сокращения количества каналов с информационной повесткой принято решение «Первый канал: об исключении каналов семейства цифрового телевидения ООО «Всемирная сеть Казахстан» из сети вещания спутникового телевидения и Интернет-телевидения. Будет прекращено вещание телеканалов «Первый канал СНГ», «Поехали», «Время: далекое и близкое", "Дом Кино", "Телекафе", "Дом Кино Премиум", "Музыка Первого", "Победа", "Карусель", "Бобер", "О!" ", - говорится в сообщении телеоператора.
Отмечается, что планируется постепенно сократить "раздел иностранных телеканалов с информативным повествованием новостей, заменив их рейтинговыми телеканалами развлекательного, кино- и познавательного характера, в том числе казахстанскими".