Ահաբեկչությունը սպասելի էր, որովհետև ցանկանում են Իրանին ներքաշել պաղեստինա-իսրայելական կոնֆլիկտի մեջ․ իրանագետի կարծիքը
Ահաբեկչությունը սպասելի էր, որովհետև ցանկանում են Իրանին ներքաշել
պաղեստինա-իսրայելական կոնֆլիկտի մեջ․ իրանագետի կարծիքը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանագետ Հարութ Արթին Առաքելյանի կարծիքով՝ Իրանի Քերման նահանգում գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի գերեզմանի մոտ տեղի ունեցած ահաբեկչությունը սպասելի էր, որովհետև որոշ արտաքին ուժեր ցանկանում են Իրանին ներքաշել պաղեստինա-իսրայելական կոնֆլիկտի մեջ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Առաքելյանը նշեց, որ նման ահաբեկչությունների հավանականությունը տեսանելի ապագայում ևս մեծ է, քանի որ Իրանի ու նրա հակառակորդների միջև պրոքսի պատերազմը դեռ շարունակվում է։
«Իրանը վերջին պայթյունների համար մեղադրում է իսրայելական կողմին։ Նույն կերպ Թել Ավիվը մեղադրում է իրանական կողմին՝ Գազայի հատվածում միջնորդավորված ներկայության և պաղեստինցիներին աջակցելու համար։ Իրանն ու Իսրայելը բացահայտ առճակատման մեջ չեն, սակայն նրանց միջև տասնամյակներ շարունակ ընթանում է պրոքսի պատերազմ։ Վերջին ահաբեկչական ակտերը միանգամայն սպասելի էին, որովհետև մեկ ամիս առաջ փորձագիտական շրջանակներն այդ մասին խոսում էին՝ ակնարկելով ԱՄՆ-ում և Իսրայելում գործող այն ուժերին, որոնք շահագրգռված են Իրանի և Իսրայելի միջև ուղիղ պատերազմով։ Իրանական կողմն ամեն անգամ փորձում է ճկունություն ցուցաբերել և խուսափել ուղիղ առճակատումից, չներքաշվել պատերազմի մեջ՝ խնդիրները լուծելով պրոքսի ուժերի մակարդակում»,- ասաց Առաքելյանը։
Իրանագետը հիշեցրեց, որ նախկինում էլ իրականացվել են ահասարսուռ ահաբեկչական գործողություններ, որոնց թվում մեծ աղմուկ առաջացրին օրինակ իրանցի միջուկային գիտնականների սպանությունները, որոնց հաջորդեցին Լիբանանում, Սիրիայում, Պաղեստինում իսրայելցիների դեմ ուղղված ազատագրական պայքարի բռնկման դրվագները։ Ըստ Առաքելյանի՝ Իրանում իրականացված վերջին պայթյուններն աղմկահարույց ահաբեկչությունների նույն շարքից են։
«Այդուհանդերձ, Իրանը հերթական անգամ կպատասխանի պրոքսի տարբերակով, ինչպես եղավ գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունից հետո, երբ իրանական զինված ուժերը հարվածներ հասցրին Իրաքում տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաներին։ Նույն ձեռագիրը երևաց վերջերս Սիրիայում, երբ Իրանը Իսրայելին հակադարձեց պրոքսի ուժերի միջոցով հասցված հարվածներով։ Ամերիկաիսրայելական ստորաբաժանումներն իրենց հերթին հարվածներ հասցրին Սիրիայում իրանական հենակետերին։ Սա թույլ է տալիս եզրակացնել, որ իրադարձություններն ապագայում կունենան նման ընթացք»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Առաքելյանը նշեց, որ թեև Իրանի հատուկ ծառայություններն աշխատում են առավելագույն զգոնությամբ, բայցևայնպես մարդակային մեծ կուտակումների դեպքում դժվար է միանգամից վերահսկել բոլորին։ Պատմությունը ցույց է տալիս, որ ահաբեկիչները հաճախ օգտվում են մարդկանց բազմությունից՝ նրանց օգտագործելով որպես կենդանի վահան։ Ահաբեկիչները մխրճվում են մարդկանց մեջ՝ երբեմն իրենց մարմնին կրելով պայթուցիկ նյութեր։
«Իրանի ազգային անվտանգությունն, ինչ խոսք, ավելի կխստացնի իր աշխատանքը, բայցևայնպես չափազանց դժվար է ապահովել հարյուր տոկոսանոց վերահսկելիություն։ Այդ ֆոնին անշուշտ կշարունակեն ակտիվ գործել այն ուժերը, որոնք ցանկանում են ամեն գնով Իրանի ու Իսրայելի միջև տեսնել արյունալի պատերազմ։ Մյուս կողմում կան ուժեր, որոնք փորձում են ամեն կերպ խափանել հակառակորդների ծրագրերն ու մտադրությունները։ Նրանց միջև ընթանում է կատաղի մրցակցություն։ Իրանի դիվանագիտությանը ծանոթ մարդիկ կարող են փաստել, որ այդ երկիրը ճկուն է և կարող է խուսանավել ու հեռացնել պատերազմն իր տարածքից»,- եզրափակեց Առաքելյանը։
Իրանի Քերման նահանգում գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի գերեզմանի մոտ տեղի ունեցած երկու պայթյունների հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 103-ի, ևս 211-ը վիրավորվել է։ Միջադեպը տեղի է ունեցել 2020 թվականի հունվարի 3-ին Բաղդադում ԱՄՆ ավիահարվածի հետևանքով իրանցի գեներալի մահվան 4-րդ տարելիցի օրը՝ նրա հիշատակին նվիրված արարողության ժամանակ։
Իրանի հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլա Խամենեին ցավակցություն է հայտնել զոհերի հարազատներին և հավելել, որ ահաբեկչությունն իրականացնողները պետք է իմանան, որ ողբերգություն ստեղծելու գործողությանը կհաջորդի խիստ պատասխան՝ Աստծո կամքով։
Իրանական մամուլը հաղորդում է, որ հեռվից պայթեցվել են պայթուցիկներով լի երկու պայուսակներ։ Առաջին պայթյունն իրականացվել է տեղի ժամանակով ժամը 14։50-ին՝ Սոլեյմանիի գերեզմանից 700 մ հեռավորության վրա։ Իսկ երկրորդ պայթյունն իրականացվել է 10 րոպե անց՝ Սոլեյմանիի գերեզմանից մոտ 1 կմ հեռավորության վրա։

Терроризм был ожидаем, потому что Иран хотят втянуть в палестино-израильский конфликт: мнение иранолога
Терроризм был ожидаем, потому что Иран хотят втянуть в палестино-израильский
конфликт: мнение иранолога
ЕРЕВАН, 4 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. По мнению иранолога Арута Артина Аракеляна, теракт возле могилы генерала Касема Сулеймани в иранской провинции Керман был ожидаемым, поскольку некоторые иностранные силы хотят втянуть Иран в палестино-израильский конфликт.
В беседе с «Арменпресс» Аракелян отметил, что вероятность подобных терактов высока и в обозримом будущем, поскольку прокси-война между Ираном и его противниками все еще продолжается.
«Иран обвиняет израильскую сторону в недавних взрывах. Точно так же Тель-Авив обвиняет иранскую сторону в ее посредническом присутствии в секторе Газа и в поддержке палестинцев. Иран и Израиль не находятся в открытой конфронтации, но между ними десятилетиями идет опосредованная война. Последние теракты были вполне ожидаемыми, поскольку еще месяц назад о них говорили в экспертных кругах, имея в виду действующие в США и Израиле силы, заинтересованные в прямой войне между Ираном и Израилем. "Иранская сторона всегда старается проявлять гибкость и избегать прямой конфронтации, не ввязываться в войну, решая проблемы на уровне марионеточных сил", - сказал Аракелян.
Иранский эксперт напомнил, что ужасные террористические акты совершались и раньше, среди которых большой шум наделали убийства иранских ученых-ядерщиков, за которыми последовало начало освободительной борьбы против израильтян в Ливане, Сирии и Палестине. По мнению Аракеляна, последние взрывы, произошедшие в Иране, - из той же серии громких терактов.
«Тем не менее, Иран вновь ответит прокси-версией, как это произошло после убийства генерала Касема Сулеймани, когда иранские вооруженные силы атаковали американские военные базы, расположенные в Ираке. Тот же сценарий недавно наблюдался в Сирии, когда Иран нанес ответные удары по Израилю. Американо-израильские подразделения, в свою очередь, атаковали иранские базы в Сирии. Это позволяет сделать вывод, что события в будущем будут иметь аналогичный ход", - сказал наш собеседник.
Аракелян отметил, что хотя спецслужбы Ирана работают с максимальной бдительностью, в случае большого скопления людей все равно сложно контролировать их всех сразу. История показывает, что террористы часто используют толпу людей в качестве живого щита. Террористы натыкаются на людей, иногда имеющих на телах взрывчатку.
"Национальная безопасность Ирана, конечно, активизирует свою работу, но обеспечить 100-процентный контроль крайне сложно. На этом фоне силы, желающие увидеть кровопролитную войну между Ираном и Израилем любой ценой, наверняка будут продолжать активизироваться. С другой стороны, существуют силы, которые всячески пытаются сорвать планы и намерения противников. Между ними существует жесткая конкуренция. Люди, знакомые с дипломатией Ирана, могут заявить, что эта страна гибкая и может вывести войну со своей территории", - заключил Аракелян.
В результате двух взрывов возле могилы генерала Касема Сулеймани в иранской провинции Керман число погибших достигло 103, еще 211 получили ранения. Инцидент произошел 3 января 2020 года, в 4-ю годовщину гибели иранского генерала в результате авиаудара США в Багдаде, во время церемонии, посвященной его памяти.
Духовный лидер Ирана аятолла Хаменеи выразил соболезнования родственникам погибших и добавил, что виновники теракта должны знать, что за актом создания трагедии последует суровая реакция, если Бог даст.
Иранская пресса сообщила, что два мешка со взрывчаткой были взорваны на расстоянии. Первый взрыв произошел в 14:50 по местному времени в 700 метрах от могилы Сулеймани. А второй взрыв был произведен через 10 минут, примерно в 1 км от могилы Сулеймани.