Գրոսին հայտարարել է, որ ՄԱԳԱՏԷ-ն դեմ չէ Իրանի միջուկային ծրագրին, բայց որոշ վերապահումներ ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ) դեմ չէ Իրանի միջուկային ծրագրի զարգացմանը, բայց Թեհրանը պետք է կատարի համապատասխան պարտավորությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին։
«Իրանը միակ միջուկային զենք չունեցող երկիրն է, որն ուրանը հարստացնում է նման շատ, շատ բարձր մակարդակով, որը մոտ է զինագործականին... Ես չեմ ասում, որ նրանք միջուկային զենք ունեն, ասում եմ, որ սա զգայուն հարց է», - հայտնել է նա The National թերթին Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում:
Գրոսին նշել է, որ Թեհրանի միջուկային ծրագիրը «սլանում է առաջ՝ շարժվելով դեպի հավակնոտ նպատակներ»։
«Մենք դրա դեմ ոչինչ չունենք: Բայց մենք ասում ենք, որ միջազգային վերահսկողական մարմնի՝ ՄԱԳԱՏԷ-ի հասանելիությունը պետք է համաչափ լինի այդ գործողություններին», - շարունակել է Գրոսին:
ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենը հիշեցրել է, որ Իրանը Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի մասնակից է և պետք է կատարի համապատասխան պարտավորությունները։
Գրոսիի խոսքով`Իրանը նախկինի նման թույլ չի տալիս իր օբյեկտներ ՄԱԳԱՏԷ-ի որոշ տեսուչների մուտքը՝ ելնելով ազգային պատկանելությունից:
«Դա դեմ է մեր աշխատանքի ոգուն։ Դա շատ, շատ անարդյունավետ է», - նշել է ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենը:
Ըստ ՄԱԳԱՏԷ-ի՝ դեկտեմբերի զեկույցի, որի մասին գրել էր  Reuters գործակալությունը, Իրանն ուրանի հարստացման տեմպերը հասցրել է 60 %-ի՝ ամսական 3 կգ-ից 9 կգ-ի։ ՄԱԳԱՏԷ-ի տվյալներով՝ Իրանը հարստացման տեմպերն սկսել է արագացնել նոյեմբերի վերջից։ Խոսքը երկու միջուկային օբյեկտների մասին է, որոնք գտնվում են Նաթանզում և Ֆորդոյում։ Իր հերթին Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Էսլամին ժխտել է ՄԱԳԱՏԷ-ի պնդումները:

МАГАТЭ не против ядерной программы Ирана: Рафаэль Гросси
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) не против развития ядерной программы Ирана, но Тегеран должен выполнить соответствующие обязательства. Как передает «Арменпресс», об этом в Давосе заявил генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси.
«Иран - единственная страна, которая не обладает ядерным оружием, но обогащает уран на таком высоком уровне - очень близком к оружейному», - сказал он в интервью газете National в кулуарах Всемирного экономического форума в Давосе. Вопрос о наличии у страны ядерного оружия господин Гросси назвал деликатным.
Гросси отметил, что ядерная программа Тегерана «скачет вперед», движется к амбициозным целям.
Он добавил, что МАГАТЭ ничего не имеет против, но Иран не должен ограничивать доступ инспекторов на свои объекты.
Гендиректор МАГАТЭ напомнил, что Иран является участником Договора о нераспространении ядерного оружия и должен выполнять свои обязательства.
По словам Гросси, Иран не допускает некоторых инспекторов МАГАТЭ на свои объекты по признаку гражданства.
«Это противоречит духу нашей работы. Это очень и очень неэффективно», - заявил генеральный директор МАГАТЭ.
Согласно декабрьскому отчету МАГАТЭ, о котором сообщило агентство Reuters, Иран увеличил темпы обогащения урана на 60%, доведя с 3 кг до 9 кг в месяц. По данным МАГАТЭ, Иран начал ускорять темпы обогащения с конца ноября. Речь идет о двух ядерных объектах, расположенных в Натанзе и Фордо. Глава Организации по атомной энергии Ирана Мохаммад Эслами опроверг заверения МАГАТЭ.