ՀՀ-ն ամեն ինչ անում է միջազգային գործընկերների հետ խաղաղություն հաստատելու համար. ԱԺ նախագահը՝ IPU գլխավոր քարտուղարին
ՀՀ-ն ամեն ինչ անում է միջազգային գործընկերների հետ խաղաղություն
հաստատելու համար. ԱԺ նախագահը՝ IPU գլխավոր քարտուղարին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 29-ին ընդունել է Միջխորհրդարանական միության (IPU) գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ողջունելով հյուրին` Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Միջխորհրդարանական միությանը` տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում ներգրավվածության համար:
Ըստ աղբյուրի՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ԱԺ պատվիրակությունը մշտապես եղել է Միջխորհրդարանական միության ակտիվ անդամներից մեկը, որի պատգամավորները ներկայացված են կազմակերպության տարբեր մարմինների ղեկավար կազմերում:
Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագիր կնքելու շուրջ Ադրբեջանի հետ վարվող բանակցություններին` ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ հայկական կողմը կառուցողական է տրամադրված և բաց է այն քննարկումների համար, որոնք կնպաստեն փաստաթղթի ստորագրման գործընթացին:
«Հայաստանը ժողովրդավար երկիր է, սա այլևս հաստատված փաստ է: Մենք ամեն ինչ արել և անում ենք մեր միջազգային գործընկերների հետ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար»,- շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը:
Նշվում է, որ Մարտին Չունգոնգը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը խաղաղության հաստատման բանակցություններում և նշել, որ Միջխորհրդարանական միությունն ամեն կերպ կաջակցի խաղաղության պայմանագրի կյանքի կոչմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Միջխորհրդարանական միության (IPU) երիտասարդ պատգամավորների գլոբալ ֆորումին, որն անցկացվելու է 2024 թվականին Հայաստանում:

Армения вместе с международными партнерами делает все для установления мира: спикер НС Армении генсеку МПС
Армения вместе с международными партнерами делает все для установления мира:
спикер НС Армении генсеку МПС
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 29 января принял делегацию во главе с генеральным секретарем Межпарламентского союза Мартином Чунгонгом. Во встрече также принял участие вице-спикер НС Акоп Аршакян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, приветствуя гостя, Ален Симонян поблагодарил Межпарламентский союз за участие в установлении мира в регионе.
Глава парламента отметил, что делегация НС всегда была одним из активных членов Межпарламентского союза, депутаты которого представлены в руководстве различных органов организации.
Коснувшись переговоров между Арменией и Азербайджаном по подписанию мирного договора, спикер НС подчеркнул, что армянская сторона настроена конструктивно и открыта для обсуждений, которые будут способствовать процессу подписания документа.
“Армения – демократическая страна, это уже состоявшийся факт. Мы с нашими международными партнерами сделали и делаем все для установления мира в регионе”, - подчеркнул Ален Симонян.
Мартин Чунгонг высоко оценил усилия Армении в мирных переговорах и отметил, что Межпарламентский союз будет всемерно поддерживать реализацию мирного договора.
Был также затронут глобальный форум молодых депутатов Межпарламентского союза (МПС), который пройдет в 2024 году в Армении.