ՀՀ-ն ամեն ինչ անում է միջազգային գործընկերների հետ խաղաղություն հաստատելու համար. ԱԺ նախագահը՝ IPU գլխավոր քարտուղարին
ՀՀ-ն ամեն ինչ անում է միջազգային գործընկերների հետ խաղաղություն
հաստատելու համար. ԱԺ նախագահը՝ IPU գլխավոր քարտուղարին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 29-ին ընդունել է Միջխորհրդարանական միության (IPU) գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ողջունելով հյուրին` Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Միջխորհրդարանական միությանը` տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում ներգրավվածության համար:
Ըստ աղբյուրի՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ԱԺ պատվիրակությունը մշտապես եղել է Միջխորհրդարանական միության ակտիվ անդամներից մեկը, որի պատգամավորները ներկայացված են կազմակերպության տարբեր մարմինների ղեկավար կազմերում:
Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագիր կնքելու շուրջ Ադրբեջանի հետ վարվող բանակցություններին` ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ հայկական կողմը կառուցողական է տրամադրված և բաց է այն քննարկումների համար, որոնք կնպաստեն փաստաթղթի ստորագրման գործընթացին:
«Հայաստանը ժողովրդավար երկիր է, սա այլևս հաստատված փաստ է: Մենք ամեն ինչ արել և անում ենք մեր միջազգային գործընկերների հետ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար»,- շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը:
Նշվում է, որ Մարտին Չունգոնգը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը խաղաղության հաստատման բանակցություններում և նշել, որ Միջխորհրդարանական միությունն ամեն կերպ կաջակցի խաղաղության պայմանագրի կյանքի կոչմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Միջխորհրդարանական միության (IPU) երիտասարդ պատգամավորների գլոբալ ֆորումին, որն անցկացվելու է 2024 թվականին Հայաստանում:

We are doing everything to establish peace in the region: Alen Simonyan to IPU Secretary General
YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS.  Speaker of Parliament Alen Simonyan  on Monday received the  delegation led by the current Secretary General of the Inter-Parliamentary Union (IPU), Martin Chungong.
Simonyan expressed gratitude to the IPU for its efforts in promoting peace in the region of Armenia, the press service of the Armenian National Assembly said.
According to the source, Alen Simonyan noted that the NA delegation has consistently been one of the active members of the Inter-Parliamentary Union, with its lawmakers holding positions in various bodies of the organization.
Reflecting on the ongoing negotiations with Azerbaijan concerning the signing of a peace treaty, the Speaker emphasized that the Armenian side is constructive and open to discussions that will contribute to the process of signing this document.
"Armenia is a democratic country; this is already an established fact. We have done everything and continue to work with our international partners to establish peace in the region," stressed Simonyan.
Secretary-General Chungong, in turn, commended Armenia's efforts in peace negotiations and noted that the IPU will fully support the implementation of this peace treaty.
The interlocutors also discussed the annual IPU Global Conference of Young Parliamentarians, scheduled to take place this year in Armenia.