ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն Իրանին խնդրել է կանխել տարածաշրջանում լարվածության տարածումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, մեկնաբանելով մտահոգությունները Մերձավոր Արևելքում լարվածության աճի և հակամարտության հնարավոր տարածման առնչությամբ, հայտարարել է, որ Իրանը «կառուցողական դեր» է խաղում տարածաշրջանային իրադարձություններում: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է IRNA գործակալությունից։
«Կարծում եմ, որ շատ կարևոր է կառուցողական դերը, որը կարող է խաղալ Իրանը»,- ասել է նա մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ պատասխանելով տարածաշրջանում լարվածության տարածման և Իրանի դերի վերաբերյալ հարցին։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն Իրանին խնդրել է անել հնարավոր ամեն բան տարածաշրջանում լարվածության տարածումը կանխելու համար։
Գուտերեշը նաև ընդգծել է, որ բոլորը պետք է հնարավոր ամեն բան անեն տարածաշրջանում և Կարմիր ծովում կայունացման և լարվածության թուլացման համար:
Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ներխուժումից հետո Իսրայելում 1200 մարդ էր զոհվել, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվել։ Իսրայելը ռազմական գործողություններ է սկսել Գազայի հատվածում, որտեղ զոհերի թիվն, ըստ պաղեստինյան իշխանությունների, գերազանցել է 27 700-ը։

Генеральный секретарь ООН призвал Иран остановить рост напряженности в регионе
Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш, комментируя опасения по поводу роста напряженности на Ближнем Востоке и возможного распространения конфликта, заявил, что Иран играет «конструктивную роль» в региональных событиях.
«Я считаю очень важной конструктивную роль, которую может играть Иран», - сказал он на пресс-конференции, отвечая на вопрос о распространении напряженности в регионе и роли Ирана.
Генеральный секретарь ООН попросил Иран сделать все возможное, чтобы предотвратить распространение напряженности в регионе.
Гутерриш также подчеркнул, что каждый должен сделать все возможное для стабилизации и ослабления напряженности в регионе и в Красном море.
После вторжения боевиков ХАМАС 7 октября в Израиль погибло 1 200 человек, около 250 были взяты в плен. Израиль начал военные действия в Секторе Газа, где, по оценкам палестинских властей, погибло более 27 700 человек.