ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Ասրյանն այցելել է հարավարևելյան և հարավարևմտյան սահմանագոտիներ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը փետրվարի 14-16-ն աշխատանքային այցով եղել է հարավարևելյան և հարավարևմտյան սահմանագոտիներում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը շրջայցի ընթացքում եղել է մի շարք զորամասերում, զրուցել մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների հետ, տեղում ծանոթացել սահմանային իրավիճակին, ծառայության կազմակերպման պայմաններին, ինչպես նաև խորհրդակցություններ անցկացրել զորամիավորման և զորամասերի հրամանատարական կազմերի մասնակցությամբ։
Ըստ աղբյուրի՝ Էդվարդ Ասրյանը հետևել է նաև ինժեներական և ամրաշինական կառույցների շինարարության ընթացքին, այցելել նորակառույց մոդուլային զորամաս, դիտարկել հարդարման և կահավորման աշխատանքները։

Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces visits southeastern and southwestern border zones
Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces visits southeastern and
southwestern border zones
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS.  Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces, First Deputy Minister of Defense, Lieutenant General Edward Asryan paid a working visit to the South-East and South-West border zones on February 14-16, the ministry said.
Lieutenant General Edward Asryan visited a number of military units, talked with servicemen on combat duty, got acquainted with the border situation, the conditions of service organization on the spot and also held consultations with the participation of the command staff of the military units.
According to the source, Edward Asryan also followed the progress of construction of engineering and fortification structures, visited the newly built modular military unit and got acquainted with the work carried out.