Դիվերսիայի փորձ կատարած ադրբեջանցի զինծառայողը ձերբակալված է․ ՀՀ ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ զինված ուժերի զինծառայողների կողմից Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի սահմանային հատվածում փետրվարի 28-ին վնասազերծված Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողը ձերբակալված է, նախաքննությունը շարունակվում է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեից:
«ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 15-րդ կետերով, 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 340-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 44-425-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 469-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայող Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովի կողմից 2024թ. փետրվարի 28-ին դիվերսիայի փորձ, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ինչպես նաև ազգային, կրոնով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով սպանության փորձ կատարելու, ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու և փոխադրելու, հրազենի և ռազմամթերքի մաքսանենգության և Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերի առթիվ»,- նշված է Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ռուսլան Փենախովը, քննիչի որոշմամբ, ձերբակալվել է:
Հանգամանքները քննությամբ պարզվում են:
Ծանուցում. հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԱԾ-ից հայտնել էին, որ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի սահմանային հատվածում փետրվարի 28-ին ժամը 05:15-ի սահմաններում հայ-ադրբեջանական շփման գիծը հատել է ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայող, ով զինված է եղել ԱԿՄ տիպի ինքնաձիգով ու 1 պահատուփով:

YEREVAN, FEBRUARY 29, ARMENPRESS. The Azerbaijani Armed Forces soldier, who was neutralized by the Armenia’s Armed Forces servicemen at the border line of Tegh community, Syunik region, on February 28th, has been arrested. The investigation is currently underway, the Armenia’s Investigative Committee has said.
“Criminal proceedings have been initiated against Azerbaijani Armed Forces serviceman Ruslan Eldanis-Oghlu Penakhov in the General Department of Investigation of Crimes against the State, Fundamentals of the Constitutional Order, and Public Security. The proceedings are based on the provisions outlined in Points 7 and 15 of Part 2 of Article 44-155, Part 1 of Article 335, Part 1 of Article 340, Part 1 of Article 44-425, and Part 1 of Article 469 of the Armenian Criminal Code regarding the cases of diversion attempt, attempted acts dangerous to the lives of others, attempted murder driven by national, religious hatred, intolerance, and enmity, illegal possession and transportation of firearms and ammunition, smuggling of firearms and ammunition, and illegal border crossing on February 28, 2024,” reports the Investigative Committee.
Ruslan Penakhov was arrested under the investigator's decision.
Circumstances are being revealed by examination.
Notice: Individuals accused of a crime are presumed innocent until proven guilty in accordance with the procedures outlined by the Armenian Criminal Procedure Code and by a legally binding court verdict.
Earlier, the Armenian National Security Service reported that an Azerbaijani Armed Forces serviceman armed with an AKM-type assault rifle and one magazine crossed the Armenian-Azerbaijani contact line near the Tegh community, Syunik region, around 05:15 a.m. on February 28th.