Դիվերսիայի փորձ կատարած ադրբեջանցի զինծառայողը ձերբակալված է․ ՀՀ ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ զինված ուժերի զինծառայողների կողմից Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի սահմանային հատվածում փետրվարի 28-ին վնասազերծված Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողը ձերբակալված է, նախաքննությունը շարունակվում է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեից:
«ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 15-րդ կետերով, 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 340-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 44-425-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 469-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայող Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովի կողմից 2024թ. փետրվարի 28-ին դիվերսիայի փորձ, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ինչպես նաև ազգային, կրոնով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով սպանության փորձ կատարելու, ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու և փոխադրելու, հրազենի և ռազմամթերքի մաքսանենգության և Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերի առթիվ»,- նշված է Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ռուսլան Փենախովը, քննիչի որոշմամբ, ձերբակալվել է:
Հանգամանքները քննությամբ պարզվում են:
Ծանուցում. հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԱԾ-ից հայտնել էին, որ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի սահմանային հատվածում փետրվարի 28-ին ժամը 05:15-ի սահմաններում հայ-ադրբեջանական շփման գիծը հատել է ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայող, ով զինված է եղել ԱԿՄ տիպի ինքնաձիգով ու 1 պահատուփով:

Азербайджанский военнослужащий, совершивший попытку диверсии, арестован: СК Армении сообщает подробности
Военнослужащий ВС Азербайджана, обезвреженный военнослужащими ВС РА подвернут аресту, предварительное следствие продолжается. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил Следственный комитет РА.
«В Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета Республики Армении возбуждено уголовное дело по пунктам 7 и 15 части 2 статьи 44-155, части 1 статьи 335, части 1 статьи 340, части 1 статьи 44-425 и части 1 статьи 469 Уголовного кодекса Республики Армения в отношении военнослужащего ВС Азербайджана Руслана Эльданиса-оглу Пенахова, в связи с совершением 28 февраля 2024 года попытки диверсии способом, опасным для жизни других лиц, а также по мотивам ненависти, нетерпимости и вражды на национальной почве, на почве вероисповедания, с незаконным ношением огнестрельного оружия и боеприпасов и незаконным пересечением государственной границы Республики Армения», - говорится в сообщении Следственного комитета.
Руслан Пенахов арестован по решению следователя.
Ранее в СНБ РА сообщили, что 28 февраля около 05:15 военнослужащий ВС Азербайджана, вооруженный автоматом АКМ и 1 обоймой пересек линию соприкосновения между Арменией и Азербайджаном на пограничном участке общины Тех Сюникской области.