Ռուսաստանյան «ԳեոՊրոՄայնինգ»-ը չի հանդիսանում ԶՊՄԿ ընկերության բաժնետեր. Պղնձամոլիբդենային կոմբինատը հայտարարություն է տարածել
Ռուսաստանյան «ԳեոՊրոՄայնինգ»-ը չի հանդիսանում ԶՊՄԿ ընկերության
բաժնետեր. Պղնձամոլիբդենային կոմբինատը հայտարարություն է տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ը հայտարարություն է տարածել, որի մեջ նշվում է, որ ռուսաստանյան «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունը չի հանդիսանում ԶՊՄԿ ընկերության բաժնետեր և սեփականատերերի կառուցվածքում որևէ մասնակցություն չունի:
«Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան հիմնադրված և գործող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն (այսուհետ՝ «Ընկերություն») հայտնում է, որ ռուսաստանյան «ԳեոՊրոՄայնինգ» ՍՊ ընկերությունը ինչպես նախկինում չի հանդիսացել, այնպես էլ ներկայում չի հանդիսանում ԶՊՄԿ Ընկերության բաժնետեր և Ընկերության սեփականատերերի կառուցվածքում որևէ մասնակցություն չունի։
Սույն հայտարարության հրապարակման օրվա դրությամբ ոչ ընկերությունը, ոչ ընկերության բաժնետերերը կամ իրական շահառուները ընդգրկված չեն պատժամիջոցներ կիրառող որևէ իրավասու մարմնի կողմից հրապարակվող որևէ ցուցակում և ընկերության նկատմամբ կիրառելի չէ որևէ միջազգային պատժամիջոց»,- ասված է ԶՊՄԿ-ի հայտարարության մեջ:
Ընկերության իրական շահառուների մասին ամփոփ տեղեկատվությունը հասանելի է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի պաշտոնական կայքում հետևյալ հղումով:
Նշենք, որ  «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի հայտարարությունը հետևել է ՀԵՏՔ պարբերականի այն հրապարակմանը, որ 2024 թվականի փետրվարի 23-ին Վաշինգտոնը հայտարարել է հակառուսական պատժամիջոցների նոր փաթեթի ներդրման մասին։ Փաթեթում ներառված է նաև ռուսական հանքարդյունաբերական «ԳեոՊրոՄայնինգ» ՍՊԸ-ն:
Ըստ պարբերականի՝ ռուսական «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունների խմբի հայկական ակտիվներն են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ը, «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերությունը, որը շահագործում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը և Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկան, ինչպես նաև՝ «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ը։

Российская компания «ГеоПроМайнинг» не является акционером Зангезурского медно-молибденового комбината
Российская компания «ГеоПроМайнинг» не является акционером Зангезурского
медно-молибденового комбината
Зангезурский медно-молибденовый комбинат распространил заявление, в котором говорится, что российская компания «ГеоПроМайнинг» не является акционером Зангезурского медно-молибденового комбината и не имеет участия в структуре собственников.
Заявление ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат»:
ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (далее - «Компания»), созданное и действующее в соответствии с законодательством Республики Армения, заявляет, что российская компания ООО «ГеоПроМайнинг» ни в прошлом, ни в настоящем не является акционером Компании, а также не имеет участия в структуре владения Компании.
На день настоящего заявления ни Компания, ни акционеры или конечные бенефициарные владельцы Компании не включены в какие-либо санкционные списки соответствующих санкционных органов, и никакие международные санкции к Компании не применимы.
Актуальная информация о конечных бенефициарных владельцах Компании в установленном законодательством Республики Армения порядке опубликована на официальном сайте Государственного регистра юридических лиц Министерства Юстиции Республики Армения по следующей ссылке: https://www.e-register.am/am/companies/1501219/declaration/08b59333-9a3c-43d8-ae95-2c3af1463024
ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» следует своей приверженности транспарентному корпоративному управлению, и раскрытие информации о конечных бенефициарах подчеркивает непрерывные усилия Компании по поддержанию самых высоких стандартов делового поведения.
Следует отметить, что заявление Зангезурского медно-молибденового комбината последовало за публикацией журнала HETQ о том, что 23 февраля 2024 года Вашингтон объявил о введении нового пакета антироссийских санкций. В пакет также входит российская горнодобывающая компания ООО «ГеоПроМайнинг».
По данным издания, армянскими активами российской группы компаний «ГеоПроМайнинг» являются Зангезурский медно-молибденовый комбинат, компания «ГеоПроМайнингГолд», которая управляет золотоносным рудником Сотка, Араратской золотоизвлекательной фабрикой и Агаракским медно-молибденовым комбинатом.