Ռուսաստանյան «ԳեոՊրոՄայնինգ»-ը չի հանդիսանում ԶՊՄԿ ընկերության բաժնետեր. Պղնձամոլիբդենային կոմբինատը հայտարարություն է տարածել
Ռուսաստանյան «ԳեոՊրոՄայնինգ»-ը չի հանդիսանում ԶՊՄԿ ընկերության
բաժնետեր. Պղնձամոլիբդենային կոմբինատը հայտարարություն է տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ը հայտարարություն է տարածել, որի մեջ նշվում է, որ ռուսաստանյան «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունը չի հանդիսանում ԶՊՄԿ ընկերության բաժնետեր և սեփականատերերի կառուցվածքում որևէ մասնակցություն չունի:
«Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան հիմնադրված և գործող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն (այսուհետ՝ «Ընկերություն») հայտնում է, որ ռուսաստանյան «ԳեոՊրոՄայնինգ» ՍՊ ընկերությունը ինչպես նախկինում չի հանդիսացել, այնպես էլ ներկայում չի հանդիսանում ԶՊՄԿ Ընկերության բաժնետեր և Ընկերության սեփականատերերի կառուցվածքում որևէ մասնակցություն չունի։
Սույն հայտարարության հրապարակման օրվա դրությամբ ոչ ընկերությունը, ոչ ընկերության բաժնետերերը կամ իրական շահառուները ընդգրկված չեն պատժամիջոցներ կիրառող որևէ իրավասու մարմնի կողմից հրապարակվող որևէ ցուցակում և ընկերության նկատմամբ կիրառելի չէ որևէ միջազգային պատժամիջոց»,- ասված է ԶՊՄԿ-ի հայտարարության մեջ:
Ընկերության իրական շահառուների մասին ամփոփ տեղեկատվությունը հասանելի է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի պաշտոնական կայքում հետևյալ հղումով:
Նշենք, որ  «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի հայտարարությունը հետևել է ՀԵՏՔ պարբերականի այն հրապարակմանը, որ 2024 թվականի փետրվարի 23-ին Վաշինգտոնը հայտարարել է հակառուսական պատժամիջոցների նոր փաթեթի ներդրման մասին։ Փաթեթում ներառված է նաև ռուսական հանքարդյունաբերական «ԳեոՊրոՄայնինգ» ՍՊԸ-ն:
Ըստ պարբերականի՝ ռուսական «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունների խմբի հայկական ակտիվներն են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ը, «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերությունը, որը շահագործում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը և Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկան, ինչպես նաև՝ «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ը։

Russian GeoProMining is not a shareholder of Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC: the company issues a statement
Russian GeoProMining is not a shareholder of Zangezur Copper Molybdenum Combine
CJSC: the company issues a statement
YEREVAN, FEBRUARY 29, ARMENPRESS. Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC has released a statement according to which the Russian company GeoProMining LLC is not currently a shareholder of the Company and does not have any stake in the Company’s ownership structure.
“Zangezur Copper Molybdenum Combine Closed Joint Stock Company (hereinafter referred to as the “Company”), established and existing under the laws of the Republic of Armenia, declares that the Russian company GeoProMining LLC has never been and is not currently a shareholder of the Company, nor does it have any stake in the Company’s ownership structure.
“As of the date of this statement, neither the Company, its shareholders, nor its ultimate beneficial owners are included in any sanction lists issued by the relevant sanctions authorities, and no international sanctions are applicable to the Company,” the statement reads.
The current information regarding the ultimate beneficial owners of the Company is published on the official website of the State Register of Legal Entities of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia at the following link.
The statement by Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC follows the publication of the periodical Hetq about the introduction by the U.S.  of a new package of anti-Russian sanctions on February 23, 2024. The Russian mining company GeoProMining LLC is also included in the sanctions package. The periodical claimed that the Armenian assets of the Russian GeoProMining group of companies are the Zangezur Copper Molybdenum Combine, the company GeoProMining Gold, which operates the Sotk gold mine and the Ararat gold recovery plant, as well as the Agarak copper-molybdenum combine.