Չինաստանի օրենսդիր մարմինը սկսեց աշխատանքները․ 2024 թվականին ակնկալվում է շուրջ 5 տոկոս տնտեսական աճ
Չինաստանի օրենսդիր մարմինը սկսեց աշխատանքները․ 2024 թվականին
ակնկալվում է շուրջ 5 տոկոս տնտեսական աճ
ՊԵԿԻՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանը ծրագրում է 2024 թվականին գրանցել շուրջ 5 տոկոս տնտեսական աճ։ Այս մասին մարտի 5-ին ազգային օրենսդիր մարմնում՝ Ժողովուրդների մեծ պալատում կայացած Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի (NPC) նստաշրջանի բացմանը օրենսդիրներին հայտնեց Չինաստանի վարչապետ Լի Ցյանը՝ ներկայացնելով կառավարության զեկույցը։ Ինչպես Պեկինից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, բացման արարողությանը ներկա էին Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինն ու կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
«Covid-19-ի դեմ պայքարում խոշոր և վճռորոշ հաղթանակից հետո մենք ապահովեցինք սահուն անցում համաճարակին արձագանքելու գործում։ 2023 թվականին տնտեսական և սոցիալական զարգացման հիմնական նպատակներն ու խնդիրները իրականացվեցին, և մենք կայուն առաջընթաց գրանցեցինք բարձրորակ զարգացման գործում, պահպանեցինք ընդհանուր սոցիալական կայունությունը և բոլոր առումներով ամուր առաջընթաց գրանցեցինք ժամանակակից սոցիալիստական երկիր կառուցելու գործում», - զեկույցը ներկայացնելիս ասաց Լի Ցյանը:
Օրենսդիրներին ներկայացված զեկույցի համաձայն, Չինաստանի կառավարությունը 2024 թվականին նպատակադրված է մոտ 5% տնտեսական աճ գրանցել: Քաղաքային բնակավայրերում նախատեսվում է ստեղծել ավելի քան 12 միլիոն աշխատատեղ:
Դեֆիցիտ-ՀՆԱ հարաբերակցությունը սահմանվել է 3 տոկոս։
Այս տարի Չինաստանը 3,9 տրիլիոն յուան արժողությամբ հատուկ պարտատոմսեր կթողարկի իշխանության տեղական մարմինների համար, ինչն անցյալ տարվա համեմատ 100 միլիարդ յուանով ավելի է:
Պաշտպանական ծախսերը կավելանան 7,2 տոկոսով՝ հասնելով 1.5537 տրիլիոն յուանի (շուրջ 224.79 մլրդ ԱՄՆ դոլար)։
«Մենք հավատարիմ կմնանք խաղաղության և խաղաղ զարգացման անկախ արտաքին քաղաքականությանը: Մենք ամուր կերպով շարունակելու ենք խթանել բաց լինելու ռազմավարությունը՝ հանուն փոխադարձ շահի։ Մենք կոչ ենք անում հավասար և բազմաբևեռ աշխարհի, ինչպես նաև ունիվերսալ շահավետ և ներառական տնտեսական գլոբալիզացիայի, և մենք հանձնառու ենք խթանելու նոր տեսակի միջազգային հարաբերություններ: Մենք հաստատակամորեն դեմ ենք հանդես գալու բոլոր հեգեմոն, տիրող և սպառնալիքներով լեցուն  գործողություններին և պաշտպանելու ենք միջազգային արդարությունն ու արդարադատությունը»,- ասաց Չինաստանի վարչապետը։
Մարտի 5-ին մեկնարկած Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի նստաշրջանը կշարունակվի մեկ շաբաթ։ Մինչ այդ՝ մարտի 4-ին տեղի էր ունեցել խորհրդատվական մարմնի՝ Չինաստանի ժողովրդական քաղաքական խորհրդատվական խորհրդի նստաշրջանը։
Սույն հոդվածը պատրաստվել է Չինաստանի Մամուլի հաղորդակցության միջազգային կենտրոնի (CIPCC) 2024 թվականի լրագրողական փոխանակման ծրագրի շրջանակում։

BEIJING, MARCH 5, ARMENPRESS. China’s economic growth goal for 2024 is around 5 percent, Premier Li Qiang told legislators while presenting the government report at the opening session of the National People’s Congress (NPC), China’s national legislature at the Great Hall of the People in Beijing.
President of China Xi Jinping and other top government officials attended the opening meeting.
“We secured a smooth transition in epidemic response following a major, decisive victory in the fight against Covid-19. The main goals and tasks for economic and social development in 2023 were accomplished, and we made steady progress in pursuing high-quality development, maintained overall social stability, and made solid advances in building a modern socialist country in all respects,” Li Qiang said in the report.
According to the report submitted to lawmakers, the government of China targets economic growth of around 5% in 2024. It plans to create more than 12 million jobs in urban areas.
The ratio of deficit to gross domestic product (GDP) is set at 3 percent.
China will see 3.9 trillion yuan of special-purpose bonds for local governments to be issued this year, up by 100 billion yuan from last year.
Defense spending will increase 7,2% and comprise 1.5537 trillion yuan (about 224.79 billion U.S. dollars).
“We will stay committed to an independent foreign policy of peace and to peaceful development. We will remain firm in pursuing a strategy of opening up for mutual benefit. We call for an equal and orderly multipolar world and universally beneficial and inclusive economic globalization, and we are committed to promoting a new type of international relations. We will remain firm in opposing all hegemonic, high-handed, and bullying acts and upholding international fairness and justice,” the Chinese Premier said.
The National People’s Congress started its weeklong session Tuesday, while the concurrent meeting of the Chinese People’s Political Consultative Conference, a top advisory body, began Monday.
This article has been written within the framework of the China International Press Communication Center (CIPCC) 2024 media exchange program.