Չինաստանի օրենսդիր մարմինը սկսեց աշխատանքները․ 2024 թվականին ակնկալվում է շուրջ 5 տոկոս տնտեսական աճ
Չինաստանի օրենսդիր մարմինը սկսեց աշխատանքները․ 2024 թվականին
ակնկալվում է շուրջ 5 տոկոս տնտեսական աճ
ՊԵԿԻՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանը ծրագրում է 2024 թվականին գրանցել շուրջ 5 տոկոս տնտեսական աճ։ Այս մասին մարտի 5-ին ազգային օրենսդիր մարմնում՝ Ժողովուրդների մեծ պալատում կայացած Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի (NPC) նստաշրջանի բացմանը օրենսդիրներին հայտնեց Չինաստանի վարչապետ Լի Ցյանը՝ ներկայացնելով կառավարության զեկույցը։ Ինչպես Պեկինից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, բացման արարողությանը ներկա էին Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինն ու կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
«Covid-19-ի դեմ պայքարում խոշոր և վճռորոշ հաղթանակից հետո մենք ապահովեցինք սահուն անցում համաճարակին արձագանքելու գործում։ 2023 թվականին տնտեսական և սոցիալական զարգացման հիմնական նպատակներն ու խնդիրները իրականացվեցին, և մենք կայուն առաջընթաց գրանցեցինք բարձրորակ զարգացման գործում, պահպանեցինք ընդհանուր սոցիալական կայունությունը և բոլոր առումներով ամուր առաջընթաց գրանցեցինք ժամանակակից սոցիալիստական երկիր կառուցելու գործում», - զեկույցը ներկայացնելիս ասաց Լի Ցյանը:
Օրենսդիրներին ներկայացված զեկույցի համաձայն, Չինաստանի կառավարությունը 2024 թվականին նպատակադրված է մոտ 5% տնտեսական աճ գրանցել: Քաղաքային բնակավայրերում նախատեսվում է ստեղծել ավելի քան 12 միլիոն աշխատատեղ:
Դեֆիցիտ-ՀՆԱ հարաբերակցությունը սահմանվել է 3 տոկոս։
Այս տարի Չինաստանը 3,9 տրիլիոն յուան արժողությամբ հատուկ պարտատոմսեր կթողարկի իշխանության տեղական մարմինների համար, ինչն անցյալ տարվա համեմատ 100 միլիարդ յուանով ավելի է:
Պաշտպանական ծախսերը կավելանան 7,2 տոկոսով՝ հասնելով 1.5537 տրիլիոն յուանի (շուրջ 224.79 մլրդ ԱՄՆ դոլար)։
«Մենք հավատարիմ կմնանք խաղաղության և խաղաղ զարգացման անկախ արտաքին քաղաքականությանը: Մենք ամուր կերպով շարունակելու ենք խթանել բաց լինելու ռազմավարությունը՝ հանուն փոխադարձ շահի։ Մենք կոչ ենք անում հավասար և բազմաբևեռ աշխարհի, ինչպես նաև ունիվերսալ շահավետ և ներառական տնտեսական գլոբալիզացիայի, և մենք հանձնառու ենք խթանելու նոր տեսակի միջազգային հարաբերություններ: Մենք հաստատակամորեն դեմ ենք հանդես գալու բոլոր հեգեմոն, տիրող և սպառնալիքներով լեցուն  գործողություններին և պաշտպանելու ենք միջազգային արդարությունն ու արդարադատությունը»,- ասաց Չինաստանի վարչապետը։
Մարտի 5-ին մեկնարկած Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի նստաշրջանը կշարունակվի մեկ շաբաթ։ Մինչ այդ՝ մարտի 4-ին տեղի էր ունեցել խորհրդատվական մարմնի՝ Չինաստանի ժողովրդական քաղաքական խորհրդատվական խորհրդի նստաշրջանը։
Սույն հոդվածը պատրաստվել է Չինաստանի Մամուլի հաղորդակցության միջազգային կենտրոնի (CIPCC) 2024 թվականի լրագրողական փոխանակման ծրագրի շրջանակում։

Законодательный орган Китая приступил к работе: согласно намерениям экономический рост в 2024 году составит около 5%
Законодательный орган Китая приступил к работе: согласно намерениям
экономический рост в 2024 году составит около 5%
Китай планирует в 2024 году добиться экономического роста на уровне около 5 %. Об этом премьер Государственного совета КНР Ли Цян сообщил законодателям на открытии сессии Всекитайского собрания народных представителей (NPC), состоявшемся 5 марта в Большом зале народных собраний Национального законодательного собрания, представив доклад правительства. Как сообщает корреспондент «Арменпресс» из Пекина, на церемонии открытия присутствовали председатель КНР Си Цзиньпин и высокопоставленные члены правительства.
«После крупной и решающей победы в борьбе с Covid-19 мы обеспечили плавный переход к реагированию на эпидемию. В 2023 году основные цели и задачи экономического и социального развития были достигнуты, и мы добились устойчивого прогресса в высококачественном развитии, сохранили общую социальную стабильность и добились значительного прогресса во всех аспектах строительства современной социалистической страны», - сказал Ли Цянь, представляя доклад.
Согласно докладу, представленному законодателям, китайское правительство в 2024 намерено добиться экономического роста около 5%. В городских районах планируется создать более 12 миллионов рабочих мест.
Соотношение дефицита к ВВП установлено на уровне 3%.
В этом году Китай выпустит специальные облигации для местных органов власти на сумму 3,9 триллиона юаней, что на 100 миллиардов юаней больше, чем в прошлом году.
Расходы на оборону увеличатся на 7,2 % и составят 1,5537 триллиона юаней (около 224,79 миллиарда долларов США).
«Мы будем придерживаться независимой внешней политики мира и мирного развития, мы будем твердо продолжать продвигать стратегию открытости для взаимной выгоды. Мы призываем к равноправному и многополярному миру, а также к универсальной выгодной и инклюзивной экономической глобализации, и мы привержены продвижению нового типа международных отношений. Мы будем решительно противостоять всем гегемонистским, властным и полным угроз действиям и защищать международную справедливость и правосудие», - заявил китайский премьер.
Сессия Всекитайского собрания народных представителей (NPC), начавшаяся 5 марта, продлится неделю. Днем ранее, 4 марта, состоялось заседание Всекитайского комитета Народно-политического консультативного совета Китая (CPPCC).
Статья подготовлена ​​в рамках программы обмена журналистами, организованной Китайским международным центром коммуникации с прессой (CIPCC).