Իռլանդիան նոր ղեկավար ունի՝ ամենաերիտասարդը երկրի պատմության ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իռլանդիայի խորհրդարանը Սայմոն Հարիսին նշանակել է երկրի հաջորդ վարչապետ։ 37 տարեկան Հարիսն Իռլանդիայի պատմության ընթացքում ամենաերիտասարդ ղեկավարն է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Սայմոն Հարիսն Իռլանդիայի ղեկավարի պաշտոնում նշանակվել է վարչապետ Լեո Վարադկարի պաշտոնական հրաժարականից հետո, որը տեղի է ունեցել ապրիլի 8-ին։
Խորհրդարանում քվեարկությունից հետո նորընտիր վարչապետը մեկնել է երկրի նախագահ Մայքլ Դենիել Հիգինսի հետ հանդիպման՝ պաշտոնապես վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու համար։

YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. Simon Harris has been nominated as taoiseach (prime minister) by the Irish parliament, to be officially installed in the role this afternoon by the Irish president, BBC reports.
Aged 37, he is the country's youngest ever leader. His appointment follows Leo Varadkar's official resignation on Monday. After a vote in the Irish parliament, he travelled to meet president Michael D Higgins to be officially installed, the report adds.
Harris's nomination for taoiseach wasbacked by 88 votes to 69. He takes over from Fine Gael colleague Leo Varadkarwho announced his resignation unexpectedly in March.