Շուրջ 20 երկիր կես միլիոն միավոր զինամթերք կգնի Ուկրաինայի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոտ երկու տասնյակ երկիր է միացել Ուկրաինայի համար զինամթերք գնելու Չեխիայի նախաձեռնությանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ այցի ընթացքում այդ մասին հայտարարել է Չեխիայի վարչապետ Պետր Ֆիալան:
«Ուրախ եմ, որ մեր նախաձեռնությանն արդեն միացել է մոտ 20 երկիր արդեն միացել է »,- Deutsche Welle-ի հաղորդմամբ՝ հայտնել է Ֆիալան: Նա, մասնավորապես, նշել է Կանադան, Գերմանիան, Նիդեռլանդները և Լեհաստանը՝ հավելելով, որ դա հնարավորություն կտա մոտ 500 հազար հրետանային զինամթերք մատակարարել Ուկրաինային: Ըստ Ֆիալայի՝ դա կնպաստի ռազմաճակատում իրավիճակի ուղղակի փոփոխությանը:
Ֆիալան նաև նշել է, որ արկերի մատակարարումը պետք է Կիևին աջակցելու երկարաժամկետ ռազմավարություն լինի: Նա գտնում է, որ որևէ պատճառ չկա, որպեսզի 20 դոնոր երկրները հաջորդ 12 ամիսներին ևս մեկ միլիոն զինամթերք չմատակարարեն Ուկրաինային:
Չեխիայի վարչապետը չի հստակեցրել, թե որքան գումար է հաջողվել հավաքել, սակայն Ուկրաինայի վերակառուցման հարցերով չեխական կառավարության հանձնակատար Թոմաշ Կոպեչնիի հավաստմամբ՝ խոսքը մոտ 3 միլիարդ դոլարի մասին է։
Փետրվարին Մյունխենում տեղի ունեցած անվտանգության համաժողովում Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելը հայտարարել էր Ուկրաինային 500 հազար՝ 155 մմ տրամաչափի և 300 հազար՝ 122 մմ տրամաչափի հրետանային արկ մատակարարելու իր երկրի մտադրության մասին: Նա առաջարկել էր զինամթերքը գնել երրորդ երկրներից։
Մարտին ամերիկյան The Wall Street Journal պարբերականը գրել էր, որ Չեխիան արդեն շուրջ 800 հազար հրետանային արկ գնել տարբեր երկրների մատակարարներից։ Լրացուցիչ միջոցների առկայության դեպքում Չեխիան կկարողանա գնել ևս 700 հազար արկ։

20 стран мира купят полмиллиона боеприпасов для Украины
Двадцать стран мира присоединились к чешской инициативе по закупке боеприпасов для Украины. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, об этом во вторник, 16 апреля, заявил премьер-министр Чехии Петр Фиала в ходе своего двухдневного визита в США. "Я рад, что на данный момент к нашей инициативе уже присоединились около 20 стран", - заявил Фиала, назвав, в частности, Канаду, Германию, Нидерланды и Польшу. Чешский премьер добавил, что это позволит "поставить около 500 тысяч артиллерийских боеприпасов" Украине.
Фиала также отметил, что поставки снарядов должны стать долгосрочной стратегией помощи Киеву. По его словам, нет причин, препятствующих тому, чтобы 20 стран-доноров не поставили Украине еще миллион боеприпасов в течение следующих 12 месяцев. Совместные поставки Киеву "помогут напрямую изменить ситуацию на фронте", добавил глава чешского правительства.
Фиала не уточнил, какую сумму уже удалось собрать, однако, по словам уполномоченного правительства Чехии по восстановлению Украины Томаса Копечны, речь идет примерно о 3 млрд долларов.
В середине февраля в ходе Мюнхенской конференции по безопасности президент Чехии Петр Павел объявил о намерении страны поставить Украине 500 тысяч артиллерийских снарядов калибра 155 мм и 300 тысяч - калибра 122 мм. Закупить боеприпасы Павел предложил у третьих стран. По его словам, такая сделка стала бы возможной только при финансовом участии в ней других государств-союзников Украины.
В марте американская газета The Wall Street Journal писала, что Чехии уже удалось приобрести около 800 тысяч артиллерийских снарядов у поставщиков со всего мира. Еще 700 тысяч снарядов Чехия сможет купить при наличии дополнительных средств.